Politoloogid: piirkondades võimu haaramine on Savisaarele võtmeküsimus ({{commentsTotal}})

Eilsed Keskerakonna Tartu piirkonna juhi valimised ja Aadu Musta võit näitavad, et erakonna esimehe Edgar Savisaare mõjuvõim piirkondade üle on väga nõrk, leiavad politoloogid. Samuti näitab nö Kadri Simsoni leeri kuuluvate inimeste tagasivalimine piirkondade juhtideks, et erakonnas valitseb siiski demokraatia.

Veebruari keskpaigas ei õnnestunud Keskerakonna esimehel Edgar Savisaarel isiklikult kohal viibides veenda erakonna Idu-Viru piirkonna liikmeid hääletama oma soosiku Martin Repinski poolt ning piirkonna juhina jätkab Kadri Simsoni toetajate leeri kuuluv Eevi Paasmäe. Eile ei suudetud võimepööret teha Tartu piirkonnas, kus jätkab senine juht Aadu Must. Ainult Narva piirkonnas on võimule saanud Edgar Savisaare kindel toetaja Yana Toom.

"Ma arvan, et piirkondades ikkagi loeb ennekõike see, mida on teinud piirkonna juht ja kuivõrd piirkonna liikmed teda usaldavad. See kindlasti ei ole niiviisi, et Tallinna keskkontorist tuleb signaal, et tuleb valida uus juht ja siis piirkonna liikmed joonduvad selle järgi," hindas protsessi Tallinna Ülikooli politoloog Tõnis Saarts. "Paistab, et sedasorti erakonnaga tõesti tegemist ei ole. Tegemist on veel seesmiselt üsna demokraatliku erakonnaga," leidis Saarts.

"Mõnevõrra on tõesti üllatav, et Savisaar ei ole suutnud hoolimata ka bussiga rändvalijate toomisest erinevatesse piirkondadesse tegelikult viimastes piirkondade valimises suurt edu saavutanud. Ainuke, mis tagasi võeti, on Narva, aga Järva, Ida-Viru, Tartu on jäänud endiselt Simsoni leeri kätte," loetles poliitika.guru toimetaja, politoloog Tõnis Leht. "Eks see tõesti näitab, et Savisaare kontroll oma kohalike piirkonade üle on üllatavalt nõrk."

Leht lisas, et piirkondade juhtide teema on Edgar Savisaare jaoks võtmeküsimuseks kontrolli taastamisel erakonna üle.

"Seda nii lähenevate presidendivalimiste kontekstis, kus valijameeste kogusse saadavad oma esindajad omavalitsused, volikogud, ja seal on piirkondadel väga suur roll mängida. Veelgi olulisem on järgmise aasta kohalikud valimised, mis on tõeline nö lakmustest Savisaarele poliitiliseks ellujäämiseks, seal on kohalikel piirkondadel täiesti keskne roll," selgitas Leht.

Kuigi piirkondades ei ole võimupöörded just väga edukad olnud, siis ei saa politoloogide hinnangul selle pealt ennustada, kas peagi toimuvatel riigikogu keskfraktsiooni valimistel õnnestub Kadri Simsonil esimehe koht säilitada. Tõnis Saarts usub, et fraktsiooni esimehe valimised ainuüksi ei ole lõhe tekitamise põhjuseks erakonnas.

"Ma arvan, et ainult see fraktsiooni esinaise või -mehe valimine seda veel ei tingi, aga kui sellega kaasneb väga aktiivne vastukampaania erakonna sees neile, kes toetasid pigem Kadri Simsonit uue esinaisena, siis võib tekitada uusi pingeid ja viia lõheni," leidis Saarts.

Kellest saab Riigikogu keskfraktsiooni juht, selgub 23. märtsil.

 

Toimetaja: Merilin PärliKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics