Tööstusuuring: optimistlikud ettevõtted ootavad hädavajalikke investeeringuid ({{commentsTotal}})

Enam kui pool eesti tööstusettevõtetest proognoosib 2016. aastaks käibe kasvu ning suur hulk neist ka kasumlikkuse paranemist.

Swedbanki uuringust selgus, et käibe kasvuna näevad ettevõtjad ekspordi kasvu. Sihtriikidest on hinnatuimad Skandinaaviamaad, fookus on suunatud Rootsile, mida 40 protsenti uuringus osalejatest peavad olulisimaks sihtriigiks.

Swedbanki tööstusosakonna juhi Raul Kirsimäe sõnul on tööstus Eesti suurim majandussektor, mis annab tööd igale viiendale töötajale Eestis.

„Möödunud aasta oli tööstussektorile keeruline mitmete tagasilöökide tõttu nõudluses (elektroonika, keemia – ja naftatooted) kui ka välisturgudel (Venemaa),“ ütles Kirsimäe. „Seetõttu teeb rõõmu, et ettevõtjad näevad keerulistes oludes võimalusi käibe kasvatamiseks ja ambitsiooniks on kasvatada käesoleval aastal ekspordimahtusid kuus protsenti.“

Olukord tööjõuturul püsib Kirsimäe sõnul muutusteta: „Tööjõupuudust tunnetab arengut piirava tegurina 42 protsenti ettevõtetest. Enim tuntakse puudus spetsialistidest. Järjest enam oodatakse tööstusesse hea tehnilise taibu ja arvutioskusega töötajaid. Eelnevatel aastatel teostatud efektiivsusinvesteeringud on vähendanud nõudlust lihtsamate töörollide järele – see tendents jätkub.“

Palgakasvu tempo on viimastel aastatel olnud tööstuses kiire – 2015. aastal kasvas tööstuses keskmine palk pea kuus protsenti. 2016. aastal plaanivad tööstusettevõtted palkade kasvu keskmiselt kolm protsenti.

Kirsimäe rõhutas, et tööjõukulude kasv kombineerituna tõsise konkurentsiga uutel turgudel on tekitanud vajaduse investeeringute suurendamiseks, et murda kasumlikkuse languse trendi.

„Ettevõtete bilansid on tugevad ning investeeringute teostamisel on abiks jätkuvalt madalad intressimäärad ja varade hinnad – see vähendab investeeringute tasuvusaega,“ ütles Kirsimäe. „Alla viieaastase tasuvusajaga projektid on mõistlik kohe ette võtta, sest rahvusvahelises konkurentsis leiavad samad kokkuhoiu või väärtuse kasvatamise võimalused üles ka konkurendid.“

Tööstusettevõte AS Favor näeb oma lähiaastate tulevikku tihedamas koostöös partneritega, et liikuda keerukamate ja suurema lisandväärtusega toodete ja koostude poole. Favor on üks suuremaid õhukese lehtmetalli töötlemisele spetsialiseerunud ettevõtteid Eestis. Aastas töödeldakse ligi 27 000 tonni erinevaid lehtmaterjale.

Ettevõtte juht Mart Proos ütles, et konkurentsis püsimiseks tuleb pidevalt tootlikkust kasvatada, investeerida tootmise automatiseerimisse ja laiendada kompetentside valikut. „Panustame väga palju arendustegevusse ja koolitame pidevalt oma töötajaid,“ sõnas Proos. 

Uuringus osales sel aastal 370 ettevõtet, kes nii käibe kui töötajate arvu osas moodustavad ca kolmandik kogu töötlevast tööstusest. Uuring keskendub ettevõtjate prognooside kaardistamisele käibe, kasumlikkuse, ekspordi, investeeringute ja tööjõuga seonduvatel teemadel.

Toimetaja: Greete PalmisteLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.