EL ja Türgi kiitsid migratsioonileppe heaks ({{commentsTotal}})

{{1458309171000 | amCalendar}}

Euroopa Liit ja Türgi kiitsid täna heaks migratsioonileppe, kinnitas Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.

Tusk kirjutas Twitteris, et Türgi ja 28 EL-i liikmesriiki kiitsid leppe ühehäälselt heaks, vahendasid BBC ja Reuters.

Leppe kohaselt saadetakse alates pühapäeva südaööst Kreekasse saabunud migrandid, kelle varjupaigataotlus saab eitava vastuse, tagasi Türki. Vastutasuks paigutavad EL-i riigid ümber 72 000 Türgis elavat Süüria migranti.

Türgi jaoks toob lepe ka rahalise abi ja EL-iga liitumiskõneluste kiirenemise.

EL-i riikide peaministrid teatasid leppe heaks kiitmisest sotsiaalmeedia vahendusel juba varem.

"Leping on vormistatud. Võtmeküsimus on selle kohene rakendamine. Kõik osapooled peavad panustama," kirjutas Facebookis peaminister Taavi Rõivas.

Twitteris teatasid sellest Soome ja Tšehhi peaministrid ning Leedu president Dalia Grybauskaite, vahendasid BBC ja Reuters.

"Türgi lepe kiideti heaks," teatas Soome peaminister Juha Sipilä.

"Lepe Türgiga kiideti heaks. Kõik ebaseaduslikud migrandid, kes saabuvad pärast 20. märtsi Türgist Kreekasse, saadetakse tagasi," kirjutas Tšehhi peaminister Bohuslav Sobotka.

Tusk rõhutas, et kokkulepe on vaid üks osa EL-i vastusest kriisile, mis on liikmesriike lõhestanud.

Suurbritannia peaminister David Cameron tervitas kokkulepet ja ütles, et see võib märkimisväärselt vähendada Vahemerd paatidega ületavate migrantide arvu.

Türgi peaminister Ahmet Davutoglu ütles, et tegemist on ajaloolise päevaga. "Täna me mõistsime, et Türgil ja Euroopa Liidul on sama saatus, samad väljakutsed ja sama tulevik," ütles ta.

Kate Alleni sõnul inimõiguste organisatsioonist Amnesty International on aga "häbiväärne, et liidrid püüavad lahti saada oma kohustustest".

ERR-i Brüsseli korrespondent Johannes Tralla kinnitas kella 17 ajal, et diplomaatide ja peaministrite andmetel on EL ja Türgi jõudnud kokkuleppele.

"Praegune info on see, et 28 riigipead ja valitsusjuhti on ka isekeskis selle leppe, milleni hommikul Türgi peaminister Ahmet Davutoglu, Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja Ülemkogu eesistuja Donald Tusk jõudsid, kokku leppinud," rääkis Tralla.

Tralla lisas, et siiani on ajakirjandusse lekkinud info sellest, et uus kokkulepe n-ö üks-ühele vahetamise osas peaks hakkama kehtima juba esmaspäevast. "Türgile kindlaks kuupäevaks viisavabadust ei lubata, kõik on jätkuvalt kriteeriumipõhine ja Brüssel on lubanud avada liitumiskõnelustel ühe uue peatüki. Paberil on see ilus, näis, kuidas see reaalselt kehtima hakkab, sest Kreeka peab ikkagi väga selgeks tegema, millised põgenikud on saartele saabunud siiani, et n-ö mingi 0-seis saaks kehtima hakata," lisas ta.

EL-i allikas teatas varem, et Tusk kutsus EL-i tippkohtumise uuesti kokku, et arutada kokkulepitud tingimusi lõunalauas, pärast hommikusi kõnelusi Davutogluga. "Tusk on valmis panema leppe teksti kõikide EL-i liidrite lauale ja soovitab selle heaks kiita," lisas allikas.

EL-i diplomaat ütles, et Türgi-ELi viimase leppe kavandiga on rahul ka Küprose president Nicos Anastasiades. Varem on Küpros ähvardanud kasutada migratisoonileppe suhtes vetoõigust, kui Nicosia EL-i pakkumisega ei nõustu.

"Ta ütles, et on rahul, nõustub ettepanekutega ja tänab läbirääkijaid," ütles ametnik Anastasiadesi kohta.

Esialgse kokkuleppe kohaselt peab Ankara võtma tagasi Kreekasse saabunud ebaseaduslikud migrandid, nende hulgas Süüria pagulased, ja vastutasuks võtab EL vastu osa Süüria pagulastest ning annab Türgile raha, varase viisavabaduse ja lubab edasiliikumist läbirääkimistel EL-i liikmelisuse üle.

Toimetaja: Merili NaelRail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.Rail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.
Läti seim ratifitseeris Rail Balticu kokkuleppe

Läti seim ratifitseeris Läti, Leedu ja Eesti valitsuste vahelise Rail Balticu raudteeühenduse arendamise kokkuleppe.

Kadri VoorandKadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Joachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondisJoachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondis
TÄNA OTSE | Löw jahib Tšiili vastu sajandat võitu Saksamaa juhendajana

Teises tänases kohtumises ristavad maailmajagude karikaturniiril sarved avavoorus võidukad olnud Saksamaa ja Tšiili. Otseülekanne algab ETV2 eetris kell 20.50. Kommentaatorid Kristjan Kalkun ja Mihkel Uiboleht, stuudios Tarmo Tiisler.

Jaanituli.Jaanituli.
Prognoos: jaanilaupäev möödub jahedalt, aga suurema sajuta

Reedesel võidupühal ja jaanilaupäeval on Eesti kohal jaheda õhumassiga nõrk kõrgrõhuala ning suurema tõenäosusega võib Eesti idaservas hoovihma tulla.

IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.
Lang: anname Araabias edasi Eesti kümne aasta taguseid tublisid saavutusi

IT-ettevõte Nortal asub Araabia Ühendemiraatide föderaalvalitsusele ja Dubai emiraadile valmistama ette seadusandlust e-riigi lahenduste ettevalmistamiseks. Nortali üheks "soovituskirjaks" on Omaani valitsusele tehtud analoogne töö, mille tulemusel see araabiariik sai omale Eestiga sarnased e-riigi lahendused. Uue koostöö lepingute sisu jääb aga konfidentsiaalseks.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Tallinna tehnikaülikooli peahoone.Tallinna tehnikaülikooli peahoone.
Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii Tallinna tehnikaülikool, maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
Regula Paljassaare sadamas.Regula Paljassaare sadamas.
Parvlaev Regula taastusremont sai valmis

Parvlaev Regula läbis põhjaliku remondi - alusel puhastati ja värviti korpus, samuti taastati erinevad masinad ja seadmed.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema