"Foorum": omavalitsused on valmis startima, aga Toompea pole täpsustanud, kas tegu on sprindi, takistusjooksu või maratoniga ({{commentsTotal}})

Saatejuht Andres Kuusk. Autor: Ülo Josing / ERR

Kuigi "Foorumi" haldusreformi teemaline arutelu lõppes optimistlikul toonil reformi jõudsast edenemisest, on koalitsioonierakonnad endiselt erineval meelel sellest, kuidas asjaga edasi liikuda.

"Öeldi välja, et haldusreform tuleb. Aga milline? Paraku pole need ainult detailid, milles [valtsuserakondade seisukohtade] erinevus seiseb," märkis Riigikontrolli kohaliku omavalitsuse auditi osakonna juhataja Airi Mikli.

Riigihalduse ministri Arto Aasa (RE) sõnul on 213-st omavalitsusest juba praegu aktiivsesse arutellu kaasatud 180. "See on pilt, mida pole kunagi olnud," märkis ta üle kümnete aastate saavutatud arengu kohta.

Ühinemisprotsessi omavalitsuse tasandilt vaatleja, Keila vallavolikogu liige Kadri Tillemann (IRL) on nõus, et on tõepoolest mitmeid omavalitsusi, mis on täis agarust ja valmisolekut haldusreformis kaasa lööma.

Aga "järgnevatel päevadel vaatavad omavalitsused Toompea poole. Piltlikult öeldes see protsess, mis käivitati kokkulepete põhjal, tõi soojendusdressis ja hakkamist täis omavalitsused staadionile, aga päristäpsel ei teata, mis distantsile minnakse: on see tõkkejooks, sprint või maraton," selgitas Tillemann.

Ta avaldas mitmete omavalitsuste nimel lootust, et valitsus suudab kokkulepped saavutada ja tehtut ka põhjendada.

Erakondade esindajad ei näidanud üksmeelt küsimuses, kas minimaalne omavalitsuste elanike hulk peaks jääma 5000-le inimesele või tuleks seda rahvastiku vähenemist arvestades samuti vähendada.

Neeme Suur (SDE) sõnastas kokkuvõtvalt: selgeks tuleb vaielda, milline saab olema omavalitsuste püsirahastamine ja millised nende ülesanded; milline peaks olema maakonnatasandil toimiv koostöö ja omavalitsusesisene demokraatia.

Haldusreform peab sel kevadel jõudma riigikokku - seda rõhutavad kõik koalitsioonierakonnad. Kuid ka see on lahtine, kas eelmainitud küsimuste arutelu peaks toimuma riigikogus või tuleks see selgeks vaielda Stenbocki majas.

Neeme Suur on arvamusel, et rohkem ei tohiks eelnõuga venitada: muidu jääb kauaoodatud reform taaskord aastatekst toppama. "Me ei tohi silmad kinni [uude olukorda] sisse hüpata. Vaidlused ja arutlused jätkuvad riigikogus kindlasti."

Margus Tsahkna (IRL) Suurega ei nõustu. Seekord tuleks erimeelsused selgeks vaielda siiski valitsuses: "Homme tulevad vaidlused, aga räägime asjad omavahel selgeks."

Arto Aas (RE) näeb haldusreformis võimalust näidata valitsuse tugevust. "See on võimuliidule hea võimalus näidata, et võime pikalt näägelda väikestel teemadel, aga suurtes küsimustes on meil otsustuskindlus. Lepime kokku ja viime asja ellu," lausus ta.

Toimetaja: Greete PalmisteVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.