Mikser: Trump on välispoliitilises plaanis ettearvamatu suurus ({{commentsTotal}})

Riigikogu väliskomisjoni esimees Sven Mikser nentis, et vabariiklaste presidendikandidaadiks pürgiva Donald Trumpi välispoliitilised eesmärgid on üsna ähmased, mistõttu on Eesti jaoks tegemist ettearvamatu suurusega. Samas tõdes Mikser, et Trump ei oleks maailmapoliitikas esimene reljeefne isiksus, kellega mõõdukad poliitikud on pidanud kokku puutuma.

Sven Mikser tõdes saates "Ringvaade", et USA vabariiklaste tõenäoline presidendikandidaat, vastuoluline kinnisvaramagnaat Donald Trump on välispoliitilises plaanis ettearvamatu suurus.

"Ta on öelnud kampaania käigus väga veidraid asju, kuid mida ta tegelikult presidendina tegema hakkab, on meile väga vähe teada. Samas Hillary Clinton demokraatide seast ja teised vabariiklased on oma välispoliitilisi kavatsusi selgemalt väljendanud," rääkis Mikser.

Riigikogu väliskomisjoni esimees rõhutas, et USA julgeoleku- ja välispoliitika on just need valdkonnad, mis kõige rohkem mõjutavad tänastel ärevatel aegadel Eestit. "Selline ettearvamatus, mis Trumpiga kaasneb, on kindlasti Eesti jaoks mõneti hirmutav. Seetõttu on see üks paljudest põhjustest, miks ma Donald Trumpi fänn ei ole," sõnas Mikser.

Eesti jaoks on üks ohumärke ka see, et Trump on kiitnud oma kampaania käigus Venemaa presidenti Vladimir Putinit ning Putin on toetanud ka Trumpi. Mikseri arvates aga ei suudaks Trump oma karisma ja võluga USA ning Venemaa vahelisi suhteid ühisele kursile viia.

"Kuid selline ettearvamatu rapsimine USA riigipea poolt ei oleks kindlasti meie julgeoleku huvides," kinnitas väliskomisjoni juht. Samas tõdes Mikser, et Trumpi-laadseid reljeefseid isiksusi on maailma poliitikas varemgi olnud, mistõttu ei saaks tema arvates Trump mingi erikohtlemise osaliseks teiste riigipeade poolt.

"Aga ma ei hakkaks talle veel seda auraha kaela riputama, kuna tänaseks on tal vajalikke delegaate n-ö hinge taga umbes veerand sellest, mida Trumpil oleks kindla nominatsiooni võitmiseks vaja, mistõttu on tal suvise parteikongressini pikk tee veel käia ja siis läheb lahti veel päris presidendikampaania, mis kulmineerub käesoleva aasta novembris," selgitas Mikser.

Ta lisas, et arvestades Trumpi avaldusi, mis on olnud suunatud USA vähemuste pihta, siis on ennast hästi turustanud Trumpil raske teha head tulemust USA mustanahaliste ja latiino päritolu valijate seas. "Hillary Clinton võib teha ajalugu ning korjata isegi rohkem vähemuste hääli, kui seda suutis Obama," märkis Mikser.

"Ma arvan, et päris paljud vabariiklased kahetsevad Trumpi kandidatuuri päris kibedalt ja võivad novembris seda kahetseda veelgi kibedamalt, kuna täna kardetakse, et Donald Trumpi reljeefsed väljendused võivad viia vabariiklastelt hääli ka Kongressi valimistel," lisas Mikser.

Toimetaja: Allan RajaveeERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema