Ekspert: gaasiseadmete korralisi kontrolle tehakse vaid korteriühistu kutsumisel ({{commentsTotal}})

Viimastel päevadel toimunud kortermajade gaasiõnnetuste põhjuseks on eelkõige majade ümberehituste järel õhujuurdevoolu sulgemine, kinnitavad nii gaasiseadmete hooldajad kui ka kontrollijad. Eestis hinnatakse peamiselt uute gaasiseadmete vastavust nõuetele ning korralisi kontrolle tehakse vaid siis, kui mõni korteriühistu seda vajalikuks peab.

Nädalavahetusel toimus gaasiveesoojendi tõttu raske avarii Tallinnas Erika tänaval, kus vanemad leidsid vannitoast teadvusetult 6-aastase poja. Jaanuari keskel suri samas kortermajas vingumürgistusse 11-aastane laps, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Umbes 15 aastat või rohkem ei ole keegi siin midagi kontrollinud. Nii vana kui ka uus ühistu esimees oleks pidanud mõtlema, et kui oli esimene juhtum, siis oleks tulnud juba võtta mingid meetmed tarvitusele, aga keegi midagi ei teinud ja juba kahe kuu pärast juhtus, et esimehe poeg sai vingumürgistuse," rääkis Erika kortermaja elanik Ljubov.

Gaasiveesoojendite hooldusega tegeleva Gaspre tehniline juht Simmo Paomets rõhutas, et sellised õnnetused on tingitud vingugaasist, mis tekib mittetäielikul põlemisel.

"Kuna väga väikestes konsentratsioonides on see juba eluohtlik, siis on ka tagajärjed kiired tulema. Kaitseseadmed aparaadi peal, mis peaksid tõmbeandurina seadme välja lülitama, ei jõua selleks ajaks reageeridagi," selgitas ta.

Paomets lisas, et gaasiveesoojenditega ruumides peaks olema täidetud kolm tingimust. Esiteks tuleks tagada õhu juurdepääs, teiseks on vajalik suitsukanal ning kolmandaks peaks tähelepanu pöörama ventilatsioonile. Paometsa sõnul unuvad need tingimused aga tihti korterite renoveerimisel.

"Loomuliku tõmbega töötavatel seadmetel on tõmbepuudulikkus, mis on tingitud ruumi umbseks ehitamisest, üsna tavapärane. Ehitajad ja omanikud ei anna endale aru, et kui ta ise elab, vajab ta hapnikku ja tuli samamoodi," rääkis Paomets.

Eestis hindab uute gaasipaigaldiste vastavust nõuetele ettevõte Inspecta. Korralisi kontrolle tehakse vaid juhul, kui mõni korteriühistu neid kutsub.

"Perioodiliste kontrollide jooksul, mida ühistu esimehed on tellinud, on ka välja tulnud, et on palju remonti tehtud, renoveerimisi, mille käigus on ära unustatud põhitingimus gaasiseadme paigaldusruumile - et puudub põlemisõhu juurdevool ja samuti pannakse kinni ventilatsiooniavasid," selgitas Inspecta seadmekontrolli peaekspert Siim Peetrimägi.

Ta lisas, et üle kümne aasta tagasi tegid nad kontrolle ka Erika tänava majas, kus õnnetused juhtusid.

Toimetaja: Merili NaelKotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.