Otepääl tähistati linnuse esmamainimise aastapäeva ({{commentsTotal}})

Täna 900 aastat tagasi märgiti Otepää linnust esimest korda kirjalikes allikates - vene kroonikates ehk leetopissides. Otepää Linnamäel toimunud arheoloogilistel kaevamistel leitud nooleotsad viitavad samuti 1116. aasta lahingule.

Ajaloolaste eestvõttel tehti retk Linnamäele, et ammuseid sündmusi meelde tuletada. Sellega algas Otepää esmamainimise 9. sajandale aastapäevale pühendatud üritused, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ajaloolasest Tartu ülikooli õppejõud Ain Mäesalu näitas 1116. aasta Novgorodi esimest leetopissi, kus on tähtsamatest sündmustest esimesena kirja pandud: "Mstislav läks novgorodlastega tšuudide vastu ja vallutas Medvežja golova neljakümne pühaku päeval". Selliseid teateid on leitud ka teiste linnade leetopissidest.

"Ega meil Eesti linnuseid, Eesti asustatud punkte nii vara nimetatud pole. Enne seda on nimetatud ainult Tartut ja Keava linnust. Kolmanda Eesti tähtsama keskusena on mainitud Otepääd. Otepää linnust on küll arheoloogiliselt palju uuritud, kuid konkreetselt selle päevaga seotdu leide on ääretult vähe. Põhiliselt on tegu Venepäraste nooleotstega. Neid on lausa 11 eksemplari, mida võiks dateerida 1116.aastasse," rääkis Mäesalu.

Ain Mäesalu juhtimisel tõusid ajaloohuvilised täna väärika juubeli puhul Linnamäe tippu, Mäesalul oli kaasas Euroopa ühe vanema - siitsamast Linnamäelt leitud 14.-15. sajandi vahetusest pärit püssi osade põhjal taastatud relva koopia. Mäesalu laadis püssi nagu vanasti, tõestamaks, et juba keskajal kasutati Linnamäel head relvastust.

Otepää vallavanem Kalev Laul ütles, et kulminatsioon pidustustesse saabub suvel - 1.-2 juulil, kui Otepääl toimub retrofestival, mis toob siia erinevaid 80.-90. aastate muusikuid nii Eestist kui ka välismaalt.

Otepää esmamainimise 900.aastapäeva üritused kestavad kuni uue talveni. Korraldajad soovitavad enne Pariisi kindlasti ära käia Nuustakul.

Toimetaja: Aleksander KrjukovKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics