Rõivas: EL-i ja Ankara lepe peab saatma Türgis asuvatele põgenikele selge sõnumi - illegaalselt pole mõtet Euroopasse tulla ({{commentsTotal}})

Peaminister Taavi Rõivas ütles enne Brüsselis toimuvat EL-i liikmesriikide ülemkogu, et Türgis viibivatele põgenikele peab saatma selge sõnumi - illegaalset teekonda Kreekasse ei ole mõtet ette võtta. Samuti märkis Rõivas, et viisavabaduse osas ei saa Brüssel Ankarale anda kindlaid kuupäevasid, vaid eelkõige lähtutakse sellest, kas eeltingimused on täidetud.

Euroopa Liidu liidrid püüavad kahepäevasel kohtumisel Brüsselis kokku leppida Kreeka saartele saabuvate põgenike tagasisaatmises Türki. Türgi peaminister, kes loodab saada kokkuleppega kiirendatud korras viisavabaduse Euroopa Liiduga ja avada liitumiskõneluste viis peatükki, liitub kõnelustega homme hommikul, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Kuigi viimase nädala jooksul on kohendatud Brüsseli ja Ankara vahelist esialgset kokkulepet EL-i normidele vastavaks, on peaminister Rõivase sõnul leppes muutunud vaid detailid. "Põhielemendid nagu lubadus, et Türgi võtab tagasi kõik illegaalsed migrandid ja EL toetab Türgi põgenikelaagreid, on jäänud samaks," ütles Rõivas.

Peaministri sõnul lepitakse alles kokku ajahetk, millest alates hakatakse leppetingimusi rakendama ehk need põgenikele, kes on juba tänaseks Euroopasse jõudnud, Brüsseli ja Ankara vaheline leping ei jõustu.

"Need, kes on praeguseks jõudnud Kreekasse, peab Kreeka liigutama saartelt mandrile. Uute tulijate puhul esimene asi mis vaja teha - saata selge sõnum, ei ole mõtet minna, saadetakse tagasi. Igaüks, kes selle retke ette võtab, peab arvestama, et saadetakse tagasi," selgitas Rõivas.

Kui migrandid on mandrile jõudnud, peavad Kreeka võimud läbi viima registreerimisprotseduuri, mille käigus võetakse inimestelt ütlused, mis aitavad kaardistada, kes tuleb saata tagasi Türki või mõnda muusse riiki. "Igal juhul tehakse need protseduurid Kreekas ära ja need inimesed tuleb transportida tagasi Türki," toonitas peaminister.

Enne ülemkogu on EL-i kavandist kadunud mitmed Türgi jaoks olulised ajalised tärminid, mis on seotud eelkõige Türgile viisavabaduse andmisega. Samas avaldas Rõivas lootust, et lepe siiski sõlmitakse.

"Me ei saa öelda, et anname sellel kindlal kuupäeval viisavabaduse ilma, et me ütleksime teise lause poole ehk viisavabadus antakse siis, kui tingimused on täietud. Selleks ongi see lepe parim, mida me saame Türgile pakkuda," leidis Rõivas.

Toimetaja: Allan RajaveeKotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.