NATO saadab oma sõjalaevad Egeuse merele pagulasmissioonile ({{commentsTotal}})

{{1455186127000 | amCalendar}}

NATO saadab oma sõjalaevad koheselt Egeuse merele, et osaleda inimkaubitsemise vastastes patrullides, teatas NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

Sel nädalalal Brüsselis toimuval NATO kaitseministrite kohtumisel palusid Türgi, Saksamaa ja Kreeka alliansilt abi pagulaskriisiga tegelemisel, vahendas BBC.

Stoltenberg ütles, et missioon ei tähenda pagulaste paatide peatamist või tagasi saatmist, vaid NATO aitab võidelda inimkaubitsemisega.

Peasekretär lisas, et otsuse eesmärk on aidata Türgil ja Kreekal tegeleda "inimtragöödiaga senisest paremini".

Saksamaale alluv NATO alaline merejõudude grupp 2 juhib operatsiooni koostöös Kreeka ja Türgi rannavalvega.

Saksamaa ja USA kaitseministrid kinnitasid juba varem, et NATO nõustus osalema missioonil Egeuse merel, et aeglustada pagulaste liikumist ja peatada inimkaubitsejad, vahendasid Reuters ja BBC.

Saksamaa kaitseministri Ursula von der Leyeni sõnul peaks NATO missioon algama nii pea kui võimalik. "Tähtis on, et me tegutseks nüüd kiiresti," ütles ta ajakirjanikele.

Ka USA kaitseminister Ash Carter kinnitas, et NATO liitlased nõustusid kaaluma Saksamaa, Türgi ja Kreeka palvet.

Ta lisas, et igasugune NATO missioon keskenduks aga ebaseaduslikele inimkaubanduse võrgustikele.

"Kriminaalne kartell kasutab neid vaeseid inimesi ära ja see on organiseeritud salakaubanduse operatsioon," ütles Carter Brüsselis pressikonverentsil.

"Sellele suunatud tegevus on viis, millel on suurim mõju humanitaarolukorrale," lisas ta.

Esmaspäeval teatas Türgi peaminister Ahmet Davutoglu, et Saksamaa ja Türgi paluvad NATO-lt abi Süüriast lähtuva põgenikevoo kontrollimisel. Täpsemalt soovitakse, et NATO aitaks Türgi piirivalvel ja Frontex'i jõududel jälgida Egeuse merd ületavate migrantide liikumist ning seeläbi kontrollida EL-i välispiiril toimuvat.

ÜRO pagulasagentuuri andmetel on tänavu saabunud üle mere Kreekasse juba ligi 75 000 migranti ja pagulast.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.