Kolm Nissi valla küla tahavad liituda Saue asemel Lääne-Nigula vallaga ({{commentsTotal}})

Harjumaal, Nissi vallas toetas Saue suurvallaga liitumist enamik rahvahääletusel osalenutest, kuid kolm Läänemaa piiri ääres asuvat küla ei soovi 40 kilomeetri kaugusele jääva Saue juhtimise alla minna ja eelistavad Nissist eralduda ning liituda Läänemaale jääva naabervalla Lääne-Nigulaga.

Paarisaja elanikuga Ellamaa, Lepaste ja Rehemäe külad asuvad ajaloolise Lääne maakonna piirides ning Harjumaa alla sattusid nad nõukogudeaegsete ümberkorraldustega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kolmest külast Läänemaale lähim on Rehemäe, mis asub Lääne-Nigula ühest keskusest, Ristist, vaid kolme kilomeetri kaugusel. Külaelanikud on kogunud juba 80 allkirja, et näidata oma soovi liituda pigem Lääne-Nigula vallaga kui Sauega.

"Läänemaa poole on siin lihtsam ja ligem käia ja kindlasti on ka ajalooline moment, et see on olnud ajalooliselt Läänemaa," ütles külaelanik Urmas Sepp.

Lääne-Nigula vallavanema Mikk Lõhmuse sõnul on nemad valmis küladega läbi rääkima ja kui rahval on soovi, siis nad on nõus ka Lääne-Nigula valda vastu võtma.

Haldusreformi ekspertkomisjoni kuuluva Lõhmuse sõnul võikski haldusreform olla võimaluseks, mille käigus lahendada aastaid üleval olnud piiriäärsete asulate kuuluvuse küsimus.

"Tavaolukorras ei taha ükski vald üldjuhul ühestki külast loobuda, kuna külaelanikest ja kõigest muust laekuvad ju vallaeelarvesse maksud. Aga reformi käigus, kui tekivad suuremad vallad, siis mõne üksiku küla kuuluvuse muutmine pole äkki enam nii suur probleem," arutles Lõhmus.

Nissi vallavanem Peedo Kessel pooldab enda sõnul Lääne-Harjumaale suure ühisvalla loomist. Kui vahetult Läänemaa piiri ääres asuva Rehemäe küla Läänemaa koosseisu minek poleks tema sõnul probleemiks, siis see, et eralduda soovivad ka mõne kilomeetriga sügavamale Harjumaale jäävad Ellamaa ja Lepaste, on tema sõnul uus areng, mille kohta seisukoha kujundamine nõuab veel aega.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.