Logopeed: tundub, et vanematel pole aega lastega rääkida ({{commentsTotal}})

Eesti peredes süveneb olukord, et lapsevanemad räägivad oma lastega järjest vähem ja nii tuleb logopeedidel lasteaias või koolis aidata noortel üle saada kehvast keeleoskusest, hääldusprobleemidest või kasinast sõnavarast. Valgamaal Tõrvas töötav 40-aastase kogemusega logopeed Viivi Kuus koostas raamatu, mis annab nõu, kuidas õpetada lapsi rääkima.

Koolis ja lasteaedades töötav logopeed Viivi Kuus õpetab mudilasi õigesti rääkima. Paljusid harjutusi - silpe või lühikesi sõnu korrata - saaks ka kodus, kuid ometi seda logopeedide hinnangul ei tehta. Lastevanemail pole ka teadmisi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mulle tundub, et vahel pole aega lapsega rääkida. Meie tahaksime, et lastega järjest rohkem silmast silma suheldakse. Laps kuuleb kõnet, laps osaleb ise kõnes. Kipuvad ju tänapäeval olema televiisor ja nutiseadmed, mis hakkavad asendama lapsehoidjat - ema-isa," rääkis Kuus.

Viivi Kuusi ja ta kolleegide raamatust "Kips-kõps külla" võiks nõu saada kõik, kes väikelapsi rääkima õpetavad. Pigem ilmub selliseid materjale Eestis vähe. Sellest leiab lühikestest lausetest koosnevad jutukesed, mida saaks mudilasele ette lugeda. Samas kõrval on silbid ja häälikud, mida ühiselt korrates võiks lapse kõneoskus kiiremini areneda.

"Kui panna last matkima mingi looma astumist - põhh-põhh-põhh või tõhh-tõhh-tõhh või ssssssss, siis ta kuuleb seda häälikut natuke paremini. Ja kui ta matkib, siis ta tunnetab seda häälikut enda keele- ja huuleliigutustes. See on mõeldud kõnemotoorika ja kõnekuulmise arendamiseks eelkõige," selgitas Kuus.

Häid logopeede on Eestis keeruline leida. Ideaalis peaks asjatundja aitama iga lasteaia- või koolilapse kõneprobleemidest üle. Paraku märkame teinegi kord täiskasvanute seas, et midagi on kas kodus või koolis jäänud lapseeas tegemata.

"Kuuleme ju ära, kui inimene hääldab valesti r-häälikut või tal on kurgu-r. See on ju ka tavainimesele kuulda. Kuuleme ka s-i vale hääldust ja kogelust. Aga halb diktsioon on suuresti inimese enesekontrollis kinni," märkis logopeed.

Viivi Kuusi hinnangul saab enamik ka täiskasvanuna kõnehäireist üle. Õige aeg rääkida ja jutustada ja kirjeldada on aga tema sõnul palju varem.

Toimetaja: Merili NaelTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema