Ville Jehe: riigikogu ei tellinud Arengufondilt kordagi arenguseiret ({{commentsTotal}})

Riigikogu majanduskomisjon otsustas täna, et Arengufond pannakse kinni. Majanduskomisjoni esimees Toomas Kivimägi (RE) kinnitas, et pole rahul Arengufondi senise seiretegevusega. Fondi nõukogu esimehe Ville Jehe sõnul pole riigikogu kordagi arenguseiret tellinud.

Arengufond asutati aastal 2006 ja selle peamisteks ülesanneteks sai investeerida perspektiivikatesse ettevõtetesse ja analüüsida majandust ehk teostada seiret, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Majandusministeerium alustas Arengufondi tükeldamisega juba enne tänast. Nimelt oli teada, et Arengufondi investeerimisfirma SmartCap ja idufirmade programmi Startup Estonia viiakse Kredexi alla.

Pärast seda jäi Arengufondile alles vaid seire ehk analüüsitegevus. Täna otsustas riigikogu majanduskomisjon, et ainult majandusseirega tegeleval Arengufondil tulevikku pole.

"Võib-olla see on üks neid põhjusi või ka märkusi Arengufondi aadressil, et me senise seiretegevusega ei ole rahul. Tegelikult seiretegevust tuleb olulisel määral tõhustada võrreldes sellega, kuidas seda täna on tehtud. Ja majanduskomisjon tegi ka selle põhimõttelise otsuse, et luua seireüksus riigikogu juurde," rääkis Kivimägi.

Algse idee järgi pidi riigikogu olema see, kes Arengufondilt tulevikku vaatavat analüüsi ehk arenguseiret tellib. Arengufondi nõukogu esimehe Ville Jehe sõnul pole seda kordagi juhtunud, mistõttu on positiivne, et seireüksus parlamenti kolitakse.

"Me ei ole proovinud sellist seiret Eestis tegelikult teha. Arengufond tegi seda ise oma paremal äranägemisel. Aga Riigikogu seda tellinud ei ole. Ja täna nähakse, et see võiks hakata toimima just selliselt. Siin on raske riigikogule midagi ette heita. Nad peavadki seda ise otsustama. Kõige positiivsem on see, et riigikogu on jõudnud ühesele seisukohale, et seiret on vaja," rääkis Jehe.

Nii Ville Jehe kui ka Arengufondi esimene juht Ott Pärna kinnitavad, et investeerimistegevuse osas saab organisatsioonile hindeks anda vaid kiitustega viie. Arengufondi toega on algus pandud sellistele ettevõtetele nagu SmartPost, maailma suurim insenerfirma GrabCad või mobiilset parkimist maailma viiv Now Innovations.

Ka Pärna sõnul oli Arengufondi seiretegevus tugev ja loodetavasti jõuab see tulevikus seadusloomele lähemale.

"See, et Arengufond tehti algselt avalik-õiguslikuna, et ta polnud ühegi ministeeriumi oma, oli kindlasti õige. Sellele, et viia ta otsustele veelgi lähemale, kui tulemus ei ole mitte selle muutmine väikeseks analüüsikojaks, vaid tõesti on selle valdkonna tähtsustamine, strateegilisemaks muutmine, siis sellele ma kirjutan alla," selgitas Pärna.

Arengufondiseaduse kehtetuks tunnistamine peaks majanduskomisjoni juhi Toomas Kivimäe lõpule jõudma veel kevadise istungijärgu jooksul ja riigikogu kantselei juures võiks uus majandusseire üksus tööd alustada veel enne talve.

Toimetaja: Merili Nael



Lõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema