"Pealtnägija" täispikk intervjuu Oudekki Loonega: suurima opositsioonipartei esimeest üritatakse juriidilist võimu kasutades kõrvaldada ({{commentsTotal}})

Edgar Savisaart kui suurima opositsioonipartei esimeest üritatakse kõrvaldada, kasutades selleks juriidilist võimu ja see on hirumäratav, ütles erakonna liige Oudekki Loone intervjuus "Pealtnägijale". Täispikka intervjuud Oudekki Loonega saab vaadata ülalolevast videost.

Te astusite 2013. aasta viimastel päevadel Keskerakonda ja tegite väga kiire tähelennu. Eelmisel nädalavahetusel kandideerisite juba Tartu piirkonna esimeheks?

Keskerakond on avatud erakond, kus heade mõtetega inimesi toetatakse. Ja minu mõtted on leidnud - mul on väga hea meel - suurt kõla erakonnaliikmete seas.

See on nüüd kindel, et Keskerakonda minek pole karjeristlik hüppelaud ja mõne aja pärast me näeme Teid kuskil teises leeris rääkimas, kuidas Te seespidiselt õõnestasite Keskerakonda?

Ma ei tulnud Keskerakonda selleks, et seda seespidiselt õõnestada. Kindlasti mitte.

Muide, mis värvi Teie silmad on?

Eesti tüüpilised hallikas-sinised silmad.

Paljud juhtisid tähelepanu, et Teil on väga intensiivne, et mitte öelda fanaatiline pilk?

See tähendab, et ma hoolin asjadest, mu silmad lähevad ikka särama, kui räägin põhimõtetest, kui näen, et on küsimusi, mille eest tulebki seista ja mõnikord võidelda. See peegeldub inimese silmades.

Ma tüürin jutuga sinna, et Te näite siiralt uskuvat, et Edgar Savisaar ongi õige mees. Samas Te näiteks Tartu valimiste eel rääkisite, et on vaja Aadu Musta asemel uut, värsket jõudu. Teisalt olete Te Eesti võib-olla kõige - paljude meelest - dionsauruslikuma poliitiku leeris. See on kuidagi vastuoluline?

Mina ei usu üldse millessegi. Ma olen hästi ratsionaalne inimene, eriti ma püüan oma poliitilises elus lähtuda faktidest, sellest, mis tegelikult toimub, nii hästi kui ma seda tean. Võib juhtuda, et ma mõnikord ei tea midagi. Aga ma püüan teha ratsionaalseid otsuseid. Üks minu ratsionaalne otsus on tõesti olnud ka see, et minu arvates see poliitiline liin, mida Keskerakond on Edgar Savisaare juhatuse esimeheks olemise ajal teinud, on tegelikult innovaatiline.

Millest see ikkagi tuleb, et me näeme regulaarselt, et endised favoriidid Keskerakonnast lahkuvad ja kui nad lahkuvad, siis need endised Savisaare jüngrid hakkavad teda põhimõtteliselt sajatama? Teid ei heiduta see, et me näeme järjest näiteid, kus "isake" tõstab kellegi päikese ligidale, too langeb soosingust välja ja kõik küsivad "Evelyn Sepp, kes?" näiteks?

Mina päris seda isakese tõstmist kuhugi ei olegi näinud. See on selline huvitav tõlgendus.

Ma tahan öelda, et jube palju väidetavalt sõltub ühe mehe soosingust seal?

Meil ju toimuvad sisevalimised ja kõik positsioonid Keskerakonnas saadakse tänu Keskerakonna liikmete toetusele. Kui sul liikmete toetust ei ole, siis sa ka midagi suurt ei saavuta. See on väga selge. Ja kui inimesed ei suuda tagada endale erakonna enamuse toetust või olulise osa inimeste toetust, võib-olla nad pettuvad.

Olete hariduselt politoloog. Kellest saab Eesti järgmine president?

Ma kahjuks ei tohiks seda Teile öelda, me peame seda erakonna sees kommenteerima. Ma paraku ei saa ennast nimoodi lõhestada, et nüüd ütlen politoloogina, mida ma ennustan ja siis pärast poliitikuna aga...

Mida see tähendab? Erakondlik kuuluvus käsiks Teil öelda Edgar Savisaar, aga politoloogiharidus ja mõistus ütleb, et see pole Savisaar?

Ei, politoloogina ma peaksin analüüsima kõigi erakondade avalikke väljaütlemisi, aga poliitikuna kõik teavad, et mul on ka oma erakonna siseselt teadmine, kellest meie oleme rääkinud.

Kas mingi "must hobune" või?

Kuna me esialgu seda ei kommenteeri, siis ma ei saa ka politoloogina vastata. Küsige hiljem.

Kas Edgar Savisaar oleks hea president Eestile?

Ma arvan küll.

Teil ei ole revääril rohelist lindikest nagu paljudel erakonnakaaslastel. Viimati, kui Eestis kanti kollast linti Eston Kohveri, Venemaal ebaõiglaselt kinni peetud kaitsepolitseiniku meelespidamiseks, oli see ülerahvalik kampaania? Kas Te ei leia, et selle rohelise lindiga lörtsitakse tegelikult väärikat asja?

Mul on terve roheline kleit, mõtlesin, et sellest piisab. Aga arvan, et tegelikult, nii palju kui mina tean, see idee tuligi sellest, et ülerahvalik kampaania oli Eston Kohveri vabastamiseks.

Aga kas need on sama kaalukategooriaga asjad?

Tegelikult on muidugi see olukord, kus suurima opositsioonipartei esimeest üritatakse kõrvaldada, kasutades juriidilist võimu. Üritatakse kõrvaldada niimoodi, et tema kaitsjatele isegi ei anta tõendeid näha. See on hirmuäratav. See on üks signaal, et kas me ikkagi oleme päriselt õigusriik? See on väga suur kaalukategooria.

Nii et Te olete nõus lindikampaania algatajatega, et toimub inimjaht Savisaarele?

Muidugi olen nõus. Seda nimetatakse juriidilises keeles inkvisitsiooniliseks kohtueelseks menetluseks ja see on tegelikult ebaõiglane. See on üks asi, mis ma arvan, et meil tuleb ära muuta. See ongi meie töö riigikogus. Selliste suurte juhtumitega paistab silma, kus meie õiguskorras on mingisugused probleemid.

Ja nüüd, kui Teie olete seal, siis hakkate muutma neid asju?

Absoluutselt. Kui seadus ei ole õiglane, siis see tuleb ümber teha.

Paleepööre viimasel erakonna kongressil, mille eesotsas oli Kadri Simson, ebaõnnestus ja Edgar Savisaar jäi erakonnasiseselt võimule. Nüüd näikse toimuvat karistusoperatsioonid igal pool?

Keskerakond on demokraatlik erakond ja me valime oma liidreid kõigil tasanditel. Praegu, umbes veebruarist kuni märtsi lõpuni, on see periood, mis on iga aasta nii, et igas piirkonnas valitakse inimesi juhatusse, valitakse erakonna volikogusse, valitakse revidente, valitakse piirkonna esimehi. See käibki alati nii.

Viimasel nädalavahetusel tuli minu teadvusesse sõna "rändhääletajad". See on kuum sõna erakonna sisevalimistega seoses. Seal süüdistati üksteist, kes oma pooldajad kuskilt piirkonnast üle tõi, et oma positsiooni tugevdada. Ühelt poolt süüdistati Teid Tartus selles, nüüd süüdistatakse teises piirkonnas Mailis Repsi. Rahvas vaatab, et ühed mustad mõlemad?

Need, kellega mina olen rääkinud ja kelle allkirja mina olen näiteks pannud uueks liikmeks - neid oli kolm või neli, keda ma soovitasin - , tulid sellepärast, et tahtsid minu meeskonnnas töötada.

Nii et Teie teadvalt sellise meetodiga pole toimetanud?

Eks ikka inimeste pooldajad tulevad ühest piirkonnast teise ja tõenäoliselt tulevad päris palju. Sellega seoses meil oli ka töörühm, mille liige ma olin ja selle tulemusena järgmisest aastast selleks, et sa saaksid hääleõiguse piirkonnas, pead sa olema olnud piirkonna liige vähemalt 10 päeva.

Targemad inimesed kui mina on öelnud, et murranguhetk eestikeelsete Keskerakonna valijate jaoks oli Ukraina konflikt, kui Edgar Savisaar ei öelnud selgelt välja, et Venemaa on agressor. Te olete nõus selle hinnanguga?

Mina arvan, et kindlasti Krimmi osas Venemaa oli agressor ja Edgar Savisaarele võite ise helistada, mida tema sellest arvab.

Aga Te näete, et paljude eestikeelsete valijate jaoks see oli viimane piisk?

Pigem ma näen, et inimesed valivad Keskerakonda just meie majanduspoliitiliste põhimõtete pärast.

Muide, selles uues põnevas - ma ei tea, kas see on mingi reality sari või mingi fiktsioon Tallinna Televisioonis Edgar Savisaarest - on Teil ka oma roll või mitte?

Minu teada ei ole.

Aga Tallinna Televisioon kui nähtus on Teie meelest okei?

Linnal ikka võiks televisioon olla.

Paljud ütlevad, et tegemist on ikkagi väga jõhkralt rahva rahaga erakonna propaganda tegemisega?

Rahva raha kulutamise üle otsustab rahvas...

...kes omakorda andis selle otsustamise Edgar Savisaarele?

Kogu selle aja jooksul, kui Tallinna Televisioon on olnud, on Keskerakonna pooldajate hulk suurenenud, järelikult Tallinna valijale see sobib. Ja kes olen mina, ütlemaks Tallinna valijale, et mulle sinu otsus ei meeldi.

