ERR Riias: tänavusel leegionäride rongkäigul osales tavalisest vähem inimesi ({{commentsTotal}})

Kuigi Läti leegionäride päeva üritused möödusid rahulikult ning osalejaid oli eelmistest kordadest vähem, pidas politsei Riias kinni ühe inimese - Kremli-meelse Briti päritolu ajakirjaniku Graham Phillipsi, kes püüdis segada rongkäigul osalejaid ja ei allunud politsei korraldustele

Kui tavaliselt on Riia vanalinnast Vabadussambani kulgevat leegionäride toetajate rongkäiku saatnud nn antifašistide vilehüüded, siis täna möödus ühenduse Daugava Kullid eestvõttel toimunud meenutusüritus rahulikumalt, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ka osalejaid oli vähem - umbes tuhatkond. Leegionäride marssi saatsid nii politseinikud kui ka eraturvafirmad. Et Vabadussamba läheduses ei tekiks konflikte, olid vastaspoolte kogunemised hajutatud erinevaisse kohtadesse.

Probleeme tekitas nähtavalt provokatiivselt käitunud Briti ajakirjanik Graham Phillips, kes tuli lõpuks ka politseisse toimetada. Vahetult enne seda jõudis ta kõnelda üritusel osalenud riigikogu liikme Jaak Madisoniga. "See on rahumeelne üritus, kus eestlased saavad lätlasi toetada," ütles Madison.

Leegionäride päeva tähistamine on igal aastal tekitanud Lätis vastakaid tundeid. Need lätlased, kes 1944. aastal Velikaja jõe äärseis lahinguis osalesid, võitlesid Saksa mundris. Veteranide sõnul ei saanud nad siis teisiti Läti eest seista, venemeelne vastaspool aga süüdistab leegionäride päeva tähistajaid fašismi ülistamises.

Kui tänast päeva üldse kuidagi tähistada, tuleks mälestada neid, kes hukkusid Waffen SS-i süül.
Aga mitte neid, kelle käe läbi viidi need otsused ellu," rääkis Jossif Koren, kes on liikumise "Maailm ilma natsismita" esimees.

Kas tänase tagasihoidlikuma ürituse taga võib näha üldisemat hoiakumuutust selle vastuolulise mälestuspäeva tähistamise suhtes, näitavad ilmselt järgmised aastad. Seni on olnud märgata, et Riiga koguneb rongkäigule üha rohkem nooremaid inimesi, vanemad eelistavad osaleda tunduvalt rahulikumas Lestenes toimuvail mälestusüritustel.

Toimetaja: Allan RajaveeMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.