Audiogalerii: pärastlõunane uudistepäeva kokkuvõte 11. veebruaril ({{commentsTotal}})

ERRi uudisteportaali kokkuvõtte uudistest, mis 11. veebruari pärastlõunaks on tänast uudistepäeva kujundanud.

Selgusid Eesti Vabariigi kultuuripreemia laureaadid

Täna selgus, kellele antakse riiklikud kultuuripreemiad pikaajalise väljapaistva tegevuse eest. Riiklikud kultuuri elutööpreemiad määrati kirjanik Jaan Kaplinskile, lavastaja ja balletitantsija Ülo Vilimaale ja arhitekt Veljo Kaasikule.

Riiklik kultuuri elutööpreemia määratakse pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest ning selle väärtus on 64 000 eurot. Elutööpreemiaid antakse igal aastal välja kolm.

Riiklikud kultuuripreemiad 2015. aastal avalikkuseni jõudnud väljapaistvate tööde eest saavad:
· kirjanik Andrei Ivanov;
· näitleja Marika Vaarik (rollide eest Teater NO99 lavastustes);
· dirigent Mikk Üleoja ja Eesti Rahvusmeeskoor;
· ehtekunstnik Tanel Veenre;
· helilooja Tõnu Kõrvits (teose "Lageda laulud" eest).

Ühe preemia väärtus on 9600 eurot ning igal aastal antakse välja viis aastapreemiat.

Rõivas: PKC koondamisotsuse motiiviks on palkade kiire kasv

Peaminister ütles valitsuse pressikonverentsil, et PKC Eesti tänane koondamisteade on tõsine löök nii ettevõtte tänastele töötajatele ja nende peredele kui ka Harjumaale ja Eestile laiemalt. Rõivase sõnul on PKC koondamisteate taga ainult üks põhjus, milleks on palkade kiire kasv. "Sissetulekud on kasvanud sedavõrd kiiresti, et me ei paku konkurentsi Venemaale ega Balti riikidele, rääkimata Hiinast või Indiast," nentis peaminister.

Samas näitavad sellised uudised, et majandusstruktuur on nihkumas kõrgema lisandväärtuse ja palgaga töökohtade poole ning sellega peab leppima, kui soovitakse, et majandus ja sissetulekud jätkuvalt kasvaksid. "Kuid hoolimata sellest on iga uudis endiselt valus löök," märkis peaminister.

Mikser: Eesti maine on hea, kuid seda on võimalik kiiresti rikkuda

Sven Mikser (SDE) ütles riigikogu ees esinedes, et täna võib jääda Eesti kuvandiga rahule. "Meid tuntakse kui progressiivset, infotehnoloogiliselt arenenud, vähekorrumpeerunud ja rahvusvahelisel areenil usaldusväärset ja kohusetundlikku partnerit. Aga see kuvand ei ole miski, mis iseenesest Eesti juurde kuuluks," nentis Mikser.

Tema hinnangul on Eesti hea kuvandi taga innovatiivsed ettevõtjad, professionaalne ametkond, dünaamiline vabakond ja liitlaste kõrval välimissioonidel võidelnud kaitseväelased. "Jah, meie hea maine ei ole iseenesestmõistetav. Me oleme selle ise ehitanud ja me saame selle ka ise ära rikkuda. Seda ei olegi iseäranis keeruline teha," sõnas Mikser.

Spordijook või õlu? Mida soovitab pärast treeningut juua spordifüsioloogia professor

“Soome Jyväskylä ülikooli uuringu kohaselt aitab õlu pärast sportlikku sooritust organismil paremini taastuda kui spordi-ja energiajoogid,” vahendab elu24.postimees YLE kaudu põhjanaabrite uuringut.

Põhjus olevat selles, et õlles on märgatavalt rohkem kasulikke mikroelemente kui spordijookides ja seega sobivat eriti hästi siis, kui ollakse tegeletud palju higistamist tekitanud liikumisega.

Tartu ülikooli spordifüsioloogia professor Vahur Ööpik ütles, et otseselt ta soomlaste uuringut kommenteerida ei taha, sest selleks peaks ta enne leidma aega ja võimalust sellega tutvumiseks. Ka tolle uuringu autori nimi – Juho Leikas – ei ole talle tuttav.

Kuid pärast treeningut või võistlust õlut spordijoogist tõhusamaks taastumisvahendiks pidada on Ööpiku sõnul pehmelt väljendudes ennatlik.

Riiklikud spordi elutööpreemiad pälvisid Erika Salumäe ja Selma Multer

Valitsus otsustas oma tänasel, 11. veebruari istungil kiita heaks Eesti Spordi Nõukogu ettepaneku ja määrata riiklikud spordi elutööpreemiad Erika Salumäele ja Selma Multerile.

Endist korvpallurit ja korvpallitreenerit, spordijuhti ja kohtunikku Selma Multerit (1928) tunnustatakse riikliku spordi elutööpreemiaga teenete eest korvpallivaldkonnas.

Jalgrattur Erika Salumäe (1962) jääb eestlaste ühismällu kui kahekordne olümpiavõitja (Soul 1988 ja Barcelona 1992). Lisaks on Salumäe maailmameistrivõistlustel võitnud 2 kuld-, 2 hõbe- ning ühe pronksmedali.

Interaktiivne graafik: selgusid riikliku teaduspreemia laureaadid

Valitsus kinnitas riigi teaduspreemiate tänavused laureaadid, 40 000 euro suurused teaduspreemiad määrati pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest Ülo Lepikule ja Raimund-Johannes Ubarile.

Toimetaja: Merit Maarits, Rene SuurkaevVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.