Germanwingsi piloot saadeti haiglasse kaks nädalat enne õnnetust ({{commentsTotal}})

Arst saatis mullu Alpides reisilennuki tahtlikult alla kukutanud Germanwingsi piloodi Andreas Lubitzi kaks nädalat enne katastroofi psühhiaatriahaiglasse, teatasid uurijad pühapäeval.

Kümned arstid, kes tegelesid Lubitziga nädalaid enne 24. märtsil aset leidnud lennukatastroofi, ei teavitanud mehe vaimsest seisundist võime, seisis Prantsuse BEA juurdlusagentuuri raportis. Uurijad tuvastasid, et üks arst tahtis saata Lubitzit psühhiaatriakliinikusse kaks nädalat enne katastroofi.

Kuna Lubitz ei informeerinud arstide soovitustest kedagi, "ei saanud võimud ega tema tööandja takistada tal lendamast", seisis raportis.

"Eksperdid tuvastasid, et tema (tolleaegsed) sümptomid võisid olla kooskõlas psühhootilise episoodiga," ütles juurdluse juht Arnaud Desjardin. Seda teavet "Germanwingsile ei edastatud".

Prantsuse Alpides mullu märtsis reisilennuki vastu mäge suunanud Saksa odavlennufirma Germanwings piloot Lubitz käis viie aasta jooksul arsti vastuvõtul kokku 41 korda.

Germanwings ja selle emafirma Lufthansa on jõuliselt tõrjunud väiteid ettevõtete vääritikäitumisest, rõhutades, et 27-aastane piloot oli lendamiseks sertifitseeritud.

Lennuõnnetuses hukkus 150 inimest. Nende sugulased näitavad näpuga mitmetele isikutele, kes olid nende hinnangul positsioonis lüüa häirekella. Omaste arvates ulatub taoliste inimeste jada 2008. aastani, mil Lubitz hakkas õppima piloodiks.

BEA juurdluse eesmärk oli teha soovitusi taoliste katastroofide edasiseks vältimiseks ning keskendus peamiselt pilootide paremale sõelumisele enne sertifitseerimist ja nende vaimsele seisundile.

BEA hinnangul oli sertifitseerimisprotsess Lubitzi puhul riskide tuvastamiseks ebapiisav. Üks vahejuhtumini viinud põhjustest võis olla "selgete juhtnööride puudumine Saksamaa eeskirjades sellest, millal oht avalikule julgeolekule on tähtsam" patsiendi õigustest eraelu puutumatusele.

Saksamaal konfidentsiaalsust käsitlevad seadused ei luba jagada tundlikke isikuandmeid, kuid arstidel on õigus sellest piirangust ajutiselt ümber minna juhul, kui nende hinnangul on patsient konkreetseks ohuks iseendale või teistele.

Desjardini meelest on konfidentsiaalsusõigus Saksamaal erakordselt karm ning lisas, et arstid kardavad oma töö kaotamist valehäire tegemise tõttu. "Seetõttu arvan, et avaliku julgeoleku tagamiseks tuleb luua selgemad reeglid."

BEA soovituste seas on ka toetusgruppide moodustamine ja muud meetmed, millega soovitakse vähendada pilootide hirmu töö kaotamise ees juhul, kui neil on vaimseid probleeme. "Pilootide vastumeelsus oma probleemidest teavitamise ja ravi otsimise ees ... on miski, millega tuleb tegeleda," öeldi raportis.

Lubitz oli varasemalt saanud ravi depressiooni ja enesetapjalike kalduvuste vastu ning prokuratuuri arestitud dokumentidest selgus, et ta osaliselt varjas oma meditsiinilist tausta tööandja eest.

Lubitz katkestas psühholoogiliste probleemide tõttu mitmeks kuuks oma väljaõppe Lufthansas. Tal lubati naasta 2009. aastal pärast arstidelt heakskiidu saamist, kuid tema lennupaberitesse kanti märge "spetsiifiline korrapärane kontroll" (SIC).

Lufthansa teatas pärast õnnetust, et oli Lubitzi depressiooniepisoodist teadlik, kuid Germanwings, millega piloot liitus 2013. aastal, rõhutas, et neil polnud sellest mingit teavet.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNSVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema