Politsei laiendab roolijoodikute koolitusele saatmise programmi üle Eesti ({{commentsTotal}})

Kahe aasta jooksul pakuti Lõuna-Eestis joobes juhtimisega esimest korda vahele jäänud inimestele võimalust minna karistuse saamise asemel koolitusele. Tegemist oli politsei pilootprojektiga "Koju", mille tulemustega on projekti autorid ja politsei väga rahul.

Lõuna-Eestis läbi viidud pilootprojektis "Koju" pakuti 2014. ja 2015. aastal võimalust osaleda juhtidel, kes jäid alkoholi tarbinuna roolis vahele esimest korda ning kelle joove jäi alla kriminaalse joobe 1,5 promilli, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Politsei valis projekti osalema 500 inimest, koolitajad valisid sealt omakorda 293 inimest, kes kvalifitseerusid nende tingimustele.

"270 neist lõpetasid selle koolituse ehk 23 langes erinevatel põhjustel välja. Juba see protsent oli väga hea ja praegu teame, kontrollides nende inimeste tausta, et neist 270 inimesest, kes Lõuna-Eestis selles pilootprojektis osalesid, on väga väike hulk tagasi halvale rajale sattunud ehk toime pannud uusi liiklusrikkumisi," selgitas PPA ennetuse ja süüteomenetluse vanemkomissar Riho Tänak.

Projekti "Koju" üks autoritest, liikluspsühholoog Gunnar Meinhard selgitas, et inimene, kellele anti võimalus programmis osalemiseks, sai ise valida, kas soovib selles osaleda või mitte. "Neil inimestel, kes valisid programmis osalemise, oli kohutsus täita lepingutingimusi, mis olid välja töötatud ja siis töö käiski selle alusel," lisas ta.

Kui inimene lepingutingimustest kinni ei pidanud, siis määrati talle vastavalt tema rikkumisele seadusest tulenev karistus.

Tänaseks on pilootprojekt lõppenud ning politsei praegune siht on rakendada programmi üle Eesti.

Riho Tänak ütles, et projekti pääsemise sõel on üsna tihe.

"Vaadatakse eelnevalt inimese tausta, seda, kas ta soovib osaleda selles sotsiaalprogrammis. Kindlasti peab ta läbima enne koolituse algust teatud testid. Kui ta neid ei läbi, siis läheb paraku kõik üldises korras," selgitas Tänak.

Samal ajal aga töötatakse mitme ministeeriumi ja ameti koostöös välja veelgi suuremahulisemat rehabilitatsiooniprogrammi, mille konseptsioonis ollakse kokku leppinud, kuid mille rakendamiseni läheb veel aega.

"Hetkel politsei lähtub olemasolevast õigusruumist ja nendest võimalustest, mis neil on. Eesmärk on jõuda sinnamaale, et tegemist on laiemalt reguleeritud ja kokkulepitud süsteemiga, mis toimib ka näiteks kriminaalkorras karistatud joobes juhtide puhul," rääkis maanteeameti liiklusohutuse osakonna juhataja Erik Ernits.

Ta lisas, et loodetavasti politsei jätkab uue süsteemi rakendumiseni "Koju" projektiga.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.