Kalandussektor soovib eksporti turgutada Paldiskisse rajatava kalajahutehase abil ({{commentsTotal}})

Raskeid aegu üleelav Eesti kalandussektor loodab oma ekspordivõimalustele turgutust kavandatavast kalajahutehasest. Kalandusettevõtjad plaanivad juba suvel Paldiskis kopa maasse lüüa, et rajada sinna uus kalakomponentide töötlemise tehas. Kui kõik hästi läheb, alustab see tööd tuleva aasta alguses.

2014. aastaga võrreldes langes kalanduses mullu nii kasum kui püügi kogumaht 8 protsenti. Siinkohal on märkimisväärne, et eksport kolmandatesse riikidesse ja sealhulgas Venemaale kokkuvõttes ei langenud. Küll aga tõusis Ukraina osatähtsus ekspordi kogumahtude osas aastaga 27 protsendilt 41 protsendini, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kalatoodete ekspordi kehva seisu taga on tõsiasi, et kuni 90 protsenti kogu püütava kala massist on kilud ja räimed. Sellest suur osa kahjuks toidulauale ei kõlba ning täna veetakse kehvema kvaliteedi kala Taani kalajahutehastesse, kus sellest loomasööt saab.

Aastaid on kalasektor lootnud, et selline tehas ka meile rajataks. Kui kõik õnnestub, siis juba suvel lüüakse kopp maasse. Samas nendib Eesti Kalapüügiühistu tegevdirektor Mart Undrest, et sellised suured projektid võivad jääda detailide taha venima.

"Me loodame, et aasta lõpuks võiks see enam-vähem püsti olla ja 2017. aasta alguses katsetaksime juba kalaga," märkis Undrest-

Kalajahu ja -õli tehas Paldiskis võtaks vastu maksimaalselt 300 tonni kala ööpäevas ja aastas kuni 300 000 tonni. Kalanduse teabekeskuse juhataja Toomas Armuliku hinnangul oleks uue tehase mõju meeletu."Oleks meil selline tehas olnud paar-kolm aastat tagasi, siis vast see idaturgude ärakukkumine polekski praktiliselt püügisektorit mõjutanud. Mingi mõju oleks olnud, aga me oleks rääkinud poliitilisest, mitte majanduslikust murest," leidis Armulik.

Sarnased tehased on ka Lätis ja Soomes, kuid Paldiskisse tooks oma saagi ka teiste riikide kalamehed."Kilu ja räime varud asuvad meie rannikule kõige lähemal. Logistiliselt oleks see tehas pidanud olema ammu Eestis," märkis Armulik

Projekti kogumaksumus jääb eri hinnangute järgi 10 ja 13 miljoni euro vahele. Sellest kuus miljonit tuleb Euroopa Merenduse ja Kalanduse fondist ning ülejäänu kalasektori omainvesteeringuna.

Maaeluministeeriumi sõnul peab enne raha taotlemist sektor veel saama kokkulepped tehase täpse asukoha osas.

"Asukohavalik on väga oluline, et see jääks elamupiirkondadest ikkagi eemale. Selles osas tuleb läbi viia planeeringud ja arutelud. Ka kohalik elanik peab selle heaks kiitma," rääkis maaeluministeeriumi kalandusosakonna juhataja Ain Soome

Planeeritav kalakomponentide tehas annaks tööd 20 inimesele.

Toimetaja: Allan RajaveeFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.