Savtšenko viimane sõna: ma ei ole süüdi ega tunnista Vene kohtu otsust ({{commentsTotal}})

{{1457514750000 | amCalendar}}

Ukraina lendur ja raadasaadik Nadia Savtšenko, keda süüdistatakse Vene ajakirjanike tapmisele kaasaaitamises, ütles Rostovi oblasti Donetski linnakohtus viimases sõnas, et ta ei ole süüdi.

"Ma ei tunnista ei süüd ega Venemaa kohtu otsust. Süüdimõistva otsuse korral apellatsiooni ei tule. Pärast kohtuotsust jätkan ma näljastreiki veel 10 päeva. Kümne päeva pärast kuulutan välja ka janustreigi ja siis on Venemaal 10 päeva, et mind Ukrainasse viia," ütles Savtšenko ukraina keeles.

Ta märkis, et jätkab kuiva näljastreiki, vahendasid BNS, Unian ja RFE/RL.

"Tehes igat oma poliitilist otsust, mõtlen ma rahvale, nii Ukraina kui ka Venemaa rahvale. Kohus varastas minult nädala elu ja nüüd on mulle jäänud ainult nädal. Võib-olla elan ma kohtuotsuseni, võib-olla mitte. Võite otsuse kuulutada ka täna või homme või nädala pärast. Kui tahate minu eluga mängida, mängige. Aga panuseks on minu elu. Ja see on kõrge. Ma jätkan nälja- ja kuiva streiki," ütles Savtšenko.

Kohus kuulutab otsuse 21. ja 22. märtsil.

Savtšenko peab kuiva näljastreiki alates 4. märtsist.

Venemaa prokuratuur nõuab Savtšenkole 23-aastast vanglakaristust. Lisaks peab ta süüdimõistmise korral maksma 100 000 rubla trahvi.

Ukraina õhujõudude vanemleitnant, kopteri Mi-24 piloot Nadia Savtšenko langes Ida-Ukraina Kremli-meelsete võitlejate kätte vangi möödunud aasta 17. juunil Luganski lähistel ning viidi hiljem Venemaale. Venemaa uurimiskomitee kinnitab, et Savtšenko ületas valedokumentidega riigipiiri, väites, et on põgenik, ning arreteeriti alles seejärel.

Venemaa võimud süüdistavad Savtšenkot selles, et ta oli 17. juunil Luganski lähistel miinipildujatule korrigeerijana osaline Vene telekanali Rossija-1 töötajate Igor Korneljuki ja Anton Vološini surmas. Lenduri advokaadid väidavad aga, et sel ajal oli ta juba vangistatud.

Nii Savtšenko ise kui ka Ukraina juhid on kõik Kremli süüdistused tagasi lükanud. Piloodi vangistamist ja tema üle peetavat näidisprotsessi on kritiseerinud ka paljud lääneriigid ja rahvusvahelised organisatsioonid, mille esindajad on kutsunud üles Savtšenkot vabastama.

Täna toimuvad mitmel pool maailmas, sealhulgas Eestis meeleavaldused, kus nõutakse Venemaalt Savtšenko vabastamist.

Vene võimud ei lase Ukraina arste üle piiri

Savtšenko advokaat Nikolai Polozov teatas täna Twitteris, et Ukraina arste, kellel Venemaa oli lubanud eile tulla Savtšenkot külastama, ei lasta praegu üle piiri.

"Ukraina arstid, kes tahavad tulla Nadia juurde, viibivad praegu Vene piiril. Neid siia ei lasta," kirjutas ta. 

Kohtus sõna saades rääkis tegi Savtšenko emotsionaalse avalduse:

"Te ei saa kõiki inimesi siia, puuri, panna. Pidage meeles! Maidan tuleb ka Venemaal. Putin ei saa hoida võimu inimeste vere hinnaga. See on loomu- ja rahvavastane, jumala ja kõige vastane maailmas. Võin vaid oma näitega kinnitada, et Venemaa, ta totalitaarne režiim, sunnitakse alluma, kui talle kartmatult vastu astuda. Ja nüüd tahate te kuulda mu viimast sõna? See siin on mu viimane sõna teile!"

Savtšenko viimane sõna:

Savtšenko advokaadid pärast kohtuistungit:

 

Toimetaja: Laur ViirandMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.