Kiviõli loodab naabervaldadega moodustada elujõulise valla ({{commentsTotal}})

Ida-Virumaal peeti omavalitsuste liitumise üle nõu ning Kiviõli linnast ja selle naabervaldadest võib moodustuda elujõuline tulevikuvald.

Maidlas tehti esimesi samme uue valla loomiseks. Kiviõli linn on teinud oma naabritele - Sonda, Lüganuse ja Aseri vallale - ettepaneku ühinemiseks. Ühinemise järel moodustuks 11 000 elanikuga ja enam kui 600 ruutkilomeetri suurune vald, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Haldusreformi seaduse ettevalmistamise raames on eksperdid põhjalikult analüüsinud erinevaid omavalitsuse võimalikke suuruseid ja mudeleid. Leitud on, et 11 000-line omavalitsus on piisavalt suur ja võimekas, et tagada erinevad olulised strateegilised teenused," selgitas OÜ Cumulus Consulting konsultant Mihkel Laan.

"Väga mõistlik loogika on selle taga, kus neli kohalikku omavalitsust ühinevad. Siin on majandusloogika, sotsiaalne loogika, geograafiline loogika - kõik on olemas. Me leppisime täna ka kokku, et seda loogikat me arendame edasi väga tempokalt. Loodame, et pärast jaanipäeva on meil versioon ühinemislepinguga olemas, " rääkis Kiviõli linnapea Nikolai Vojeikin.

Sonda vald on ühinemisotsuse juba langetanud ja nõus ühinema Kiviõli piirkonna omavalitsustega. Vallavanem Andrea Eiche loodab, et tekib võimekam ja pädevam omavalitsus, kus rahval on parem elada. Ta loodab, et suures vallas ei hakata väiksemaid ära kasutama raha saamiseks.

Aseri vallal seisab ees valik, kas ühineda Kivõli või Kunda ja Viru-Nigulaga. Elanike eelistuste selgitamiseks korraldati rahvaküsitlus.

"Rahvahääletuste tulemus oli selline, et hääleõiguslikust elanikkonnast hääletas 38 protsenti ja 77 protsenti hääletas Viru-Nigula ja Kundaga liitumise poolt. Lõpliku sõna ütleb ikkagi Aseri vallavolikogu, kellega me läbirääkimisi jätkame," rääkis vallavanem Artur Seppern.

Lüganuse vallal on varuks kogemused Püssi linna ja Maidla vallaga liitumisest ning hea nõu tollaste vigade vältimiseks.

"Põhilised komistuskivid olid ilmselgelt seotud n-ö poliitiliste kemplustega. Seda oli algusaastatel liiga palju. Kindlasti uue koosluse puhul tuleks suur tähelepanu pöörata sellele, miks me täna ka pooldame varianti, kus valimisringkondi oleks igast endisest vallast eraldi, mitte kõik koos üle uue suure valla," ütles Lüganuse vallavanem Viktor Rauam.

Arupidamist uue võimaliku Kiviõli suurvalla üle jätkatakse pärast Aseri vallavolikogu otsust aprilli algul.

Toimetaja: Merili NaelFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.