Otepääl tähistati linnuse esmamainimise aastapäeva ({{commentsTotal}})

Täna 900 aastat tagasi märgiti Otepää linnust esimest korda kirjalikes allikates - vene kroonikates ehk leetopissides. Otepää Linnamäel toimunud arheoloogilistel kaevamistel leitud nooleotsad viitavad samuti 1116. aasta lahingule.

Ajaloolaste eestvõttel tehti retk Linnamäele, et ammuseid sündmusi meelde tuletada. Sellega algas Otepää esmamainimise 9. sajandale aastapäevale pühendatud üritused, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ajaloolasest Tartu ülikooli õppejõud Ain Mäesalu näitas 1116. aasta Novgorodi esimest leetopissi, kus on tähtsamatest sündmustest esimesena kirja pandud: "Mstislav läks novgorodlastega tšuudide vastu ja vallutas Medvežja golova neljakümne pühaku päeval". Selliseid teateid on leitud ka teiste linnade leetopissidest.

"Ega meil Eesti linnuseid, Eesti asustatud punkte nii vara nimetatud pole. Enne seda on nimetatud ainult Tartut ja Keava linnust. Kolmanda Eesti tähtsama keskusena on mainitud Otepääd. Otepää linnust on küll arheoloogiliselt palju uuritud, kuid konkreetselt selle päevaga seotdu leide on ääretult vähe. Põhiliselt on tegu Venepäraste nooleotstega. Neid on lausa 11 eksemplari, mida võiks dateerida 1116.aastasse," rääkis Mäesalu.

Ain Mäesalu juhtimisel tõusid ajaloohuvilised täna väärika juubeli puhul Linnamäe tippu, Mäesalul oli kaasas Euroopa ühe vanema - siitsamast Linnamäelt leitud 14.-15. sajandi vahetusest pärit püssi osade põhjal taastatud relva koopia. Mäesalu laadis püssi nagu vanasti, tõestamaks, et juba keskajal kasutati Linnamäel head relvastust.

Otepää vallavanem Kalev Laul ütles, et kulminatsioon pidustustesse saabub suvel - 1.-2 juulil, kui Otepääl toimub retrofestival, mis toob siia erinevaid 80.-90. aastate muusikuid nii Eestist kui ka välismaalt.

Otepää esmamainimise 900.aastapäeva üritused kestavad kuni uue talveni. Korraldajad soovitavad enne Pariisi kindlasti ära käia Nuustakul.

Toimetaja: Aleksander KrjukovVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.