Mesinike liit: kaaluda võiks ka pestitsiidide kasutamisest tekkinud kahju hüvitamist ({{commentsTotal}})

35 protsenti kogu maakera toidust moodustab see, mis valmib tänu tolmeldamisele. Mesilased on kõige olulisemad õistaimede tolmeldajad, kuid nende arvukus on viimasel kümnel aastal järsult vähenenud.

Eesti mesinike liidu hinnangul on mesilaste ülemäärane hukkumine märk keemiliste taimekaitsevahendite ehk pestitsiidide kasutamisest. Mesilaste arvukuse vähenemise pestitsiidide kasutamise tõttu võttis arutlusele ka riigikogu keskkonnakomisjon, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mesinike liidu juhatuse esimees Aleksander Kilk ütles, et mesilaste olukorra parandamisele aitab kaasa taimekaitseseaduse muutmine. Uue seaduse järgi peaks iga põllumees, kes hakkab kavandama taimekaitsetöid, teavitama sellest kaks päeva varem mesinikku, kelle mesilastarud on kahe kilomeetri raadiuses tema põllust. Andmed selle kohta, kes põllumehe läheduses elav mesinik on, saaks ta PRIA-lt.

Kilgi sõnul võiks kaaluda ka mesinikele tekitatud kahju hüvitamist. Praegu sellist süsteemi ei ole.

"Kui leitakse, et sinna seadusesse ei mahu kahju hüvitamise mõttekäik sisse, siis sellisel juhul võiks luua näiteks kahjude hüvitamise fondi, mis üldiselt võiks hüvitada nii mesilastele tekitatud kahjud kui ka muud keskkonnale tekitatud kahjud, mis on põhjustatud pestitsiidide vale või liigse kasutamise tõttu," selgitas Kilk.

Fondi raha tuleks taimekaitsevahendite kasutajatelt, kes peaksid pestitsiidide eest enam maksma.

Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi teaduri Reet Karise sõnul oleks vaja jälgida ka pestitsiidide kasutamist mittepõllualadel.

"Väga hea ettepanek oli see, et maaeluministeerium lubas tõhustada kontrolli ja täiendada reegleid pestitsiidide kasutamiseks mittepõllualadel ehk näiteks teeservades, raudteetammides," ütles Karise.

Riigikogu keskkonnakomisjoni aseesimehe Rein Ratase sõnul ei saa seega mesilaste suremuses pestitsiidide tõttu süüdistada vaid põllumehi ja vastandada neid mesinikele, sest pestitsiide kasutatakse väga laiadaselt nii teeäärte ja raudteetammide hooldamisel kui ka eraaianduses.

"Olemuslikult on nad ju liitlased. Üks pool annab mesilindudele vajalikku korjemaad, aga teistelt poolt jälle mesilaspidajad on need, kes aitavad näiteks rapsikasvatajatel saaki tõsta," märkis Ratas.

Toimetaja: Merili NaelMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema