ERR Brüsselis: EL lubas viisavabaduse kehtestamist Türgiga kiirendada ({{commentsTotal}})

Türgi lubab võtta tagasi kõik Kreeka saartele saabuvad paadipõgenikud kui Euroopa Liit täidab Ankara tingimused. Türgi tahab hiljemalt juuliks Euroopa Liiduga viisavabadust ja uute peatükkide avamist liitumiskõnelustel. Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Junckeri sõnul kiirendatakse viisavabaduse sõlmimise protsessi.

Euroopa liidritele ei meeldi Brüsselis üllatused. Enamasti on tippkohtumiste järeldused diplomaatide ringis sõna sõnalt läbi vaieldud ja valitsusjuhtide täita jäävad mõned lüngad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eilne päev pööras Brüsseli tavad pea peale. Donald Tuski ettevalmistatud kokkulepe lükati kõrvale kui Türgi valitsusjuht pani lauale oma versiooni Euroopa rändekriisi lahendamisest.

Ettepanek, mis oli eelnevalt saanud Saksa kantsleri Angela Merkeli heakskiidu, tekitas kõigepealt protesti ja masendust, ent pärast 12-tunnist koosolekut pidid liidrid möönma, et esimest korda üle aasta väldanud rändekriisis ollakse lähedal läbimurdele, mis võib paadipõgenike sissevoolu lõpetada. Muidugi juhul kui Türgi lubadustest kinni peab.

"Oli pikk ja raske õhtu, aga meil on alus läbimurdeks. See on võimalus, et tulevikus saab kõik Kreekasse saabunud migrandid saata tagasi Türki," sõnas Suurbritannia peaminister David Cameron. 

Peaminister Taavi Rõivase sõnul on Tuskil nüüd nädal aega Türgiga läbi rääkida ning järgmisel nädalal on oodata väga detailses tegevuskavas kokku leppimist.

"Migrantide ebaseaduslik rändevoog mööda Lääne-Balkani teed on nüüd lõppenud," kinnitas Tusk leppe järgselt.

Kokkuleppe kohaselt võtab Türgi tagasi kõik Kreekasse saabunud illegaalsed immigrandid ja Euroopa korraldab ka Süüria põgenike tagasisaatmise.

Iga Türki tagasi saadetud süürlase kohta kohustub Euroopa Liit Türgi laagritest ümberasustama ühe Süüria põgeniku mõnda liikmesriiki. Omal algatusel paadiga Kreekasse kippujad satuvad Türgis varjupaigataotlejate nimekirja lõppu, mis peaks vähendama motivatsiooni ohtlik meretee ette võtta.

"Kui teeme nii nagu kavatseme, lõpetame inimsmugeldajate ärimudeli, mis kuritarvitab õnnetuid inimesi. Ainus viis Euroopasse tulemiseks on legaalsete kanalite kaudu," kommenteeris Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker.

Vastutasuks tahab Türgi põgenike heaolu parandamiseks veel kolme miljardit, viie peatüki avamist liitumiskõnelustel ja Euroopa Liiduga viisavabadust. Türgi peaministri Ahmet Davutoglu sõnadest võib järeldada, et euroliit on lubanud viisaleppe sõlmimist Türgi soovitud tähtajaks.

"Mul on hea meel, et jõudsime kokkuleppele viisavabaduse jõustamises hiljemalt juuni lõpuks," lausus Davutoglu.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kinnitas, et täna otsustati kiirendada viisavabaduse sõlmimine, kuid samas nõuab EL endiselt standardite ja varem kehtestatud põhimõtete täitmist.

Isegi kui Donald Tuskil õnnestub Türgi plaan 10 päevaga euroopalikuks kokkuleppeks vormida, ei lõpeta see rändedraamat. Kuidas hakkab välja nägema kümnete tuhandete eluga riskinud paadipõgenike tagasisaatmine Türki, kuhu nad ilmselt sugugi minna ei taha ning mis saab siis kui suure valuga kokkulepitud ümberpaigutamise kvoodid, mis katavad vaid väikese osa Süüria põgenikest, täis saavad, ei ole selge.

Viktor Orban ähvardas juba eile ümberasustamise vetostada. Parimal juhul annab Ankaraga kauplemine rändekriisis veidi hingamisruumi, mida Euroopa poliitikud täna hädasti vajavad.

Toimetaja: Greete PalmisteVenemaa sõjalaevad Kaliningradi oblastis Baltiiskis. Illustreeriv foto.Venemaa sõjalaevad Kaliningradi oblastis Baltiiskis. Illustreeriv foto.

Raport: Vene sõjalaev tülitas Saber Strike'i varustanud USA kaubalaeva

Baltimaadesse iga-aastaseks sõjaväeõppuseks Saber Strike mai lõpus varustust toonud USA lipu all sõitvat kaubalaeva M/V Green Ridge tülitasid Vene sõjalaev ja kopterid.

Politsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics