Saaremaa liitumiskõnelustel vajavad lahendamist osavaldade ja eelarve kujunemise küsimused ({{commentsTotal}})

Riigihalduse minister Arto Aas tõdes täna Saaremaal, et 90 protsenti Eestimaa omavalitsustest on otsimas ühinemislahendusi ja partnereid omavalitsusreformi läbiviimiseks järgmisel aastal. Saaremaal on endiselt käimas arutelud, et saarest saaks üks 30 000 elanikuga omavalitsus. Nii Ruhnu kui ka Muhu saar soovivad jääda saarelisteks omavalitsuseks.

Konsultatsioonid ja arutelud Saaremaa kui ühe omavalitsuse loomiseks on kestnud juba enam kui kaks aastat ja tänaseks on lauale jäänud veel viis teemat, milles pole suudetud kokku leppida, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kõige teravam on ikkagi osavaldade ja eelarve kujunemise temaatika. Endiselt inimesed ei ole aru saanud, et osavald tähendab üksnes halduskogu ja mitte midagi muud. Seal on veel läbirääkimised pooleli. Ja kindlasti tuleb ühe suure punktina investeeringute kava kokkupanek," selgitas Saaremaa omavalitsuste liidu esimees, Kuressaare linnapea Madis Kallas.

Kaks punkti, mis täna omavalitsusreformi teemalisel ühisel kohtumisel diskussioone tekitasid, olidki osavaldade ja rahvaküsitluse teemad. Viimase puhul oli küsimus see, et rahvaküsitluse tulemusest ei sõltu tegelikult midagi. Otsuse ühinemise kohta teeb ikkagi volikogu.

"Seadused näevad ette, et rahvaküsitlused tuleb läbi viia ja küsida, kas ühineda ja kellega ühineda, millist nime eelistada, aga otseselt ei ole volikogu liikmetele kohustuslik see tulemus," selgitas riigihalduse minister Arto Aas.

Palju segadust on ka võimalike osavaldade suhtes ja enamik valdadest neid siiski ei poolda. Kihelkonna valla eelarvest läheb praegu 1/5 valitsemiskuludeks.

"Seda tulebki vähendada. Me ei ole selle vastu, et ametnikke jääb vähemaks, aga kogukonnatunde säilitamiseks on vaja meile osavalda. Me ei ütle, et meil peaks olema osavallavalitsus kohapeal," rääkis Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam.

Kui Saaremaast saaks üks suur ja tugev omavalitsus, siis tuleks riigi poolt jagatavast 80 miljoni suurusest ühinemistoetusest Saaremaale suurusjärgus viis miljonit eurot, mille väljamakse jagatakse riigieelarvest kolmele aastale.

Toimetaja: Merili NaelPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics