"Foorum": omavalitsused on valmis startima, aga Toompea pole täpsustanud, kas tegu on sprindi, takistusjooksu või maratoniga ({{commentsTotal}})

Saatejuht Andres Kuusk.
Saatejuht Andres Kuusk. Autor/allikas: Ülo Josing / ERR

Kuigi "Foorumi" haldusreformi teemaline arutelu lõppes optimistlikul toonil reformi jõudsast edenemisest, on koalitsioonierakonnad endiselt erineval meelel sellest, kuidas asjaga edasi liikuda.

"Öeldi välja, et haldusreform tuleb. Aga milline? Paraku pole need ainult detailid, milles [valtsuserakondade seisukohtade] erinevus seiseb," märkis Riigikontrolli kohaliku omavalitsuse auditi osakonna juhataja Airi Mikli.

Riigihalduse ministri Arto Aasa (RE) sõnul on 213-st omavalitsusest juba praegu aktiivsesse arutellu kaasatud 180. "See on pilt, mida pole kunagi olnud," märkis ta üle kümnete aastate saavutatud arengu kohta.

Ühinemisprotsessi omavalitsuse tasandilt vaatleja, Keila vallavolikogu liige Kadri Tillemann (IRL) on nõus, et on tõepoolest mitmeid omavalitsusi, mis on täis agarust ja valmisolekut haldusreformis kaasa lööma.

Aga "järgnevatel päevadel vaatavad omavalitsused Toompea poole. Piltlikult öeldes see protsess, mis käivitati kokkulepete põhjal, tõi soojendusdressis ja hakkamist täis omavalitsused staadionile, aga päristäpsel ei teata, mis distantsile minnakse: on see tõkkejooks, sprint või maraton," selgitas Tillemann.

Ta avaldas mitmete omavalitsuste nimel lootust, et valitsus suudab kokkulepped saavutada ja tehtut ka põhjendada.

Erakondade esindajad ei näidanud üksmeelt küsimuses, kas minimaalne omavalitsuste elanike hulk peaks jääma 5000-le inimesele või tuleks seda rahvastiku vähenemist arvestades samuti vähendada.

Neeme Suur (SDE) sõnastas kokkuvõtvalt: selgeks tuleb vaielda, milline saab olema omavalitsuste püsirahastamine ja millised nende ülesanded; milline peaks olema maakonnatasandil toimiv koostöö ja omavalitsusesisene demokraatia.

Haldusreform peab sel kevadel jõudma riigikokku - seda rõhutavad kõik koalitsioonierakonnad. Kuid ka see on lahtine, kas eelmainitud küsimuste arutelu peaks toimuma riigikogus või tuleks see selgeks vaielda Stenbocki majas.

Neeme Suur on arvamusel, et rohkem ei tohiks eelnõuga venitada: muidu jääb kauaoodatud reform taaskord aastatekst toppama. "Me ei tohi silmad kinni [uude olukorda] sisse hüpata. Vaidlused ja arutlused jätkuvad riigikogus kindlasti."

Margus Tsahkna (IRL) Suurega ei nõustu. Seekord tuleks erimeelsused selgeks vaielda siiski valitsuses: "Homme tulevad vaidlused, aga räägime asjad omavahel selgeks."

Arto Aas (RE) näeb haldusreformis võimalust näidata valitsuse tugevust. "See on võimuliidule hea võimalus näidata, et võime pikalt näägelda väikestel teemadel, aga suurtes küsimustes on meil otsustuskindlus. Lepime kokku ja viime asja ellu," lausus ta.

Toimetaja: Greete PalmisteMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema