Stoicescu: Venemaa missioon Süürias pole oma eesmärki täitnud ({{commentsTotal}})

Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse teaduri Kalev Stoicescu hinnangul ei ole vägede väljaviimisega seotud Kremli avaldus päris täpne, sest mitte Venemaa missioon pole oma eesmärki täitnud, vaid nad lihtsalt ei saa praegustes tingimustes rohkem saavutada.

"See on poliitiline manööver, sest tegelikult ei viida Vene relvajõudude üksusi päriselt välja, sest endiselt jäävad üksused alles mereväebaasi Tartusi ja õhuväebaasi Latakia lähistel. Lõpuks Venemaa võib alati üllatada ja väed tagasi viia, kui peaks tekkima vajadus," selgitas teadur "Aktuaalsele kaamerale".

"Teisalt Kreml ilmselt püüab niiviisi signaliseerida, et olukord on kontrolli all, tulevahetuse kokkulepe peab raudselt ning poliitiline protsess ehk läbirääkimised on kindlates rööbastes. Kuid ma kahtlustan, et on kokkulepe Venemaa ja USA vahel, et Venemaa vähendab oma vägede hulka tasemeni, mis oli enne eelmise aasta 30. septembrit ning teisalt võis USA anda lubadusi Venemaale poliitilise protsessi osas, et Moskva tunneks end mugavalt ja et al-Assadi lahkumist enam nii rangelt ei nõuta," arutles Stoicescu.

Stoicescu arvas, et Vene relvajõud pole kindlasti oma missiooni täitnud, nagu väidab Kreml, vaid neil pole praegustes tingimustes rohkem saavutada ja ka Türgi aspekt on oluline. "Venemaa niivõrd intensiivne sõjaline tegevus Türgi kõhualuses on muidugi irriteeriv. Toimus novembris see intsident ja teame, mis sellele järgnes, ning nüüd ilmselt Venemaa püüab vähendada pingeid Türgiga."

"Mis oli päris huvitav pressiavalduses - see tonaalsus, mis on muutunud. Näiteks mõõdukat opositsiooni, keda Venemaa on varem pidanud terroristideks ja neid pommitanud ja hävitanud, on nüüd järsku nimetatud Süüria patriootlikeks jõududeks," juhtis teadur tähelepanu.

Stoicescu arvates ei saa alahinnata ka majanduslikku aspekti ehk seda, et sõjaline tegevus Süürias on ka midagi maksma läinud Venemaale.

Lõpetuseks avaldas Stoicescu lootust, et Kreml ei võta taas rohkem Ukrainat sihikule. "Varem septembri lõpus eelmisel aastal nihkus ju fookus Ukrainalt Süüriale. Ma loodan, et nüüd ei lähe jälle vastupidises suunas, mis ei pruugi midagi head tähendada Ukrainale, kui Kreml peaks uuesti keskenduma Donbassile ja eriti sõjalises plaanis," nentis ta.

Venemaa president Vladimir Putin andis esmaspäeval korralduse tuua kodumaale suurem osa Vene väegrupist Süürias, kuna nende ülesanne riigis on täidetud. Samas ei maininud ta, millal peaks olema vägede väljaviimine lõpule viidud.

Presidendi sõnul algab vägede väljaviimine Süüriast teisipäeval. Venemaa alustas Süürias õhurünnakuid president Bashar al-Assadi toetuseks mullu 30. septembril.

Toimetaja: Laur ViirandLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema