Alatalu: EL-i liidrid ei tajunud piisavalt hästi seda, millised protsessid Lähis-Idas toimuvad ({{commentsTotal}})

Toomas Alatalu.
Toomas Alatalu. Autor/allikas: ERR

Euroopa liidrid ei tajunud piisavalt hästi ära seda, et Lähis-Idas toimuvad protsessid, mida ei suudeta kontrollida, rääkis poliitikavaatleja Toomas Alatalu migrandikriisi valguses

Alatalu rääkis ETV saates "Kahekõne", et migrandikriis on vaieldamatult seotud Süüria kodusõjaga, kuid põgenike kontingent hakkas tema sõnul tekkima piirkonnas juba alates 1947. aastast, mil toimus esimene Iisraeli-Araabia sõda.

"Tihti on öeldud, et Euroopa suutis hakkama saada nende põgenikega, kes olid Euroopas Teise maailmasõja lõpul ehk 850 000 inimest 1948. aastal - see oli seltskond, kes Euroopasse laiali jagati ja leidis oma koha. Aga täpselt samal aastal oli Lähis-Idas juba 771 000 põgenikku - seltskond, mis samal hetkel oli juba Lähis-Idas olemas, jäi paigale ja see ainult aastatega kasvas ja iga uus konflikt tõi sinna ainult põgenikke juurde," selgitas Alatalu.

Ta lisas, et ei tohi unustada, et ISIS kuulutas kalifaadi välja juba 2014. aasta suvel ja selle asemel, et sellega tegeleda, oli maailm hõivatud ja raiskas aega Iraani tuumaprogrammiga.

"Kalifaadi seltskond oli see, kes pani kogu selle massi liikuma, nii kaugele kui võimalik. Sealt mindi Süüriast otse Türki, siis hakkasid ka Iraagist minema läbi Süüria ja ka otse Türki, siis taipasid teele asuda afgaanid, pakistanlased jne," ütles ta.

"Siin on ka küsimus selles, et Euroopa liidrid pole piisavalt hästi tajunud seda, et Lähis-Ida piirkond on ikkagi Euroopa naabrus ja et seal juba ammu kulgevad säärased protsessid, mida ei kontrollita - kõigepealt kalifaadi asi ja teine on ikkagi Süüria kodusõda, mida ei suudeta kuidagi lõpetada," lisas ta.

Migrandikriisi osas jääb Alatalu sõnul loota sellele, et Genfi rahukõneluste protsess läheb edasi ja et Euroopa Liit ja Türgi siiski saavutavad sellise kokkuleppe, mille alusel türklased võtavad suure osa põgenikest oma territooriumile.

"Loomulikult, on igal riigil oma osa selles protsessis, aga võib-olla peamine on ikkagi selles, et informatsioon, ükskõik millises konfliktikoldes, peab algusest peale olema adekvaatne," märkis ta.

Toimetaja: Merili NaelKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics