Rõivas: EL-i ja Ankara lepe peab saatma Türgis asuvatele põgenikele selge sõnumi - illegaalselt pole mõtet Euroopasse tulla ({{commentsTotal}})

Peaminister Taavi Rõivas ütles enne Brüsselis toimuvat EL-i liikmesriikide ülemkogu, et Türgis viibivatele põgenikele peab saatma selge sõnumi - illegaalset teekonda Kreekasse ei ole mõtet ette võtta. Samuti märkis Rõivas, et viisavabaduse osas ei saa Brüssel Ankarale anda kindlaid kuupäevasid, vaid eelkõige lähtutakse sellest, kas eeltingimused on täidetud.

Euroopa Liidu liidrid püüavad kahepäevasel kohtumisel Brüsselis kokku leppida Kreeka saartele saabuvate põgenike tagasisaatmises Türki. Türgi peaminister, kes loodab saada kokkuleppega kiirendatud korras viisavabaduse Euroopa Liiduga ja avada liitumiskõneluste viis peatükki, liitub kõnelustega homme hommikul, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Kuigi viimase nädala jooksul on kohendatud Brüsseli ja Ankara vahelist esialgset kokkulepet EL-i normidele vastavaks, on peaminister Rõivase sõnul leppes muutunud vaid detailid. "Põhielemendid nagu lubadus, et Türgi võtab tagasi kõik illegaalsed migrandid ja EL toetab Türgi põgenikelaagreid, on jäänud samaks," ütles Rõivas.

Peaministri sõnul lepitakse alles kokku ajahetk, millest alates hakatakse leppetingimusi rakendama ehk need põgenikele, kes on juba tänaseks Euroopasse jõudnud, Brüsseli ja Ankara vaheline leping ei jõustu.

"Need, kes on praeguseks jõudnud Kreekasse, peab Kreeka liigutama saartelt mandrile. Uute tulijate puhul esimene asi mis vaja teha - saata selge sõnum, ei ole mõtet minna, saadetakse tagasi. Igaüks, kes selle retke ette võtab, peab arvestama, et saadetakse tagasi," selgitas Rõivas.

Kui migrandid on mandrile jõudnud, peavad Kreeka võimud läbi viima registreerimisprotseduuri, mille käigus võetakse inimestelt ütlused, mis aitavad kaardistada, kes tuleb saata tagasi Türki või mõnda muusse riiki. "Igal juhul tehakse need protseduurid Kreekas ära ja need inimesed tuleb transportida tagasi Türki," toonitas peaminister.

Enne ülemkogu on EL-i kavandist kadunud mitmed Türgi jaoks olulised ajalised tärminid, mis on seotud eelkõige Türgile viisavabaduse andmisega. Samas avaldas Rõivas lootust, et lepe siiski sõlmitakse.

"Me ei saa öelda, et anname sellel kindlal kuupäeval viisavabaduse ilma, et me ütleksime teise lause poole ehk viisavabadus antakse siis, kui tingimused on täietud. Selleks ongi see lepe parim, mida me saame Türgile pakkuda," leidis Rõivas.

Toimetaja: Allan RajaveeLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema