Õiguskomisjon jäi kanepi tarvitamise legaliseerimise osas eriarvamusele, kuid ravikanepi osas oli üksmeel ({{commentsTotal}})

Riigikogu õiguskomisjon arutas mitu tundi Kaur Kenderi algatatud petitsiooni "Laske elada", milles palutakse muuta Eesti narkopoliitikat. Kuigi kanepi tarvitamise ja kasvatamise legaliseerimise osas jäid osapooled eriarvamusele, oli ka üksmeelt - näiteks ravikanepi tarvitamise või narkosõltlaste ravi osas.

1037 allkirja kogunud petitsioonis "Laske elada" palutakse peamiselt kolme asja: kanepi kasutamise ja oma tarbeks kasvatamise legaliseerimine, ravikanepi kasutusele võtmine ja fentanüüli ja heroiinisõltlase ravimeetmete väljatöötamine, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Üks allakirjutanutest on Vabaerakonna asutajaliige Jevgeni Krištafovitš, kes ütles, et inimeste karistamine selle eest, et ta on otsustanud tarbida looduslikke aineid, ei ole kooskõlas demokraatia põhimõtetega.

"Kui me võrdleme seda näiteks tubakapoliitikaga või alkoholipoliitikaga, siis minu meelest on siin suur vastuolu, sest sõltuvus tubakast tekib palju kiiremini kui sõltuvus kanepist ja seetõttu ma ei saa aru, miks politsei peab oma ressurssi kasutama selleks, et - Twitteri politsei nimetab neid pühapäeva narkomaanideks - nende inimestega võidelda," rääkis Krištafovitš.

Politsei- ja piirivalveameti Lääne prefekt Kaido Kõplas ütles pärast kahte tundi pingsat arutelu riigikogu õiguskomisjonis, et politsei kanepi legaliseerimist kindlasti ei toeta.

"Me oleme kokku puutunud tuhandete tarvitajatega, millega meil on probleeme olnud. Me ei näe, et see midagi paremaks muudaks, kui me muudame kanepi kättesaadavaks ehk legaliseerime selle, siis ta levib ka noorte sisse, ta muutub noorte seas kättesaadavamaks," ütles Kõplas.

Tervise- ja tööminisrter Jevgeni Ossinovski ütles, et tema seisukoht kanepi legaliseerimise osas on samuti eitav. Rääkides aga kanepi tarbimisest ravi eesmärgil, ütles Ossinovski, et Eestis on täna kanepi sisaldusega preparaatide tarbimine legaalne ning neid kirjutab välja arst.

"Meile teadaolevalt on sellisel ravil 1 patsient, 1 vähihaige patsient, kellele arst sellise ravi välja kirjutas ja selle ravi ta sai. Küsimus on eeskätt selles, et arstid erinevatel põhjustel kanepit sisaldavaid ravimeid välja ei kirjuta. Väidetakse, et nad kardavad seda," rääkis Ossinovski.

Selles kontekstis võiks ministri sõnul avalikku diskussiooni ravikanepi kasutamise üle kindlasti edasi pidada ja muuta korda nii, et ravikanep oleks kättesaadavam.

Õiguskomisjonis peatuti pikemalt ka fentanüüli- ja heroiinisõltlaste tõsisel probleemil Eestis. Ossinovski tunnistas, et narkosõltlaste ravi on erakordselt ebasüsteemne. Samas ollakse valmis kaaluma petitsioonis tehtud ettepanekut, anda sõltlasele metadoonravi asemel legaalselt sarnast narkootikumi, mida ta tarbib.

"Meil on puudu statsionaarsest võõrutusravist, mida saab ainult Tallinna linnas. Meil on pikaajalise rehabilitatsiooni osas ravikohad Viljandis ja Sillamäel, aga ei ole näiteks Tallinnas ja mitmes teises kohas. Meil on väga palju puudu sotsiaalsüsteemi ja tervishoiusüsteemi sidususest ehk me võime metadoonravi või asendusravi inimestele pakkuda, aga kui kogu see sotsiaalne turvavõrk on puudu, siis tegelikult on suures plaanis tegemist mõttetu tegevusega, sest inimesed langevad väga kiiresti tagasi. Selles kontekstis on meil väga selge plaan koos, kuidas käsitleda sõltlasi tervishoiusüsteemis, sotsiaalsüsteemis, missugused teenused peavad neile ette nähtud olema, mismoodi saab laiendada ravivõimalusi. Taotleme ka lähikuudel riigieelarvest selleks lisavahendeid," selgitas minister.

"Petitsiooni algatajad on teinud ettepaneku kaaluda heroiinasendusravi. Selles kontekstis on mõnes riigis positiivseid tulemusi näidatud. Me oleme nõus seda metoodikat ka tõenduspõhiselt analüüsima, vaatama, kas see Eesti süsteemi võiks sobida," lisas ta.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema