Jäärats: EL-Türgi leppe oluliseks osaks on inimsmugeldajate mahasurumine ({{commentsTotal}})

Riigikantselei Euroopa Liidu asjade direktor Klen Jääratsi sõnul on üheks Euroopa Liidu ja Türgi migratsioonialase kokkuleppe eesmärgiks suruda maha organiseeritud kuritegevuse poolt korraldatud inimsmugeldamine.

"Peamine, mida üritatakse saavutada selle kõrval, et lihtsalt sellist ebaseaduslikku rännet takistada, on suruda alla inimsmugeldajate võrgustike, kõikvõimalike vahendajate ja organiseeritud kuritegevuse kasumid. Et liikuda sinnapoole, kus siis ränne oleks rohkem seaduslik, kontrollitav ja sisaldaks ka seda, et avalikkus tunneks ennast sellega mugavalt, mitte see, mida me täna teleekraanidelt näha võime. Küsimus ei olegi olnud rände nullpunkti viimises," selgitas Jäärats ETV hommikusaates "Terevisioon".

Ametnik lisas, et paljud teemad, millest äsja Brüsselis räägiti, olid laual juba eelmise aasta oktoobris ning mingit suurt kannapööret seega ei sündinud. Järgmise 10 päeva jooksul peab seega Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk leidma täpsemad lahendused ja võimalused edasi liikuda.

Küsimusele, kas Türgi saabus Euroopa Liidult välja pressima ning kas Euroopa on rändekriisi ajal sunnitud Ankara probleemidele - näiteks inimõiguste küsimuses - läbi sõrmede vaatama, vastas Jäärats, et Türgi on ilmselgelt kasutanud seda võimalust selleks, et liitumisprotsessi Euroopa Liiduga kiirendada.

"Kui me räägime liitumisläbirääkimistest, siis on selge, et siin ei ole niivõrd võib-olla küsimus läbirääkimiste peatükkides endis, kuivõrd selles, et taustal on mingid muud protsessid, nagu näiteks Küprose saare ühendamine, ja selge on see, et sellise üleöö kahetunnise kohtumisega ei saa muuta seda tüüpi protsesse. Küprosel on tulemas valimised, protsess saare ühendamise üle on väidetavalt ikkagi juba lõppjärgus. Ja viisaküsimus ikkagi ei tähenda nüüd seda, et me unustame need nõudmised ära - Türgil tuleb siis selle võrra kiiremini täita need nõudmised. Meie arvamus on alati olnud, et liitumisläbirääkimiste protsess on parem võimalus Türgiga dialoogi pidamiseks, sealhulgas siis ka õigusriigi ja inimõiguste üle, mis on üks nendest keerulisematest peatükkidest," rääkis ta.

Jäärats sõnas, et praegusel hetkel ei ole näha, et äsjaste arengute valguses oleks vaja teha uusi otsuseid kuidagi Eesti pagulaspoliitika kontekstis. "Me alustame seda aastat sellest lähtepunktist, et me oleme kõigest ümber paigutanud 600 inimest. Me oleme teinud otsuse 160 000 inimese üle Euroopa Liidu ümber paigutamiseks, pluss siis veel 20 000 kolmandatest riikidest. Põhimõtteliselt ma usun, et on tekkinud arusaam, et kui me neid numbreid natuke ümber mängime ja suudame selle skeemiga alustada, saame ka vaadata, kas see üldse tegelikult tööle hakkab," ütles ta.

Toimetaja: Laur ViirandVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema