Lotman: Savtšenko kohtuprotsessiga tahab Moskva Ukrainat avalikult mõnitada ({{commentsTotal}})

Semiootik ja IRL-i poliitik Mihhail Lotman ütles, et Nadia Savtšenko üle peetava kohtuprotsessiga tahab Venemaa Ukrainat avalikult mõnitada.

Lotman selgitas ETV saates "Ringvaade", et ta ei oska ise küll öelda, et mis president Vladimir Putini peas tegelikult toimub, kuid juba see Vene võimude poolt esitatud versioon, et Savtšenko tuli ise Venemaale, on avalik mõnitamine. "Kogu see protsess on avalik mõnitamine, et näidata Ukrainale, et nad saavad teha, mida nad tahavad."

Lotman lisas, et Vene versioonis on väga palju vastuolusid, ning isegi Putini-meelsed ajakirjandusväljaanded Läänes ei anna selles küsimuses Putinile õigust.

Enda osalemist eelmisel nädalal toimunud meeleavalduses Venemaa suursaatkonna ees kirjeldas Lotman kui toetusavaldust Savtšenkole, samuti oli see tema jaoks võimaluseks välja öelda, et Venemaa ei võrdu president Putiniga.

"Toetades ukrainlasi, toetame me ka iseennast. Tulin ütlema, et Venemaa ei ole Putin, et Venemaal on palju ausaid ja toredaid inimesi. Ja Venemaa väärib paremat saatust, kui tal praegu on. Väga paljud inimesed Venemaal ei taha, et Venemaa oleks selline häbiplekk. Paraku võimul olevad isikud just seda teevad. Ja see on kurb. Ma olen ise Venemaal sündinud ja see, mis Venemaal toimub, on mulle valus," nentis ta.

Lotman tunnistas, et on hiljuti ka loobunud ühest reisist Venemaale.

"Ma just praegu loobusin ühest reisist. Mul on väga raske, kui mõned inimesed, kellest ma pean lugu... või osa neid, kes olid sellised kõvad rahvuslased ja Nõukogude režiimi vastu ja me olime head sõbrad, nüüd äkki räägivad, et tegelikult "Krimm on meie". Ma ei taha nendega riidu minna. See on selline praegu nagu joovastus. See läheb üle, siis me saame jälle rääkida," märkis ta.

Enda reisimist Venemaale peab Lotman siiski hetkel võimalikuks ja ohutuks. "Ma ei usu, et härra Putin on nii paranoiline, et mind hakkaks kartma."

"Me näeme, et Venemaa asjad arenevad igas mõttes mitte hästi. Ka majanduslikus mõttes," jätkas Lotman idanaabri tuleviku analüüsimist. "Krimmi avantüür on tegelikult majanduslik katastroof. Ja Krimmi elanikud, kes hurraaga võtsid vastu nn vabastajatest Vene sõdurid..., seal on järjest rohkem vastaseid. Hiljuti oli paarikümne tuhandeline demonstratsioon Krimmi elanikest. Ma ei räägi sellest, et praktiliselt kõik krimmitatarlased on Ukraina poolt ja Venemaa vastu. Praegu räägime Savtšenkost, aga ei saa ära unustada ka teist ukrainlast, Oleg Sentsovi - etniline venelane, elas Krimmis, arreteeritud selle pärast, et ta olevat terrorist. Tema oli see, kes ei tervitanud Vene sõjaväge, tema "terrorism" seisnes selles, et kutsus üles mitte tunnistama seda võimu. Ta ei kutsunud üles relvastatud võitlusele. Ei kutsunud üles terroriaktidele. Rääkimata sellest, et ta oleks ise milleski sellises osalenud," rääkis Lotman ja juhtis tähelepanu sellele, et Sentsovi on tema kaitsja sõnul ka kõvasti piinatud.

Lotman nentis intervjuu lõpetuseks, et Savtšenkole võib vastasseis Kremliga maksta ka elu.

Toimetaja: Laur ViirandKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics