Eesti põllumehed ootavad valitsuselt Euroopa Komisjoni lubatud abi rakendamist ({{commentsTotal}})

{{1458041862000 | amCalendar}}

Euroopa Komisjon lubab ajutiselt riigiabierandit, mis võimaldab liikmesriikidel maksta põllumajandusettevõttele toetust kuni 15 000 eurot aastas, mistõttu Eesti põllumehed ootavad nüüd valitsuselt kohalikele tootjatele teiste riikide tootjatega võrdsete konkurentsitingimuste tagamist.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus märkis, et Euroopa Komisjoni otsus paneb Eesti valitsusele tõsise kohustuse tagada meie tootjatele võrdsed konkurentsitingimused teiste riikide tootjatega.

"Olukorras, kus rikkamad riigid ja näiteks meie naaberriigid on valmis oma põllumehi toetama, peab ka Eesti andma riigiabi, vastasel juhul aitame eilset otsust aksepteerides justkui kaasa oma tootjatele halvema konkurentsipositsiooni tekitamisele," ütles Sõrmus.

Euroopa Komisjoni põllumajandusvolinik Phil Hogan esitas eile meetmete paketi, mille eesmärk on põllumajandustootjate keerulise olukorra leevendamine, kuigi loodetud erakorralist abi ühenduse eelarvest ilmselt ei tule.

"Kahjuks ei andnud eilne kohtumine lootust, et Eesti ja teised Balti riigid saaksid ühenduse eelarvest erakorralist abi, kuigi meie piirkonna tootjad on Venemaa impordipiirangute ja pikalt kestnud turukriisi tõttu kõige enam kannatanud,“ nentis Sõrmus.

Tema sõnul tuleb mõista, et meie tootmisstruktuuri ja ettevõtete keskmist suurust arvestades on 15 000 euro suurune võimalik riigiabi teiste riikide konkurentidega võrreldes paraku olemuslikult suhteliselt ebasoodne lahendus.

"Riigiabi erandite rakendamine võib küll osasid ettevõtteid aidata, kuid üldiselt murendavad sellised lahendused EL-i ühist põllumajanduspoliitikat, mis peaks andma ühtseid vastuseid rahvusvahelise poliitika mõjudele," tõdes Sõrmus.

Paketis sisalduvad turukorralduse meetmed, näiteks lõssipulbri ja või sekkumiskokkuostu mahtude suurendamine ning sealiha eraldustamismeetme taasavamine, samas on Sõrmuse sõnul piimatootmise ajutist ja vabatahtlikku vähendamist soodustavate meetmete rakendamise realistlikkust ja mõjusid hetkel keeruline hinnata.

"Ühtlasi loodame, et rakenduvad Euroopa Investeerimispanga võimalused keerulises olukorras põllumajandustootjatele kättesaadavate finantsinstrumentide pakkumiseks," ütles Sõrmus.

Maaeluministri Urmas Kruuse hinnangul võiks põllumeestele osalist kergendust tuua turureguleerimismeetmed ehk liigse toodangu turult kõrvaldamine.

"Üks kindlasti, mis Eesti tootjaid ka puudutab, on sekkumiskokkuostu mahtude suurendamine nii või kui ka piimapulbri puhul. Neid koguseid suurendatakse vastavalt 100 000 tonni ja 218 000 tonni peale. Teine osa on seotud sealiha eraladustamise jätkamisega, mis praegu on katkestatud," selgitas minister "Aktuaalses kaameras".

Toimetaja: Marek Kuul, Merili NaelFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.