Ville Jehe: riigikogu ei tellinud Arengufondilt kordagi arenguseiret ({{commentsTotal}})

Riigikogu majanduskomisjon otsustas täna, et Arengufond pannakse kinni. Majanduskomisjoni esimees Toomas Kivimägi (RE) kinnitas, et pole rahul Arengufondi senise seiretegevusega. Fondi nõukogu esimehe Ville Jehe sõnul pole riigikogu kordagi arenguseiret tellinud.

Arengufond asutati aastal 2006 ja selle peamisteks ülesanneteks sai investeerida perspektiivikatesse ettevõtetesse ja analüüsida majandust ehk teostada seiret, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Majandusministeerium alustas Arengufondi tükeldamisega juba enne tänast. Nimelt oli teada, et Arengufondi investeerimisfirma SmartCap ja idufirmade programmi Startup Estonia viiakse Kredexi alla.

Pärast seda jäi Arengufondile alles vaid seire ehk analüüsitegevus. Täna otsustas riigikogu majanduskomisjon, et ainult majandusseirega tegeleval Arengufondil tulevikku pole.

"Võib-olla see on üks neid põhjusi või ka märkusi Arengufondi aadressil, et me senise seiretegevusega ei ole rahul. Tegelikult seiretegevust tuleb olulisel määral tõhustada võrreldes sellega, kuidas seda täna on tehtud. Ja majanduskomisjon tegi ka selle põhimõttelise otsuse, et luua seireüksus riigikogu juurde," rääkis Kivimägi.

Algse idee järgi pidi riigikogu olema see, kes Arengufondilt tulevikku vaatavat analüüsi ehk arenguseiret tellib. Arengufondi nõukogu esimehe Ville Jehe sõnul pole seda kordagi juhtunud, mistõttu on positiivne, et seireüksus parlamenti kolitakse.

"Me ei ole proovinud sellist seiret Eestis tegelikult teha. Arengufond tegi seda ise oma paremal äranägemisel. Aga Riigikogu seda tellinud ei ole. Ja täna nähakse, et see võiks hakata toimima just selliselt. Siin on raske riigikogule midagi ette heita. Nad peavadki seda ise otsustama. Kõige positiivsem on see, et riigikogu on jõudnud ühesele seisukohale, et seiret on vaja," rääkis Jehe.

Nii Ville Jehe kui ka Arengufondi esimene juht Ott Pärna kinnitavad, et investeerimistegevuse osas saab organisatsioonile hindeks anda vaid kiitustega viie. Arengufondi toega on algus pandud sellistele ettevõtetele nagu SmartPost, maailma suurim insenerfirma GrabCad või mobiilset parkimist maailma viiv Now Innovations.

Ka Pärna sõnul oli Arengufondi seiretegevus tugev ja loodetavasti jõuab see tulevikus seadusloomele lähemale.

"See, et Arengufond tehti algselt avalik-õiguslikuna, et ta polnud ühegi ministeeriumi oma, oli kindlasti õige. Sellele, et viia ta otsustele veelgi lähemale, kui tulemus ei ole mitte selle muutmine väikeseks analüüsikojaks, vaid tõesti on selle valdkonna tähtsustamine, strateegilisemaks muutmine, siis sellele ma kirjutan alla," selgitas Pärna.

Arengufondiseaduse kehtetuks tunnistamine peaks majanduskomisjoni juhi Toomas Kivimäe lõpule jõudma veel kevadise istungijärgu jooksul ja riigikogu kantselei juures võiks uus majandusseire üksus tööd alustada veel enne talve.

Toimetaja: Merili NaelLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.