Lotman: Savtšenko kohtuprotsessiga tahab Moskva Ukrainat avalikult mõnitada ({{commentsTotal}})

Semiootik ja IRL-i poliitik Mihhail Lotman ütles, et Nadia Savtšenko üle peetava kohtuprotsessiga tahab Venemaa Ukrainat avalikult mõnitada.

Lotman selgitas ETV saates "Ringvaade", et ta ei oska ise küll öelda, et mis president Vladimir Putini peas tegelikult toimub, kuid juba see Vene võimude poolt esitatud versioon, et Savtšenko tuli ise Venemaale, on avalik mõnitamine. "Kogu see protsess on avalik mõnitamine, et näidata Ukrainale, et nad saavad teha, mida nad tahavad."

Lotman lisas, et Vene versioonis on väga palju vastuolusid, ning isegi Putini-meelsed ajakirjandusväljaanded Läänes ei anna selles küsimuses Putinile õigust.

Enda osalemist eelmisel nädalal toimunud meeleavalduses Venemaa suursaatkonna ees kirjeldas Lotman kui toetusavaldust Savtšenkole, samuti oli see tema jaoks võimaluseks välja öelda, et Venemaa ei võrdu president Putiniga.

"Toetades ukrainlasi, toetame me ka iseennast. Tulin ütlema, et Venemaa ei ole Putin, et Venemaal on palju ausaid ja toredaid inimesi. Ja Venemaa väärib paremat saatust, kui tal praegu on. Väga paljud inimesed Venemaal ei taha, et Venemaa oleks selline häbiplekk. Paraku võimul olevad isikud just seda teevad. Ja see on kurb. Ma olen ise Venemaal sündinud ja see, mis Venemaal toimub, on mulle valus," nentis ta.

Lotman tunnistas, et on hiljuti ka loobunud ühest reisist Venemaale.

"Ma just praegu loobusin ühest reisist. Mul on väga raske, kui mõned inimesed, kellest ma pean lugu... või osa neid, kes olid sellised kõvad rahvuslased ja Nõukogude režiimi vastu ja me olime head sõbrad, nüüd äkki räägivad, et tegelikult "Krimm on meie". Ma ei taha nendega riidu minna. See on selline praegu nagu joovastus. See läheb üle, siis me saame jälle rääkida," märkis ta.

Enda reisimist Venemaale peab Lotman siiski hetkel võimalikuks ja ohutuks. "Ma ei usu, et härra Putin on nii paranoiline, et mind hakkaks kartma."

"Me näeme, et Venemaa asjad arenevad igas mõttes mitte hästi. Ka majanduslikus mõttes," jätkas Lotman idanaabri tuleviku analüüsimist. "Krimmi avantüür on tegelikult majanduslik katastroof. Ja Krimmi elanikud, kes hurraaga võtsid vastu nn vabastajatest Vene sõdurid..., seal on järjest rohkem vastaseid. Hiljuti oli paarikümne tuhandeline demonstratsioon Krimmi elanikest. Ma ei räägi sellest, et praktiliselt kõik krimmitatarlased on Ukraina poolt ja Venemaa vastu. Praegu räägime Savtšenkost, aga ei saa ära unustada ka teist ukrainlast, Oleg Sentsovi - etniline venelane, elas Krimmis, arreteeritud selle pärast, et ta olevat terrorist. Tema oli see, kes ei tervitanud Vene sõjaväge, tema "terrorism" seisnes selles, et kutsus üles mitte tunnistama seda võimu. Ta ei kutsunud üles relvastatud võitlusele. Ei kutsunud üles terroriaktidele. Rääkimata sellest, et ta oleks ise milleski sellises osalenud," rääkis Lotman ja juhtis tähelepanu sellele, et Sentsovi on tema kaitsja sõnul ka kõvasti piinatud.

Lotman nentis intervjuu lõpetuseks, et Savtšenkole võib vastasseis Kremliga maksta ka elu.

Toimetaja: Laur ViirandLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.