Ekspert: gaasiseadmete korralisi kontrolle tehakse vaid korteriühistu kutsumisel ({{commentsTotal}})

Viimastel päevadel toimunud kortermajade gaasiõnnetuste põhjuseks on eelkõige majade ümberehituste järel õhujuurdevoolu sulgemine, kinnitavad nii gaasiseadmete hooldajad kui ka kontrollijad. Eestis hinnatakse peamiselt uute gaasiseadmete vastavust nõuetele ning korralisi kontrolle tehakse vaid siis, kui mõni korteriühistu seda vajalikuks peab.

Nädalavahetusel toimus gaasiveesoojendi tõttu raske avarii Tallinnas Erika tänaval, kus vanemad leidsid vannitoast teadvusetult 6-aastase poja. Jaanuari keskel suri samas kortermajas vingumürgistusse 11-aastane laps, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Umbes 15 aastat või rohkem ei ole keegi siin midagi kontrollinud. Nii vana kui ka uus ühistu esimees oleks pidanud mõtlema, et kui oli esimene juhtum, siis oleks tulnud juba võtta mingid meetmed tarvitusele, aga keegi midagi ei teinud ja juba kahe kuu pärast juhtus, et esimehe poeg sai vingumürgistuse," rääkis Erika kortermaja elanik Ljubov.

Gaasiveesoojendite hooldusega tegeleva Gaspre tehniline juht Simmo Paomets rõhutas, et sellised õnnetused on tingitud vingugaasist, mis tekib mittetäielikul põlemisel.

"Kuna väga väikestes konsentratsioonides on see juba eluohtlik, siis on ka tagajärjed kiired tulema. Kaitseseadmed aparaadi peal, mis peaksid tõmbeandurina seadme välja lülitama, ei jõua selleks ajaks reageeridagi," selgitas ta.

Paomets lisas, et gaasiveesoojenditega ruumides peaks olema täidetud kolm tingimust. Esiteks tuleks tagada õhu juurdepääs, teiseks on vajalik suitsukanal ning kolmandaks peaks tähelepanu pöörama ventilatsioonile. Paometsa sõnul unuvad need tingimused aga tihti korterite renoveerimisel.

"Loomuliku tõmbega töötavatel seadmetel on tõmbepuudulikkus, mis on tingitud ruumi umbseks ehitamisest, üsna tavapärane. Ehitajad ja omanikud ei anna endale aru, et kui ta ise elab, vajab ta hapnikku ja tuli samamoodi," rääkis Paomets.

Eestis hindab uute gaasipaigaldiste vastavust nõuetele ettevõte Inspecta. Korralisi kontrolle tehakse vaid juhul, kui mõni korteriühistu neid kutsub.

"Perioodiliste kontrollide jooksul, mida ühistu esimehed on tellinud, on ka välja tulnud, et on palju remonti tehtud, renoveerimisi, mille käigus on ära unustatud põhitingimus gaasiseadme paigaldusruumile - et puudub põlemisõhu juurdevool ja samuti pannakse kinni ventilatsiooniavasid," selgitas Inspecta seadmekontrolli peaekspert Siim Peetrimägi.

Ta lisas, et üle kümne aasta tagasi tegid nad kontrolle ka Erika tänava majas, kus õnnetused juhtusid.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema