Ekspert: 80% rünnakutest ja pahavaradest saab peatada uuendatud tarkvaraga ({{commentsTotal}})

Arvutirünnakute eest aitab kaitsta nii teadlik internetikasutus kui ka ajakohased tarkvarad, ütles BCS-i infoturbevaldkonna juht Raido Orumets.

Eestis on küberväljapressimise ohvriks sattunud nii tavalised inimesed kui ka mitmed riigiasutused, teatas eilne "Pealtnägija".

Raido Orumets rääkis ETV saates "Ringvaade", et küberkuritegevuse oht peaks kõnetama väga paljusid inimesi.

"Teadlikkus internetiohtudest on iga päevaga aina olulisem. /.../ Aga kahjuks inimesed väga täpselt ei tea, kui nad internetis käivad, millised ohud seal on," rääkis Orumets.

Tema sõnul võib arvutiviiruse saada mis tahes veebilehelt. "Tegelikult on oluline, et ka veebilehtede loojad vastutavad selle eest, et nende veebileheküljed oleks loodud turvaliselt, sest kurjategijad võivad nakatada ka tuntud veebilehekülgi nagu mõni aeg tagasi Elroni veebileheküljega juhtus. Seal oli turvaauk, kurjategijatel õnnestus seal sisestada pahavara kood ja kõik veebikülastajad said sealt nakkuse. Neid veebilehekülgi võib olla igasuguseid," selgitas ta.

Küberrünnakuid toimub tema sõnul iga päev ja krüptovarad arenevad tõenäoliselt edasi. "Ühed grupeeringud pannakse kinni, kuid uued tekivad juurde. Võitlus jätkub - viirusetõrjetarkvarade tootjad ja küberkurjategijad," ütles Orumets.

Küberkuritegevuse maailmas liiguvad Orumetsa sõnul sajad miljonid dollarid. Tema sõnul on küberkuritegevus nimetatud oma käibelt maailma teiseks kuritegevuse liigiks narkokuritegevuse järel. 

Lunavarade puhul soovitab Orumets ohvritel mitte mingil juhul raha maksta. Enda arvutit saab tema sõnul kaitsta mitmel viisil.

"Omada andmetest varukoopiaid, kasutada viirusetõrjetarkvara, lugeda uudiseid, mida väljastab CERT Eesti, mida väljastame meie. Teadlik internetikasutus aitab ka suuresti. Väga oluline on ka silmas pidada tarkvarade uuendamist - umbes 80 protsenti rünnakutest ja pahavarast saab peatada uuendatud tarkvaraga," selgitas ta.

Toimetaja: Merili NaelMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema