ERR Kreekas: osad ootamisest tüdinud põgenikud esitavad asüülitaotlusi ({{commentsTotal}})

Lääne-Balkani rändekoridori sulgemine jättis tuhanded immigrandid ja põgenikud Kreekasse lõksu. Suur osa neist on jõudnud Makedoonia piiri äärde, kus oodatakse sõnumit, mis lubaks neil teekonda Saksamaale jätkata. Esimesed on ootamisest loobunud ja annavad sisse asüülitaotlusi, et mudane telklaager seljataha jätta.

Esimene suurem põgenikelaager on Thessalonikist umbes 60 kilomeetri kaugusel ja 25 kilomeetri kaugusel Makedoonia piirist. See on üles ehitatud ühte tavalisse kiirteeäärsesse bensiinijaama. Täna elab seal telkides hinnanguliselt 1000 inimest, rääkis ERR-i ajakirjanik Johannes Tralla "Aktuaalsele kaamerale".

Viimaste päevade vihmasajud on muruplatsid muutnud mudaväljadeks ning vanades tünnides põlevad lõkked. Telklaagris torkab see, et inimesed on vaatamata muserdavale olukorrale väga sõbralikud, ja seal on väga palju lapsi.

"Mul on kaks last ja mu naine on rase. Kõik pered on siin kohutavas olukorras," ütles Süüria põgenik Walid.

On ka neid, kes ei pääsenud koos perega põgenema. "Sõjas kukkus pomm mu maja peale, kogu mu pere on surnud," rääkis Süüriast pärit Homsi.

Nõbuga Euroopasse põgeneda otsustanud Homsi on kogu rännaku läbi teinud oma kolme kassiga.

Samal ajal tekitavad laagri keskel elevust kaks Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiameti töötajat, kes jagavad ümberpaigutamise ankeete. 15 päeva eest Kreekas maabunud Süüria abiturient Abdul Asis keeldus esmalt sõrmejälgede andmisest, sest lootis varjupaigataotluse esitada Saksamaal. Näinud aga suletud piire, täitis ta eile ankeedi ja ootab nüüd ümberpaigutamise otsust.

"Ühed arvavad, et piirid lähevad lahti, ja ootavad. Teised tahavad lihtsalt minna, nad ei ole harjunud nii elama. Nii et nad on sunnitud registreerima, et minna turvalisse riiki ja elada rahus," rääkis Abdul.

Bensiinijaama, kuhu autod enam sageli tankima ei satu, on püsti pandud telefonide laadimisjaam. Poolesaja pistiku külge ühendatud nutitelefonide ekraanidelt loodetakse lugeda vaid üht sõnumit - et piirid on taas lahti ja saab liikuda edasi Saksamaa poole.

Arvestades meeleolusid Berliinis ja teistes Euroopa pealinnades, võib seda sõnumit aga väga kauaks ootama jääda.

Toimetaja: Merili NaelMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.