Vahetades teemat, kunagi Te olite päris tuline kooseluseaduse, vähemasti põhimõtete, pooldaja. Nüüd, pärast Keskerakonda astumist tundub, et toon on täiesti muutunud. Kas inimesed on millestki valesti aru saanud Teie puhul?

Ma ka praegu kindlasti pooldan seda, et ka samasoolised paarid saaksid oma kooselu reguleerida. Arvan, et see on väga oluline selleks, et kõik inimesed Eestis saaksid tunda, et nad on vabad inimesed vabas riigis.

Mida see tähendab? Hääletamisel hääletate nende rakendussätete poolt või mitte?

Ma olen korduvalt ka praegu oma fraktsioonile öelnud, et eelistaksin hääletada nende rakendussätete poolt, sest olen seda oma valijatele lubanud ja pean oluliseks seda täita. Teisest küljest, loomulikult poliitikas tuleb teha ka kokkuleppeid ja ma tahaksin, et ma suudaksin kõigepealt selles, et mul on head mõtted, veenda oma fraktsiooni.

Teie magistri- ja doktoritöö oli tänapäeval vaadates väga visionäärlikul teemal - immigratsioonist ja siseriiklikest piirangutest sellega seoses. Mis hinde Te annate Eesti praegusele pagulaspoliitikale?

Meil ei ole läbi mõeldud ei pagulas- ega immigratsioonipoliitikat. Ja see on ka üks, mis mind tegelikult poliitikasse tõi, et ma olen 15 aastat uurinud immigratsiooni, immigrantide käitumist tööturul ja ma nägin, et see on üks suuri probleeme, mis Eesti ja Euroopa ette kerkib. Ma üritan natukene kaasa aidata.

Valijad tahaks siiski lihtsaid vastuseid. Mis Teie retsept on?

Pagulaste osas, ma arvan, peaks retsept olema see, et igal aastal, kui arutame eelarvet, parlament otsustab, mitmele inimesele maksimaalselt me järgmise aasta jooksul suudame varjupaika anda. Määrame kindlaks selle arvu ja see on see, millega valitsus tohib mängida.

Paindlik number, sõltuvalt kui hästi meil endal rahaliselt läheb?

Täpselt. See on eelarvearutelu.

Te olete võrdlemisi värske riigikoguliige. Viimasel ajal erutab üldsust taas kuluhüvitiste teema. Milleks Teie enda kuluhüvitisi olete nendel esimestel kuudel kasutanud?

Olen esimestel kuudel kasutanud kohtumiseks valijatega.

Mida see tähendab?

See tähendab seda, et istume kokku, näiteks valentinipäeva puhul arutasime, kas poliitikat tehakse sõprade või mõttekaaslastega ja kas seal on vahe. Ja loomulikult, kui inimesed tulevad kokku, siis oleks ilus neile pakkuda teed ja küpsiseid või midagi niisugust.

Aga suurt autot?

Ma olen bensiini peale küll kulutanud, sest sõitmist on päris palju.

Aga kuluhüvitistega seoses, kõige kurvem nendega on see, et ma saan seda väga piiratult kulutada asjadeks, mida ma tegelikult vajan. Ma tean, et ma vajaksin assistenti, et olla väga hea riigikoguliige.

Aga näiteks see korter, milles me oleme?

See ei tule kuluhüvitistest, /.../ osa selle korteri üürist tuleb riigikoguliikme korterihüvitisest, mis on eraldi hüvitis.

Toimetaja: Merili Naeluudised
Soome peaminister Juha Sipilä.

Sipilä kritiseeris taas Soome ajakirjandust

Soome keskerakondlasest peaminister Juha Sipilä on taas jõudnud vastasseisu meediaga. Nimelt avaldas ta nädalavahetusel erakonna üritusel arvamust, et ajakirjanike näol on tegu kõige tundlikuma ameti esindajatega, kelle poole polevat mõtet isegi faktide täpsustamiseks pöörduda.

President Toomas Hendrik Ilvese videosõnum e-tervise konverentsil.

President Ilves: e-tervise tehnoloogia on olemas, aga poliitika pidurdab

Üleeuroopalisteks digitaalseteks tervishoiuteenusteks on tehnoloogia olemas, kuid peamine väljakutse peitub ühtses õigusraamistikus ja poliitilistes otsustes, ütles eelmine riigipea, Stanfordi ülikooli küberjulgeoleku külalisteadur Toomas Hendrik Ilves eesistumise raames toimuval e-tervise konverentsil.

Vihm Tartus.

Teadlane teab: miks Eesti suvi läheb aina külmemaks ja kas nii jääbki?

Mitu aastat kulub kuni mandrilt saartele saab maakerke tõttu juba jala ja kas meie kliima tõepoolest soojeneb? Miks Eesti suvi läheb aina külmemaks ja kas nii jääbki? Teadushuvilist televaatajat vaevanud küsimustele vastab Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi vanemteadur Hannes Tõnisson.

kliki kaardil ja leia omavalitsuste tulemused


Kaart täieneb jooksvalt.
Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.

Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: