Brüsselis tapetud terrorist oli pärit Alžeeriast, kinnipeetud kahtlustatavad lasti vabaks ({{commentsTotal}})

{{1458120453000 | amCalendar}}

Belgia prokuratuur teatas, et eilse tulistamisjuhtumiga seoses kinnipeetud kaks meest lasti süüdistust esitamata vabaks. Tulevahetuse käigus surma saanud kahtlustatavaks aga osutus riigis ebaseaduslik elanud 35-aastane Alžeeria kodanik Mohamed Belkaid.

"Isik, kes vahistati Halle'i haiglas ja teine inimene, kes viidi ülekuulamisele pärast maja läbiotsimist, vabastati kohtuniku poolt. Neile ei esitatud süüdistust," vahendas Reuters prokuratuuri pressiteadet.

See tähendab, et operatsioon kahtlusaluste leidmiseks jätkub.

Varem öeldi kahe kinnipeetu kohta seda, et nende seotust eilse tulevahetusega alles uuritakse.

Üks mees peeti kinni pärast seda, kui ta oli murdunud jalaluuga ühte Brüsseli haiglasse tulnud.

Võimuesindajaid Kalašnikovi automaadiga tulistanud alžeerlase tappis eile politsei snaiper. Enne seda oli jõudnud terrorist haavata nelja politseinikku. Tapetu juurest leiti kalašnikovi automaat, islami äärmuslikku suunda salafismi tutvustav raamat ja äärmusorganisatsiooni ISIS lipp, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See kahtlusalune viibis illegaalselt riigis. Ta polnud tuttav ei kohtuvõimule ega politseile, kui üks 2014. aastal toime pandud pisivargus välja arvata. Kaks indiviidi, kes ilmselt ka korteris viibisid ja kelle isik pole kindlaks tehtud, pääsesid põgenema ja neid otsitakse aktiivselt taga," rääkis Belgia peaprokuröri pressiesindaja Thierry Wertz.

Belgia eratelekanal VTM teatas juba varem, et eilse Brüsseli tulevahetusega seotud kaks kahtlustatavat on kinni peetud. Samas VTM (Vlaamse Televisie Maatschappij) ühelegi konkreetsele allikale ei viidanud ning võimud siis veel väite kohta kommentaare jaganud. Telekanali uudise kohaselt saadi üks kahtlustatavatest kätte juba eile õhtul, teine aga täna hommikul.

Õhkkond on endiselt ärev, politseioperatsioonid jätkuvad

Peaminister Charles Michel, kes kohtub peagi erakorralisel koosolekul kõrgete julgeolekuametnikega, ütles täna hommikul raadiojaamale RTL, et politseil on kavas viia läbi uusi operatsioone nii lähitundidel kui ka lähipäevadel.

"Oht püsib," nentis ta ja lisas, et Belgia terroriohu taseme võimaliku tõstmise ning muude erimeetmete asjus tehakse otsuseid tänase päeva jooksul. 

Brüsselis on endiselt ärev. Linnas eile pärastlõunal alanud politseioperatsiooni käigus sai haavata neli politseinikku, üks kahtlustatav aga tapeti. Võimuesindajaid tulistati muuhulgas Kalašnikovi automaadist.

Belgia võimude kinnitusel oli operatsioon seotud eelmise aasta novembris Pariisis toimunud terrorirünnakutega. Eile hilisõhtul kinnitasid nii peaminister Michel kui ka prokuratuur, et politseioperatsioon jätkub.

Operatsioon sai alguse, kui Belgia ja Prantsuse politsei ühine rühm saabus pärastlõunal tegema läbiotsimist ühte korterisse Vorsti (prantsuse keeles Foresti) linnaosas. Micheli sõnul pidi läbiotsimine olema tavapärane rutiinne tegevus Pariisi terrorirünnakutega seotud juurdluse raames. Ajalehe De Standaard andmetel arvasid politseinikud, et arvatavate terroristide poolt kasutatav korter on tühi.

Paraku viibis korteris inimesi ning võimuesindajate pihta avati tuli kohe, kui viimased korteri ukse avasid. Pärast viis tundi kestnud piiramist sisenesid sündmuskohale saabunud lisajõud korterisse ning üks Kalašnikovi automaadiga relvastatud isik hukkus.

Kokku sai haavata neli politseinikku - kolm esialgse tulistamise käigus ning neljas lõpliku tulevahetuse ajal. Üks haavata saanutest on Prantsuse naispolitseinik. Kaks politseinikku on juba haiglast koju saadetud.

Prokuratuuri kinnitusel oli vahejuhtumis osalenud kahtlustatavaid "üks või rohkem". Kinnitatud on seda, et automaatrelvaga varustatud kahtlustatav hukkus. Prokuratuur rõhutas varem spekulatsioonide ümber lükkamiseks, et tegu ei ole Pariisi terrorirünnakute ühe peamise korraldaja Salah Abdeslamiga.

Kohaliku ajakirjanduse teatel oli korteris kolm inimest ning võimud asusid otsima kaht kahtlustavat. Linnas aga on toimunud mitmeid politseioperatsioone. Samuti suleti teisipäeva õhtul mitmel pool liiklust ning inimesed pidid pikka aega püsima siseruumides.

Eelmise aasta 13. novembri õhtul korraldasid rühmitusega ISIS seotud terroristid Pariisis rünnakuteseeria, mille käigus hukkus kokku 130 inimest. Vigastada saanuid oli 350. Juhtum on väga lähedalt seotud Belgiaga, sest mitu terroristi oli pärit Belgiast või omasid sealsete aatekaaslastega tihedaid kontakte.

Üks peamine Pariisi rünnakutega seotud kahtlusalune, Brüsselist pärit 26-aastane prantslane Salah Abdeslam, on jätkuvalt tagaotsitav. Ta põgenes Pariisist veidi aega pärast seda, kui tema vend end ühes rünnakus õhku lasi.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael, Arni Alandi{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

www.err.ee

Merejääl sündivad hülgepojad on südikamad

Nii viiger- kui hallhülged eelistaksid järgmise põlvkonna ilmale tuua jää peal. Viigerhülge jaoks on pehme talv teravam probleem, hallhülged saavad poegida ka maismaal, kuid seal sirgunud isendid on merejääl kasvanud liigikaaslastest nõrgemad.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.

ETV OTSE
Viipekeelsed uudised