ERR Kreekas: 130 elanikuga Idomeni küla on saanud koduks pea 15 000 põgenikule ({{commentsTotal}})

Kreekas Idomenis asuva Euroopa suurima põgenikelaagri inimesed ootavad, millal Euroopa piirid taas lahti teeb ning et nad saaksid edasi minna Saksamaale või mõnda muusse jõukamasse Euroopa Liidu riiki. Kreekasse jääda ei taheta.

Idomeni on väike küla Põhja-Kreekas, Makedoonia piiri ääres. Ametlikult elab ümberkaudses külas 130 inimest, aga viimase nädalaga on sealsed mudased põllud koduks saanud pea 15 000 põgenikule ja neid tuleb sinna kogu aeg juurde, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kevadvihmade tõttu on seal keeruline telgi jaoks kuiva kohta leida ning kui küljealune on külm ja märg, tikuvad ligi külmetushaigused.

Afga töötab Hollandis anesteesiaõena, kuid Idomenis tegeleb ta ühe patsiendiga vaid mõne minuti, sest järjekord on pikk.

"Täna meil on kaks järjekorda, las ma loen - umbes 50 inimest. Nii et kokku 100," rääkis Afga, kelle sõnul kurdetakse peamiselt köha ja kurguvalu üle, aga ka kõhulahtisuse ja oksendamise üle.

Põllu veerel on kaks Süüria põgenikku püsti pannud juuksurisalongi. Kuna pesemisvõimalusi napib, korraldatakse imikute hügieeniprotseduurid telkide vahel.

Kõrval lükkavad buldooserid siledaks mudaseid välju, sest iga päev saabub Kreeka saartele tuhandeid uusi põgenikke ja suur osa neist jõuab peagi Idomenisse. Telkide jaoks on ruumi juurde vaja.

"See on katastroof! Siin pole sanitaarseid tingimusi, tingimusi tervishoiuks. See ei ole vastuvõetav ja jätkusuutlik. Inimesed peab Kreekas ümberpaigutama või peaks piirid avama ja laskma inimestel teekonda jätkata. Need on kaks ainuvõimalikku lahendust," rääkis humanitaarorganisatsiooni Arbeiter-Samariter-Bund esindaja Gordan Velev.

Enam lähemale Põhja-Euroopale põgenikud Idomeni laagris ei pääse, sest seal asub Kreeka ja Makedoonia piir. Sajad telgid on paigaldatud otse okastraadiga palistatud piiritara kõrvale. Kui seda tara ei oleks, poleks seal ka põgenikke, sest nad oleksid liikunud Saksamaale.

"Ma magan piiri peal. Ma loodan, et piir tehakse lahti ja ma saan läbi. Tahan minna Saksamaale," ütles Süüriast põgenenud Ahmed. "Ma arvan, et kõikides Euroopa riikides võib olla tulevikku - Šveitsis, Prantsusmaal, Suurbritannias," lisas ta.

Kreekas tema hinnangul tulevikku pole. "Ma tahan minna Saksamaale, sest mul on seal sõbrad, aga Kreekas ei ole mul sõpru. Kui saaksin praegu Eestisse tulla, tuleksin, pole probleemi. Aga tehke kõigepealt piirid lahti," ütles Ahmed.

Toimetaja: Merili NaelVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema