Alatalu: EL-i liidrid ei tajunud piisavalt hästi seda, millised protsessid Lähis-Idas toimuvad ({{commentsTotal}})

Toomas Alatalu. Autor: ERR

Euroopa liidrid ei tajunud piisavalt hästi ära seda, et Lähis-Idas toimuvad protsessid, mida ei suudeta kontrollida, rääkis poliitikavaatleja Toomas Alatalu migrandikriisi valguses

Alatalu rääkis ETV saates "Kahekõne", et migrandikriis on vaieldamatult seotud Süüria kodusõjaga, kuid põgenike kontingent hakkas tema sõnul tekkima piirkonnas juba alates 1947. aastast, mil toimus esimene Iisraeli-Araabia sõda.

"Tihti on öeldud, et Euroopa suutis hakkama saada nende põgenikega, kes olid Euroopas Teise maailmasõja lõpul ehk 850 000 inimest 1948. aastal - see oli seltskond, kes Euroopasse laiali jagati ja leidis oma koha. Aga täpselt samal aastal oli Lähis-Idas juba 771 000 põgenikku - seltskond, mis samal hetkel oli juba Lähis-Idas olemas, jäi paigale ja see ainult aastatega kasvas ja iga uus konflikt tõi sinna ainult põgenikke juurde," selgitas Alatalu.

Ta lisas, et ei tohi unustada, et ISIS kuulutas kalifaadi välja juba 2014. aasta suvel ja selle asemel, et sellega tegeleda, oli maailm hõivatud ja raiskas aega Iraani tuumaprogrammiga.

"Kalifaadi seltskond oli see, kes pani kogu selle massi liikuma, nii kaugele kui võimalik. Sealt mindi Süüriast otse Türki, siis hakkasid ka Iraagist minema läbi Süüria ja ka otse Türki, siis taipasid teele asuda afgaanid, pakistanlased jne," ütles ta.

"Siin on ka küsimus selles, et Euroopa liidrid pole piisavalt hästi tajunud seda, et Lähis-Ida piirkond on ikkagi Euroopa naabrus ja et seal juba ammu kulgevad säärased protsessid, mida ei kontrollita - kõigepealt kalifaadi asi ja teine on ikkagi Süüria kodusõda, mida ei suudeta kuidagi lõpetada," lisas ta.

Migrandikriisi osas jääb Alatalu sõnul loota sellele, et Genfi rahukõneluste protsess läheb edasi ja et Euroopa Liit ja Türgi siiski saavutavad sellise kokkuleppe, mille alusel türklased võtavad suure osa põgenikest oma territooriumile.

"Loomulikult, on igal riigil oma osa selles protsessis, aga võib-olla peamine on ikkagi selles, et informatsioon, ükskõik millises konfliktikoldes, peab algusest peale olema adekvaatne," märkis ta.

Toimetaja: Merili NaelFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.