Eesti ärimeest süüdistatakse Venemaal spionaažis ({{commentsTotal}})

{{1455887138000 | amCalendar}}

Venemaa eriteenistused uurivad eelmisel nädalal Moskvas kinni võetud eestlasest lennundusärimehe Raivo Susi spionaažiasja, ütles tema advokaat Anatoli Tolpegin reedel Interfaxile.

"Susi võeti kinni Šeremetjevo lennujaama transiiditsoonis neljapäeval, 11. veebruaril. Talle tehti seejärel ettepanek sõita Lubjankale. Järgmisel päeval võeti ta Lefortovo kohtu otsusega kaheks kuuks vahi alla. Praeguseks on talle esitatud süüdistus spionaažis. Tema luuretegevus leidis aset 2004-2007," ütles advokaat.

Ta märkis, et pärast kinnipidamist kasutas Susi esialgu määratud advokaadi teenuseid. Umbes nädal aega ei teadnud tema pere toimuvast midagi, vahendas BNS Interfaxi.

"Praegu on Susi Lefortovo eeluurimisvanglas. Praegu on vara rääkida, mis suuna uurimine võtab, sest menetlustoiminguid ei ole olnud. Kaitse vaidlustas vahi alla võtmise, kuid selle läbivaatamise kuupäeva ei ole veel määratud," lisas Tolpegin.

Kaitsja sõnutsi lükkab Susi otsustavalt tagasi talle esitatud süüdistused ja arvab, et ta on Eesti-Vene vägikaikaveo ohver.

"Susi leiab, et talle esitatud süüdistused ei ole seotud tema tegevusega, vaid poliitiliste ja diplomaatiliste põhjustega," selgitas Tolpegin, märkides, et ärimees ei ole keeldunud tunnistusi andmast.

Interneti allikate andmetel kuulub Susile mitu Eesti ettevõtet, mis tegelavad õppe-reaktiivlennukite kokkupanemise, remondi, teenindamise ja müügiga. Tema klientideks olid Venemaa, Suurbritannia, USA ja Lääne-Euroopa lennundusklubide miljonäridest liikmed. "Susi on 1994. aastast paisanud Läände terve eskadrilli õppehävitajaid, mida jätkuks Eesti lennuväe varustamiseks".

Venemaa eriteenistuste kommentaari ei õnnestunud Interfaxil saada.

Eesti võimud on juhtumist teadlikud

Kaitsepolitseist öeldi "Aktuaalsele kaamerale", et juhtumist ollakse teadlikud.

Välisministeerium selgitas, et Eesti Moskva saatkonna konsul on mehega kohtunud. Samuti on oldud kontaktis tema lähedaste ja advokaadiga.

"Me teame seda, et ta peeti kinni. Sellest on meid teavitanud Vene ametiasutused, meie konsul on teda ka korra külastanud. Ja samuti me oleme suhelnud siis Eestis tema lähedastega ja advokaadiga. Väga palju infot meil selle süüdistuse sisu kohta ei ole ja sellest ei lubatud ka konsulil sellel kohtumisel pikemalt rääkida," selgitas välisministeeriumi konsulaarosakonna peadirektor Kersti Eesmaa.

Konsuli kohtumine kestis umbes kaks tundi. "Nad rääkisid seal, konsul andis üle kirjad ja nad arutasid Eestis asjaajamisega seotud küsimusi ja loomulikult ka olmeküsimusi, kinnipidamistingimuste kohta," sõnas ametnik.

Seda, kas Susi ise saab aru, milles teda süüdistatakse, ei osanud välisministeerium preagusel hetkel kommenteerida. "Konsuliga seda teemat ei arutatud seal. Pigem julgeks väita, et talle jääb see arusaamatuks, aga eks siis selgub kohtupidamise käigus või süüdistuse esitamise käigus," märkis Eesmaa.

"Talle määrati esialgu Venemaa poolt kaitsja, aga nii palju kui me teame, siis tema lähedased ja tema ise on otsustanud võtta ise advokaadi. Advokaadi konkreetsete sammude kohta meil
info puudub - kuidas kohtupidamine käis või kuidas see siiani on käinud. Selle kohta meil täpsem info puudub," kinnitas Eesmaa.

Susi rendib kaitseväele kaht õppehävitajat

Raivo Susi firma Musket vahendab läbi Eesti idast toodavaid lennukeid läände. Venemaalt ja mujalt Tallinna toodud lennukitele pannakse peale lääne raadiovastuvõtjad ning vahetatakse kulunud osad. Juba enne Eestisse jõudmist on lennukitelt eemaldatud kogu sõjalist kasutamist võimaldav aparatuur.

Nende tõttu pidi Musketi juht Raivo Susi 90ndate keskel kümme päeva salakaubanduse kahtlusega ka vangis veetma.

Raivo Susi firma Aerohooldus OÜ rendib kaitseväele kaht õppehävitajat L-39. Õppehävitajatel relvastust peal ei ole ja kaitsevägi kasutab neid sihitajate ja taktikaliste tulejuhtide väljaõppeks. Lennukiäri kõrval on Susil osalus Laki Autos. Susi vastu tunnevad jätkuvalt huvi mitmed ametkonnad alates kapost ja lõpetades maksuametiga. Lennukiäri kõrval on Susil osalus Laki Autos. Avalikkuse tähelepanust on Raivo Susi alati hoidunud.

Venemaa on ka varem vahistanud ja saatnud riigist välja väidetavalt spionaažiga tegelevaid Eesti ärimehi. Näiteks 2008. aastal tembeldas Venemaa Eesti spiooniks Läänemaalt Lihulast pärit vähetuntud ärimehe Allan Saare. Praegu Soomes elava ja teist nime kandva mehe segase juhtumi puhul oli kõnekas väljasaatmise kuupäev - taasiseseisvumispäev 20. august.

Toimetaja: Laur ViirandLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema