Politoloogid: piirkondades võimu haaramine on Savisaarele võtmeküsimus ({{commentsTotal}})

Eilsed Keskerakonna Tartu piirkonna juhi valimised ja Aadu Musta võit näitavad, et erakonna esimehe Edgar Savisaare mõjuvõim piirkondade üle on väga nõrk, leiavad politoloogid. Samuti näitab nö Kadri Simsoni leeri kuuluvate inimeste tagasivalimine piirkondade juhtideks, et erakonnas valitseb siiski demokraatia.

Veebruari keskpaigas ei õnnestunud Keskerakonna esimehel Edgar Savisaarel isiklikult kohal viibides veenda erakonna Idu-Viru piirkonna liikmeid hääletama oma soosiku Martin Repinski poolt ning piirkonna juhina jätkab Kadri Simsoni toetajate leeri kuuluv Eevi Paasmäe. Eile ei suudetud võimepööret teha Tartu piirkonnas, kus jätkab senine juht Aadu Must. Ainult Narva piirkonnas on võimule saanud Edgar Savisaare kindel toetaja Yana Toom.

"Ma arvan, et piirkondades ikkagi loeb ennekõike see, mida on teinud piirkonna juht ja kuivõrd piirkonna liikmed teda usaldavad. See kindlasti ei ole niiviisi, et Tallinna keskkontorist tuleb signaal, et tuleb valida uus juht ja siis piirkonna liikmed joonduvad selle järgi," hindas protsessi Tallinna Ülikooli politoloog Tõnis Saarts. "Paistab, et sedasorti erakonnaga tõesti tegemist ei ole. Tegemist on veel seesmiselt üsna demokraatliku erakonnaga," leidis Saarts.

"Mõnevõrra on tõesti üllatav, et Savisaar ei ole suutnud hoolimata ka bussiga rändvalijate toomisest erinevatesse piirkondadesse tegelikult viimastes piirkondade valimises suurt edu saavutanud. Ainuke, mis tagasi võeti, on Narva, aga Järva, Ida-Viru, Tartu on jäänud endiselt Simsoni leeri kätte," loetles poliitika.guru toimetaja, politoloog Tõnis Leht. "Eks see tõesti näitab, et Savisaare kontroll oma kohalike piirkonade üle on üllatavalt nõrk."

Leht lisas, et piirkondade juhtide teema on Edgar Savisaare jaoks võtmeküsimuseks kontrolli taastamisel erakonna üle.

"Seda nii lähenevate presidendivalimiste kontekstis, kus valijameeste kogusse saadavad oma esindajad omavalitsused, volikogud, ja seal on piirkondadel väga suur roll mängida. Veelgi olulisem on järgmise aasta kohalikud valimised, mis on tõeline nö lakmustest Savisaarele poliitiliseks ellujäämiseks, seal on kohalikel piirkondadel täiesti keskne roll," selgitas Leht.

Kuigi piirkondades ei ole võimupöörded just väga edukad olnud, siis ei saa politoloogide hinnangul selle pealt ennustada, kas peagi toimuvatel riigikogu keskfraktsiooni valimistel õnnestub Kadri Simsonil esimehe koht säilitada. Tõnis Saarts usub, et fraktsiooni esimehe valimised ainuüksi ei ole lõhe tekitamise põhjuseks erakonnas.

"Ma arvan, et ainult see fraktsiooni esinaise või -mehe valimine seda veel ei tingi, aga kui sellega kaasneb väga aktiivne vastukampaania erakonna sees neile, kes toetasid pigem Kadri Simsonit uue esinaisena, siis võib tekitada uusi pingeid ja viia lõheni," leidis Saarts.

Kellest saab Riigikogu keskfraktsiooni juht, selgub 23. märtsil.

 

Toimetaja: Merilin PärliVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.