Germanwingsi piloot saadeti haiglasse kaks nädalat enne õnnetust ({{commentsTotal}})

Arst saatis mullu Alpides reisilennuki tahtlikult alla kukutanud Germanwingsi piloodi Andreas Lubitzi kaks nädalat enne katastroofi psühhiaatriahaiglasse, teatasid uurijad pühapäeval.

Kümned arstid, kes tegelesid Lubitziga nädalaid enne 24. märtsil aset leidnud lennukatastroofi, ei teavitanud mehe vaimsest seisundist võime, seisis Prantsuse BEA juurdlusagentuuri raportis. Uurijad tuvastasid, et üks arst tahtis saata Lubitzit psühhiaatriakliinikusse kaks nädalat enne katastroofi.

Kuna Lubitz ei informeerinud arstide soovitustest kedagi, "ei saanud võimud ega tema tööandja takistada tal lendamast", seisis raportis.

"Eksperdid tuvastasid, et tema (tolleaegsed) sümptomid võisid olla kooskõlas psühhootilise episoodiga," ütles juurdluse juht Arnaud Desjardin. Seda teavet "Germanwingsile ei edastatud".

Prantsuse Alpides mullu märtsis reisilennuki vastu mäge suunanud Saksa odavlennufirma Germanwings piloot Lubitz käis viie aasta jooksul arsti vastuvõtul kokku 41 korda.

Germanwings ja selle emafirma Lufthansa on jõuliselt tõrjunud väiteid ettevõtete vääritikäitumisest, rõhutades, et 27-aastane piloot oli lendamiseks sertifitseeritud.

Lennuõnnetuses hukkus 150 inimest. Nende sugulased näitavad näpuga mitmetele isikutele, kes olid nende hinnangul positsioonis lüüa häirekella. Omaste arvates ulatub taoliste inimeste jada 2008. aastani, mil Lubitz hakkas õppima piloodiks.

BEA juurdluse eesmärk oli teha soovitusi taoliste katastroofide edasiseks vältimiseks ning keskendus peamiselt pilootide paremale sõelumisele enne sertifitseerimist ja nende vaimsele seisundile.

BEA hinnangul oli sertifitseerimisprotsess Lubitzi puhul riskide tuvastamiseks ebapiisav. Üks vahejuhtumini viinud põhjustest võis olla "selgete juhtnööride puudumine Saksamaa eeskirjades sellest, millal oht avalikule julgeolekule on tähtsam" patsiendi õigustest eraelu puutumatusele.

Saksamaal konfidentsiaalsust käsitlevad seadused ei luba jagada tundlikke isikuandmeid, kuid arstidel on õigus sellest piirangust ajutiselt ümber minna juhul, kui nende hinnangul on patsient konkreetseks ohuks iseendale või teistele.

Desjardini meelest on konfidentsiaalsusõigus Saksamaal erakordselt karm ning lisas, et arstid kardavad oma töö kaotamist valehäire tegemise tõttu. "Seetõttu arvan, et avaliku julgeoleku tagamiseks tuleb luua selgemad reeglid."

BEA soovituste seas on ka toetusgruppide moodustamine ja muud meetmed, millega soovitakse vähendada pilootide hirmu töö kaotamise ees juhul, kui neil on vaimseid probleeme. "Pilootide vastumeelsus oma probleemidest teavitamise ja ravi otsimise ees ... on miski, millega tuleb tegeleda," öeldi raportis.

Lubitz oli varasemalt saanud ravi depressiooni ja enesetapjalike kalduvuste vastu ning prokuratuuri arestitud dokumentidest selgus, et ta osaliselt varjas oma meditsiinilist tausta tööandja eest.

Lubitz katkestas psühholoogiliste probleemide tõttu mitmeks kuuks oma väljaõppe Lufthansas. Tal lubati naasta 2009. aastal pärast arstidelt heakskiidu saamist, kuid tema lennupaberitesse kanti märge "spetsiifiline korrapärane kontroll" (SIC).

Lufthansa teatas pärast õnnetust, et oli Lubitzi depressiooniepisoodist teadlik, kuid Germanwings, millega piloot liitus 2013. aastal, rõhutas, et neil polnud sellest mingit teavet.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNSFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.