Brüsselis tapetud terrorist oli pärit Alžeeriast, kinnipeetud kahtlustatavad lasti vabaks ({{commentsTotal}})

{{1458120453000 | amCalendar}}

Belgia prokuratuur teatas, et eilse tulistamisjuhtumiga seoses kinnipeetud kaks meest lasti süüdistust esitamata vabaks. Tulevahetuse käigus surma saanud kahtlustatavaks aga osutus riigis ebaseaduslik elanud 35-aastane Alžeeria kodanik Mohamed Belkaid.

"Isik, kes vahistati Halle'i haiglas ja teine inimene, kes viidi ülekuulamisele pärast maja läbiotsimist, vabastati kohtuniku poolt. Neile ei esitatud süüdistust," vahendas Reuters prokuratuuri pressiteadet.

See tähendab, et operatsioon kahtlusaluste leidmiseks jätkub.

Varem öeldi kahe kinnipeetu kohta seda, et nende seotust eilse tulevahetusega alles uuritakse.

Üks mees peeti kinni pärast seda, kui ta oli murdunud jalaluuga ühte Brüsseli haiglasse tulnud.

Võimuesindajaid Kalašnikovi automaadiga tulistanud alžeerlase tappis eile politsei snaiper. Enne seda oli jõudnud terrorist haavata nelja politseinikku. Tapetu juurest leiti kalašnikovi automaat, islami äärmuslikku suunda salafismi tutvustav raamat ja äärmusorganisatsiooni ISIS lipp, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See kahtlusalune viibis illegaalselt riigis. Ta polnud tuttav ei kohtuvõimule ega politseile, kui üks 2014. aastal toime pandud pisivargus välja arvata. Kaks indiviidi, kes ilmselt ka korteris viibisid ja kelle isik pole kindlaks tehtud, pääsesid põgenema ja neid otsitakse aktiivselt taga," rääkis Belgia peaprokuröri pressiesindaja Thierry Wertz.

Belgia eratelekanal VTM teatas juba varem, et eilse Brüsseli tulevahetusega seotud kaks kahtlustatavat on kinni peetud. Samas VTM (Vlaamse Televisie Maatschappij) ühelegi konkreetsele allikale ei viidanud ning võimud siis veel väite kohta kommentaare jaganud. Telekanali uudise kohaselt saadi üks kahtlustatavatest kätte juba eile õhtul, teine aga täna hommikul.

Õhkkond on endiselt ärev, politseioperatsioonid jätkuvad

Peaminister Charles Michel, kes kohtub peagi erakorralisel koosolekul kõrgete julgeolekuametnikega, ütles täna hommikul raadiojaamale RTL, et politseil on kavas viia läbi uusi operatsioone nii lähitundidel kui ka lähipäevadel.

"Oht püsib," nentis ta ja lisas, et Belgia terroriohu taseme võimaliku tõstmise ning muude erimeetmete asjus tehakse otsuseid tänase päeva jooksul. 

Brüsselis on endiselt ärev. Linnas eile pärastlõunal alanud politseioperatsiooni käigus sai haavata neli politseinikku, üks kahtlustatav aga tapeti. Võimuesindajaid tulistati muuhulgas Kalašnikovi automaadist.

Belgia võimude kinnitusel oli operatsioon seotud eelmise aasta novembris Pariisis toimunud terrorirünnakutega. Eile hilisõhtul kinnitasid nii peaminister Michel kui ka prokuratuur, et politseioperatsioon jätkub.

Operatsioon sai alguse, kui Belgia ja Prantsuse politsei ühine rühm saabus pärastlõunal tegema läbiotsimist ühte korterisse Vorsti (prantsuse keeles Foresti) linnaosas. Micheli sõnul pidi läbiotsimine olema tavapärane rutiinne tegevus Pariisi terrorirünnakutega seotud juurdluse raames. Ajalehe De Standaard andmetel arvasid politseinikud, et arvatavate terroristide poolt kasutatav korter on tühi.

Paraku viibis korteris inimesi ning võimuesindajate pihta avati tuli kohe, kui viimased korteri ukse avasid. Pärast viis tundi kestnud piiramist sisenesid sündmuskohale saabunud lisajõud korterisse ning üks Kalašnikovi automaadiga relvastatud isik hukkus.

Kokku sai haavata neli politseinikku - kolm esialgse tulistamise käigus ning neljas lõpliku tulevahetuse ajal. Üks haavata saanutest on Prantsuse naispolitseinik. Kaks politseinikku on juba haiglast koju saadetud.

Prokuratuuri kinnitusel oli vahejuhtumis osalenud kahtlustatavaid "üks või rohkem". Kinnitatud on seda, et automaatrelvaga varustatud kahtlustatav hukkus. Prokuratuur rõhutas varem spekulatsioonide ümber lükkamiseks, et tegu ei ole Pariisi terrorirünnakute ühe peamise korraldaja Salah Abdeslamiga.

Kohaliku ajakirjanduse teatel oli korteris kolm inimest ning võimud asusid otsima kaht kahtlustavat. Linnas aga on toimunud mitmeid politseioperatsioone. Samuti suleti teisipäeva õhtul mitmel pool liiklust ning inimesed pidid pikka aega püsima siseruumides.

Eelmise aasta 13. novembri õhtul korraldasid rühmitusega ISIS seotud terroristid Pariisis rünnakuteseeria, mille käigus hukkus kokku 130 inimest. Vigastada saanuid oli 350. Juhtum on väga lähedalt seotud Belgiaga, sest mitu terroristi oli pärit Belgiast või omasid sealsete aatekaaslastega tihedaid kontakte.

Üks peamine Pariisi rünnakutega seotud kahtlusalune, Brüsselist pärit 26-aastane prantslane Salah Abdeslam, on jätkuvalt tagaotsitav. Ta põgenes Pariisist veidi aega pärast seda, kui tema vend end ühes rünnakus õhku lasi.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael, Arni AlandiKaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema