Rõivas: oluline on see, et rändevood saaks lõpuks ometi kontrolli alla ({{commentsTotal}})

Euroopa Ülemkogul viibinud peaminister Taavi Rõivas ütles, et kõik eeldused põgenikevoo peatamiseks on loodud ning nüüd on võtmeküsimus see, kuidas suudetakse lepet jõustada.

"Sellel kokkuleppel on võimalus olla ajalooline läbimurre selleks, et rändesurvet Euroopale vähendada. Nüüd loomulikult on võtmeküsimus see, kuidas suudetakse seda lepet päriselt jõustada ja selleks tuleb väga palju veel pingutada," rääkis Rõivas "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus.

ERR-i Brüsseli korrespondent Johannes Tralla ütles saates, et tõsine operatiivtöö Brüsselis alles algab, sest kuluaarides käis ettevalmistamine suureks operatsiooniks, et puhastada Kreeka saared kõikidest varem sinna saabunud migrantidest.

Rõivas kommenteeris, et Kreeka on öelnud, et tal oleks vaja erinevaid ressursse selleks, et tagada korralikult kogu kokkuleppe jõustamine.

"Oodatakse, et kõik riigid omalt poolt panustaksid. Ka mina ütlesin täna välja, et Eesti on suuteline väga lühikese aja jooksul paarkümmend inimest appi saatma. Eeskätt vajatakse politsei- ja piirivalveametnikke ja olles rääkinud siseministriga, saame öelda, et Eesti on esimeste hulgas, kes inimesi appi saadab," kinnitas Rõivas.

Peaministri sõnul on olulisim see, et täna antav sõnum jõuab kindlasti ka Türki nende põgenikeni, kes kaaluvad, kas üldse võtta ette ohtlikku teekonda. "Kui nad kuulevad, et nüüd on olukord, kus illegaalselt Kreekasse sisenedes enam neid vastu ei võeta, siis küllap see paneb ka ümber mõtlema ja otsima legaalseid võimalusi või Türki jäämise võimalusi," lisas ta.

Rõivas loodab, et jõudu migrantide tagasisaatmiseks kasutama ei pea. "Ma loodan, et need inimesed, kes sinna appi lähevad, suudavad tagada kogu operatsiooni sujumise. Loomulikult me ei soovi näha vägivalda, tahame, et kõik läheks sujuvalt."

Rõivas selgitas, et tänase kokkuleppe üks eeldus on ka see, et Kreeka ütleb selgelt välja, et Türgit käsitletakse turvalise kolmanda riigina ja Türgi omalt poolt parandab võimalusi asüüli andmiseks. Tema sõnul on oma roll ka kokku 6 miljardil eurol, mida Euroopa Liit Türgile kavatseb eraldada.

Kokkuleppe maht on 72 000 põgenikku, keda EL liikmesriikide vahel ümber paigutab. Rõivase sõnul on kokkulepe selline, et kui see kvoot täis saab, siis ka selline pagulaste ümberjaotus lõpetatakse.

"Ma väga loodan, et me jõuame selleni, et see number üldse sedavõrd suureks ei kerki, aga eks seda aeg näitab. Igal juhul, kui on kontrollitud ränne, on tulemus oluliselt parem, kui see, et inimesed illegaalselt üle mere peavad oma eluga riskides Euroopa Liitu saabuma. Oluline on see, et rändevood saaks lõpuks ometi kontrolli alla," rääkis ta.

Toimetaja: Merili NaelFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.