Hvostov: Eesti kaitseväge ei saaks sõjaolukorras kasutada ({{commentsTotal}})

Andrei Hvostov
Andrei Hvostov Autor/allikas: ERR

Paraadi mõnitanud päästeametniku juhtumi valguses ütles kirjanik ja reservohvitser Andrei Hvostov, et Eesti ühiskonnal tasuks lõpetada liivakastimängud ja tunnistada, et sõjaolukorras jääb suurem osa vene kogukonnast parimal juhul neutraalseks.

Põhja päästekeskuses töötanud rühmapealik Sergei Menkov kaotas töö, sest mõnitas avalikult aastapäevaparaadi. Menkov postitas sotsiaalmeediasse paraadist video, mida ta vürtsitas venekeelsete roppustega ja mõnitas Eesti kaitseväelasi ja liitlasi.

Vikerraadiole intervjuu andnud Andrei Hvostovi käest küsiti, kas see liigitub pigem riigivaenulikuks aktiks või tulnuks seda rumala mehe tobeda naljana käsitleda.

"Ei üht ega teist. See oli rubriigist "teateid tegelikkusest". Saime autentselt tsenseerimata kujul teada, mida üks lihtne vene mees, olgugi et ta oli keskastme juht, arvab asjadest. Olen talle isegi tänulik," vastas reservohvitser Hvostov.

Hvostov tuletas meelde hoopis mullust vabariigi aastapäeva paraadi, mis toimus Narvas. Tema hinnangul olid toona kajastused paraadist isegi väga optimistlikud ja stiilis, et Eesti riik näitas musklit ja kohalik elanikkond oli vaimustuses.

"Puhas enesepettus! See miniatuurne armee ja kõik see, mis meie kaitsepoliitikas toimub, et see avaldaks meie kohalikele venelastele mingit muljet - kuulge, see on illusioon. Unustage ära see kõik," sõnastas Hvostov.

Hvostovi sõnul ei saa me kunagi teada, kui palju Menkovi suguseid inimesi ühiskonnas on, sest kui saata sotsioloogid n-ö põllule asja uurima, oskaks venelased vastata täpselt nii, nagu nad arvavad, et eestlased kuulda soovivad.

Tema sisetunne ütleb, et vanema põlvkonna esindajatest on enamik väga kriitilised, noorema põlvkonna esindajate kohta Hvostov nii kindlalt väita ei julge.

Lojaalsusega asjad väga halvad

Hvostov tuletas meelde 1999. aasta suurõppust "Kindel linn", kus ta oli rühmaülem. "Mul oli kaks jagu eestlasi ja üks jagu venelasi. Nagu väike mudel ühiskonnast. Kui nende käest uurisin, et kuidas nad sõjaseisukorras käituksid, siis midagi lohutavat sealt välja ei tulnud."

Ta rõhutas, et lojaalsusega on asjad väga halvad ja parimal juhul võib loota, et kohalikud venelased jäävad neutraalseks sõjaseisukorras.
"Selle teadmisega olen kõik need aastad elanud ja proovinud seda laiema avalikkuseni viia. Muidugi viskad nagu herneid vastu seina, sest seda ei taha mitte keegi kuulda," ütles Hvostov.

Hvostovi soovitus on, et Eesti ühiskonnal oleks aeg saada täiskasvanuks. "Kõik need liivakastimängud, et meil on kõva muskel ja küll me neile põrutame, kui tekib olukord, mis eeldab NATO artikkel 5 käivitamist - "Oh sa poiss, meil leegion marsib ja uhke on ta rüht" - mitte midagi niisugust ei juhtu. Me ei hakka sõdima."

Hvostovi sõnul on ta korduvalt öelnud, et Eesti kaitsevägi on suurepärane missioonil käimise armee, Afganistanis ja Iraagis rakendamiseks, mitte kodupinnal.

"Hoidku jumal selle eest, kui kunagi mingisuguses tulevases konfliktis peaks mul rühmas olema vene mehi mehi. Järelikult Eesti kaitseväge ei saa Eesti pinnal üldse kasutada," rõhutas ta.

Kui see on selgeks endale tehtud, siis pärast seda võiks mõelda Hvostovi arvates Eesti ühiskond mõelda, mida me üldse kohalikest venelastest tahame.

"Mis integratsiooni programmid meil siin käivad, mis on osaliselt nagu assimilatsiooniprogrammid ja osaliselt selle allasurumise katsed. Kes seda suppi kõike pärast sööma hakkab, kui meil on vastutavatel kohtadel sellised inimesed, nagu Menkov, kellest kriisiolukordades oleneb ühiskonna ellujäämine?" sõnastas ta küsimuse.

"Neid inimesi juba ette välja vihastada, neid ongi kogu aeg välja vihastatud, siis kuhu see kõik välja viib. See [Menkovi juhtum] oli väga õpetlik juhtum."

Küsimust, kas vene emakeelega ametnike ja riigikaitsjate lojaalsust peaks tõhusamalt kontrollima, hindab Hvostov mõttetuks.

"Ma vaikin. Jälle mõtlen kohe edasi, et Narva elektrijaamades peaks ka siis viima läbi lojaalsuskontrolli. Ja kui selgub, et nad on ebalojaalsed, siis paneme need elektrijaamad kinni?" vastas ta.

Kuula intervjuud:

Toimetaja: Priit LutsLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema