Mikser: Trump on välispoliitilises plaanis ettearvamatu suurus ({{commentsTotal}})

Riigikogu väliskomisjoni esimees Sven Mikser nentis, et vabariiklaste presidendikandidaadiks pürgiva Donald Trumpi välispoliitilised eesmärgid on üsna ähmased, mistõttu on Eesti jaoks tegemist ettearvamatu suurusega. Samas tõdes Mikser, et Trump ei oleks maailmapoliitikas esimene reljeefne isiksus, kellega mõõdukad poliitikud on pidanud kokku puutuma.

Sven Mikser tõdes saates "Ringvaade", et USA vabariiklaste tõenäoline presidendikandidaat, vastuoluline kinnisvaramagnaat Donald Trump on välispoliitilises plaanis ettearvamatu suurus.

"Ta on öelnud kampaania käigus väga veidraid asju, kuid mida ta tegelikult presidendina tegema hakkab, on meile väga vähe teada. Samas Hillary Clinton demokraatide seast ja teised vabariiklased on oma välispoliitilisi kavatsusi selgemalt väljendanud," rääkis Mikser.

Riigikogu väliskomisjoni esimees rõhutas, et USA julgeoleku- ja välispoliitika on just need valdkonnad, mis kõige rohkem mõjutavad tänastel ärevatel aegadel Eestit. "Selline ettearvamatus, mis Trumpiga kaasneb, on kindlasti Eesti jaoks mõneti hirmutav. Seetõttu on see üks paljudest põhjustest, miks ma Donald Trumpi fänn ei ole," sõnas Mikser.

Eesti jaoks on üks ohumärke ka see, et Trump on kiitnud oma kampaania käigus Venemaa presidenti Vladimir Putinit ning Putin on toetanud ka Trumpi. Mikseri arvates aga ei suudaks Trump oma karisma ja võluga USA ning Venemaa vahelisi suhteid ühisele kursile viia.

"Kuid selline ettearvamatu rapsimine USA riigipea poolt ei oleks kindlasti meie julgeoleku huvides," kinnitas väliskomisjoni juht. Samas tõdes Mikser, et Trumpi-laadseid reljeefseid isiksusi on maailma poliitikas varemgi olnud, mistõttu ei saaks tema arvates Trump mingi erikohtlemise osaliseks teiste riigipeade poolt.

"Aga ma ei hakkaks talle veel seda auraha kaela riputama, kuna tänaseks on tal vajalikke delegaate n-ö hinge taga umbes veerand sellest, mida Trumpil oleks kindla nominatsiooni võitmiseks vaja, mistõttu on tal suvise parteikongressini pikk tee veel käia ja siis läheb lahti veel päris presidendikampaania, mis kulmineerub käesoleva aasta novembris," selgitas Mikser.

Ta lisas, et arvestades Trumpi avaldusi, mis on olnud suunatud USA vähemuste pihta, siis on ennast hästi turustanud Trumpil raske teha head tulemust USA mustanahaliste ja latiino päritolu valijate seas. "Hillary Clinton võib teha ajalugu ning korjata isegi rohkem vähemuste hääli, kui seda suutis Obama," märkis Mikser.

"Ma arvan, et päris paljud vabariiklased kahetsevad Trumpi kandidatuuri päris kibedalt ja võivad novembris seda kahetseda veelgi kibedamalt, kuna täna kardetakse, et Donald Trumpi reljeefsed väljendused võivad viia vabariiklastelt hääli ka Kongressi valimistel," lisas Mikser.

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.