Professor haldusreformist: väga tõsiselt tuleb suhtuda ääremaastumise probleemi ({{commentsTotal}})

Tallinna Tehnikaülikooli professor Sulev Mäeltsemees ütles, et haldusreformiga on jõutud tegudele lähemale kui kunagi varem, kuid tema sõnul tuleks pöörata tähelepanu omavalitsuste liitumise tõttu laieneda võivale ääremaastumisele.

Mäeltsemees rääkis "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et haldusreformi edenemise puhul on ühest küljest meeldiv idee, et piire tuleb muuta arvestusega, et 20-25 aastat vastu pidada. Samas tuleb tema sõnul mõelda, mis hakkab toimuma juba 3-5 aasta pärast.

"Meil ei taheta rääkida, et ääremaastumine oleks probleem. /.../ Läti vähendas 7-8 aastat tagasi 5 korda valdade arvu ja kogu aeg on räägitud, et Läti tegi seda, miks siis meie ei saa hakkama. Tänase Eesti Päevalehe juhtkiri aga lõppes sõnadega, et Lätis läbi viidud piirireform tõi kaasa uue ääremaastumise laienemise. Nii et minu arvates tuleb väga tõsiselt suhtuda ääremaastumise teemasse ja mitte öelda, et see probleem iseenesest ära kaob," selgitas professor.

Üks valdade liitumisega seotud probleem on tema sõnul see, et riik küll annab selleks toetust, kuid omavalitsuste tulubaasi probleemiga ei tegeleta.

"Praegu on pakutud valla- ja linnjuhtidele porgandit, et kui nad lahkuvad, saavad preemia, tänagi valitsus otsustas tõsta veelgi ühinevate valdade toetust. Aga minul on siin natuke hirm. On räägitud, et vallad hakkavad riigilt suurt raha saama. Saadakse küll Toompealt see toonekurg kätte, aga järgnevatel aastatel tuleb hakata varblasega elama, sest kui ikkagi ei tegeleta omavalitsuste tulubaasi probleemiga, siis tuleb paratamatult mõelda, et omavalitsuse tulud jäävad edaspidi küsitavaks selle suure valla tingimustes," arutles Mäeltsemees.

Ta tõdes, et summad, mida riik omavalitsustele pakub, on stiimulid, kuid massiline liitumine võib tekitada suure koormuse riigieelarvele.

"Ma mäletan, et 20 aastat tagasi toimus esimene vabatahtlik liitumine - Halinga - Pärnu-Jaagupi. Läks aasta või kaks, kui suurte konfliktide, vaidlustega saadi valitsuselt tollal lubatud ühinemistoetus kätte. Kuidas nüüd hakkab ühinemistoetus tulema ja kust selleks riigieelarves raha leitakse, mille arvelt? Me teame, et Euroopa Liidu võimalikud toetused muude projektide tarbeks liiguvad pigem Türgi suunas jne ja ma küll ei tahaks näha, et hakatakse vähendama hariduse, teaduse ja muude valdkondade riigieelarvelist finantseerimist selle tõttu, et kohalikud omavalitsused on saanud lubaduse, et saavad ühinemisel suure preemia,"rääkis professor.

Toimetaja: Merili NaelSoomet külastab iseseisvuse juubeliaastal ka Hiina president

Soome presidendi kantselei kinnitas ajalehele Helsingin Sanomat, et käesoleval aastal tuleb Soome riigivisiidile Hiina Rahvavabariigi president Xi Jinping.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.