EL ja Türgi kiitsid migratsioonileppe heaks ({{commentsTotal}})

{{1458309171000 | amCalendar}}

Euroopa Liit ja Türgi kiitsid täna heaks migratsioonileppe, kinnitas Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.

Tusk kirjutas Twitteris, et Türgi ja 28 EL-i liikmesriiki kiitsid leppe ühehäälselt heaks, vahendasid BBC ja Reuters.

Leppe kohaselt saadetakse alates pühapäeva südaööst Kreekasse saabunud migrandid, kelle varjupaigataotlus saab eitava vastuse, tagasi Türki. Vastutasuks paigutavad EL-i riigid ümber 72 000 Türgis elavat Süüria migranti.

Türgi jaoks toob lepe ka rahalise abi ja EL-iga liitumiskõneluste kiirenemise.

EL-i riikide peaministrid teatasid leppe heaks kiitmisest sotsiaalmeedia vahendusel juba varem.

"Leping on vormistatud. Võtmeküsimus on selle kohene rakendamine. Kõik osapooled peavad panustama," kirjutas Facebookis peaminister Taavi Rõivas.

Twitteris teatasid sellest Soome ja Tšehhi peaministrid ning Leedu president Dalia Grybauskaite, vahendasid BBC ja Reuters.

"Türgi lepe kiideti heaks," teatas Soome peaminister Juha Sipilä.

"Lepe Türgiga kiideti heaks. Kõik ebaseaduslikud migrandid, kes saabuvad pärast 20. märtsi Türgist Kreekasse, saadetakse tagasi," kirjutas Tšehhi peaminister Bohuslav Sobotka.

Tusk rõhutas, et kokkulepe on vaid üks osa EL-i vastusest kriisile, mis on liikmesriike lõhestanud.

Suurbritannia peaminister David Cameron tervitas kokkulepet ja ütles, et see võib märkimisväärselt vähendada Vahemerd paatidega ületavate migrantide arvu.

Türgi peaminister Ahmet Davutoglu ütles, et tegemist on ajaloolise päevaga. "Täna me mõistsime, et Türgil ja Euroopa Liidul on sama saatus, samad väljakutsed ja sama tulevik," ütles ta.

Kate Alleni sõnul inimõiguste organisatsioonist Amnesty International on aga "häbiväärne, et liidrid püüavad lahti saada oma kohustustest".

ERR-i Brüsseli korrespondent Johannes Tralla kinnitas kella 17 ajal, et diplomaatide ja peaministrite andmetel on EL ja Türgi jõudnud kokkuleppele.

"Praegune info on see, et 28 riigipead ja valitsusjuhti on ka isekeskis selle leppe, milleni hommikul Türgi peaminister Ahmet Davutoglu, Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja Ülemkogu eesistuja Donald Tusk jõudsid, kokku leppinud," rääkis Tralla.

Tralla lisas, et siiani on ajakirjandusse lekkinud info sellest, et uus kokkulepe n-ö üks-ühele vahetamise osas peaks hakkama kehtima juba esmaspäevast. "Türgile kindlaks kuupäevaks viisavabadust ei lubata, kõik on jätkuvalt kriteeriumipõhine ja Brüssel on lubanud avada liitumiskõnelustel ühe uue peatüki. Paberil on see ilus, näis, kuidas see reaalselt kehtima hakkab, sest Kreeka peab ikkagi väga selgeks tegema, millised põgenikud on saartele saabunud siiani, et n-ö mingi 0-seis saaks kehtima hakata," lisas ta.

EL-i allikas teatas varem, et Tusk kutsus EL-i tippkohtumise uuesti kokku, et arutada kokkulepitud tingimusi lõunalauas, pärast hommikusi kõnelusi Davutogluga. "Tusk on valmis panema leppe teksti kõikide EL-i liidrite lauale ja soovitab selle heaks kiita," lisas allikas.

EL-i diplomaat ütles, et Türgi-ELi viimase leppe kavandiga on rahul ka Küprose president Nicos Anastasiades. Varem on Küpros ähvardanud kasutada migratisoonileppe suhtes vetoõigust, kui Nicosia EL-i pakkumisega ei nõustu.

"Ta ütles, et on rahul, nõustub ettepanekutega ja tänab läbirääkijaid," ütles ametnik Anastasiadesi kohta.

Esialgse kokkuleppe kohaselt peab Ankara võtma tagasi Kreekasse saabunud ebaseaduslikud migrandid, nende hulgas Süüria pagulased, ja vastutasuks võtab EL vastu osa Süüria pagulastest ning annab Türgile raha, varase viisavabaduse ja lubab edasiliikumist läbirääkimistel EL-i liikmelisuse üle.

Toimetaja: Merili NaelFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.