ERJK: EKRE raamatupidamises valitseb segadus, Keskerakond ei suuda tõendada annetuste päritolu ({{commentsTotal}})

Erakondade Rahastamise Järelvalve Komisjoni (ERJK) arvates valitseb Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) raamatupidamises segadus 50 000 euro ulatuses. EKRE aseesimees Martin Helme tunnistas, et erakonnal puudus enne riigikogusse saamist raamatupidaja ning ta lubas vajakajäämised aga kiiresti likvideerida.

EKRE on oma 2014. aasta majandusaruandes esitanud oluliselt suuremaid tulusid, kui esitati sama aasta kohta Erakondade Rahastamise Järelvalve Komisjonile. Vahe on ligi 50 000 eurot, kuid komisjoni esimees Ardo Ojasalu ütles, et pigem on tegemist ebaprofessionaalse raamatupidamisega, vahendasid ERR-i raadiouudised.

"Esialgu ei ole selgelt alust, et kahtlustada erakonda illegaalsete annetuste vastu võtmises või seaduses keelatud finantseerimises," selgitas Ojasalu.

Erakonna aseesimees Martin Helme tunnistas vajakajäämisi erakonna raamatupidamises. "Probleem on selles, et enne riigikogusse pääsemist polnud meil elukutselist raamatupidajat ja sellega tegeles üks liige vabatahtlikult. Ainult aasta eelarve koostamise eest me maksime," rääkis Helme.

EKRE aseesimehe sõnul võttis eelmine raamatupidaja osad kautsjonirahad ekslikult arvele annetustena. "Samas osad annetused pani ta muude tulude reale. Sealt see segadus tekkis," nentis Helme.

"Kui me riigikogusse saime, siis me hakkasime raamatupidajat palgal pidama. Mingeid anonüümseid annetusi meil loomulikult ei ole," toonitas Helme.

Keskerakond ei ole suutnud tõendada annetuste päritolu

Kui EKRE saab oma raamatupidamisasjad tagantjärgi korda teha, siis palju keerukamas olukorras on Keskerakond, kelle kohal ripub oht maksta riigieelarvesse üle 100 000 euro. "Keskerakonnale on laekunud umbes 110 000 euro ulatuses anonüümseid annetusi ja praegu ei ole raha päritolu selge," rääkis ERJK esimees Ardo Ojasalu.

ERJK ootab Keskerakonna käest selgeid tõendeid annetuste allikate kohta. "Nad peavad tõestama, et need on seaduslikest allikatest saadud tulu. Kui neid tõendeid ei esitata, siis me oleme jätkuvalt seisukohal, et tegemist on anonüümsete annetustega, mis tuleb anda riigieelarvesse" kinnitas komisjoni esimees.

Keskerakond saatis üleeile uued selgitused ning neid uuritakse. "Nad on kogu menetluse vältel väitnud, et nad on raha võtnud pangast välja, viinud selle keskkontori sularahakassasse ja hoidnud seda kassas ning hiljem taas viinud selle panka," rääkis Ojasalu.

ERJK esimehe sõnul aga raamatupidamisest võetud andmed ja muud kogutud tõendid Keskerakonna versiooni ei kinnita. Keskerakond kinnitas oma viimases selgituskirjas, et sularaha hoiti kassas seetõttu et kardeti erakonna kontode arestimist.

Toimetaja: Allan RajaveeRIA: küberkelmuste osakaal on ületamas traditsiooniliste kelmuste arvu

Eestis on küberkelmuste osakaal ja juurdekasv ületamas traditsioonilisel viisil toime pandud kelmuste arvu ning suur osa sellistest kuritegudest jääb varjatuks, rääkis riigi infosüsteemide ameti (RIA) juhtivanalüütik Kadri Kaska küberturvalisusraporti esitlusel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.