Pangaterminalid muutuvad kontaktivabaks ({{commentsTotal}})

Suure tõenäosusega saab juba sel aastal hakata pangakaardiga maksma nii, et kaarti terminali sisestada polegi vaja. Piisab vaid kaardi terminali kohal hoidmisest ning väiksemate maksete puhul pole vaja sisestada isegi koodi. Samas on aja küsimus, millal pangakaart kolib hoopis mobiiltelefoni.

Paljudes Eesti kauplustes on juba praegu terminalid, mis võimaldaksid kauba eest tasuda kaarti aparaati sisestamata. Samas pole suuremad pangad hakanud veel uue tehnoloogiaga kaarte klientidele jagama, sest enne seda tuleks täiendada kaardimaksete tarkvarapoolt, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nii Swedbank, SEB kui LHV hindavad, et aasta lõpuks on vajalikud tarkvaralahendused valmis ning uued kaardid jõuavad klientideni.

Swedbanki müügi- ja turundusosakonna juht Arno Pae sõnul on pangakaart vaja asetada makseterminali lähedale ning tehnigu õnnestumisel kostub masinast piiks. "Ümbes nagu ühistranspordi kaart - ta töötab sama tehnoloogia peal," märkis Pae.

Väiksemate maksete puhul ei pea uutmoodi kaardi kasutajad koodi sisestama. Kui suuri maksed nii teha saab, ei ole veel täpselt paika pandud.

Swedbank ja SEB hindavad, et piir võib jääda näiteks kümne euro juurde. Samas on võimalik, et inimesed saavad seda summat oma soovide järgi väiksemaks korrigeerida.

"Mina usun, et kui pangad hakkavad seda järjest väljastama, saab sellest üsna populaarne kaart, sest maksete tegemine väiksemate summade puhul muutub kiiremaks ja mugavamaks. Miks mitte see siis ka kasutusele võtta? Tegemist on ju täiesti tavalise pangakaardiga, millele lihtsalt lisandub üks uus mugavusfunktsioon," kommenteeris LHV Panga juhatuse esimees Erki Kilu.

Mobiiltelefon rahakoti asemele?

On ainult aja küsimus, millal ka Eestis saab hakata terminali juures kasutama kaardi asemel hoopis mobiiltelefoni. LHV ja SEB peavad reaalseks, et Apple Pay ja teised sarnased makselahendused jõuavad Eestisse lähiaastail.

"Kui räägime kontaktivabast plastikust, on see pigem vahe- või üleminekuetapp. Selle eelis on, et plastiku puhul teame, kuidas seda välja tuua, millised tehnoloogilised lahendused selleks vajalikud on. Mobiili puhul on see hall ala - siin on lahendusi alles plejaadina tulemas," rääkis SEB Balti äriarendusüksuste kaardivaldkonna juht Meelis Nurk.

Toimetaja: Greete PalmisteMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.