Koalitsioonierakonnad: Venemaa vägede osalemine ja lahkumine Süüriast kannab pikemaajalist taktikalist eesmärki ({{commentsTotal}})

Riigikogu liikmetest välispoliitika asjatundjad leiavad, et Venemaa otsuse taga, suurem osa väegrupist Süüriast tagasi tuua, võib olla mitmeid taktikalisi aspekte, mida täna ei teata. Eksperdid nendivad, et mullu sügisel president Bashar al-Assadi toetuseks alustatud invasiooniga on Venemaa saavutanud mitmeid talle olulisi eesmärke.

Riigikogu väliskomisjoni liige Eerik-Niiles Kross (RE) ütleb, et Venemaa taandusmisavaldus ei tule tühjalt kohalt ja ilmselgelt on Moskva jaoks mingisugused eesmärgid täidetud.

"Kuigi nad algusest peale väitsid, et nende eesmärk on ISIS-e, terroristide hävitamine, siis mida nad on teinud? Venemaa on päästnud Assadi režiimi, taastanud teatava ülekaalu Assadile ja kahjustanud kõige rohkem just Assadi vastast sekulaarset opositsiooni," sõnas Kross.

Riigikogu väliskomisjoni esimees Sven Mikser (SDE) nõustub Krossiga: "On selge, et Assadi ja teda toetavate jõudude positsioonid selles konfliktis on läbi Venemaa sekkumise tunduvalt tugevnenud. Jah, Venemaa sekkumisel oli kindlasti teatavat mõju kodusõja kulule."

Riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson (IRL) leiab, et mullu sügisel president Bashar al-Assadi toetuseks alustatud invasiooniga on Venemaa kindlustanud ka oma kohaloleku Vahemere idakaldal.

"Ei räägita ju sellest, et tõmmatakse kõik väed välja, väga selgelt on öeldud, et kaks baasi ehk Tartusi mereväebaas ja Latakia õhuväebaas jäävad Venemaa käsutusse Nad on öelnud, et [see on vajalik] selleks, et kontrollida vaherahu ja rahuprotsessi, aga loomulikult on sellel strateegiline tähendus," sõnas Mihkelson.

Venemaa ajas Süürias endale olulist poliitikat

Krossi sõnul on võimalik, et Venemaa soov oligi saavutada endale tugevam positsioon läbirääkimistel.

"Ta on täna ilmseltgelt enamiku Lääne pealinnade arvates see jõud, ilma kelleta Süüria olukorda lahendada ei saa. Ta on kõikide läbirääkimislaudade taga. Süüriast välja tõmbamine annab tõenäoliselt paremaid võimalusi proovida [Süüria konflikti] siluda. Kas see on nüüd taktika või pikem strateegia, on raske öelda. Arvan, et pigem taktika läänega suhete silumiseks," arutles Kross.

Mihkelson lisas, et isegi, kui Genfi rahukõnelused saaks hoo sisse, ei tähenda see, et ollakse lahendusele lähedal.

"Süürias on nad saavutanud ennekõike selle, et Venemaa on rahvusvahelises kontekstis väljunud isolatsioonist, millesse ta Krimmi okupeerimise ja annekteerimisega sattus. Venemaata on küllalt rakse ette kujutada, et selles samas Süürias võiks mingisugune mõõtuandev lahendus leida," sõnas ta.

Välisministeeriumi poliitikaosakonna peadirektor Paul Teesalu hindas, et kuna Vene rünnakute puhul ei olnud aru saada, mida sihitakse - kas väljakuulutatud terroriste või lihtsalt Süüria presidendi al-Assadi vastaseid -, tegi Vene sõjavägi Süüria konflikti veelgi segasemaks. Venemaa vägede lahkumine Süüriast aitab tema hinnangul pingeid oluliselt maandada.

Taust

Venemaa kaitseministeerium on avaldanud esimesed videosalvestised Venemaa vägede lahkumisest Süüriast. Näiteks näidati täna kaadrid sellest, kuidas valmistati äraviimiseks ette hävitus-pommituslennuk Suhhoi-34 ja reisilennuk Tupolev-154.

Venemaa president Vladimir Putin teatas eile üllatuslikult, et enamik Vene vägesid tuuakse Süüriast ära. Poliitikaanalüütikute hinnangul on ootamatu sammu peamine põhjus Venemaa tühjenev riigikassa.

 

Toimetaja: Greete PalmisteVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema