Saaremaa liitumiskõnelustel vajavad lahendamist osavaldade ja eelarve kujunemise küsimused ({{commentsTotal}})

Riigihalduse minister Arto Aas tõdes täna Saaremaal, et 90 protsenti Eestimaa omavalitsustest on otsimas ühinemislahendusi ja partnereid omavalitsusreformi läbiviimiseks järgmisel aastal. Saaremaal on endiselt käimas arutelud, et saarest saaks üks 30 000 elanikuga omavalitsus. Nii Ruhnu kui ka Muhu saar soovivad jääda saarelisteks omavalitsuseks.

Konsultatsioonid ja arutelud Saaremaa kui ühe omavalitsuse loomiseks on kestnud juba enam kui kaks aastat ja tänaseks on lauale jäänud veel viis teemat, milles pole suudetud kokku leppida, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kõige teravam on ikkagi osavaldade ja eelarve kujunemise temaatika. Endiselt inimesed ei ole aru saanud, et osavald tähendab üksnes halduskogu ja mitte midagi muud. Seal on veel läbirääkimised pooleli. Ja kindlasti tuleb ühe suure punktina investeeringute kava kokkupanek," selgitas Saaremaa omavalitsuste liidu esimees, Kuressaare linnapea Madis Kallas.

Kaks punkti, mis täna omavalitsusreformi teemalisel ühisel kohtumisel diskussioone tekitasid, olidki osavaldade ja rahvaküsitluse teemad. Viimase puhul oli küsimus see, et rahvaküsitluse tulemusest ei sõltu tegelikult midagi. Otsuse ühinemise kohta teeb ikkagi volikogu.

"Seadused näevad ette, et rahvaküsitlused tuleb läbi viia ja küsida, kas ühineda ja kellega ühineda, millist nime eelistada, aga otseselt ei ole volikogu liikmetele kohustuslik see tulemus," selgitas riigihalduse minister Arto Aas.

Palju segadust on ka võimalike osavaldade suhtes ja enamik valdadest neid siiski ei poolda. Kihelkonna valla eelarvest läheb praegu 1/5 valitsemiskuludeks.

"Seda tulebki vähendada. Me ei ole selle vastu, et ametnikke jääb vähemaks, aga kogukonnatunde säilitamiseks on vaja meile osavalda. Me ei ütle, et meil peaks olema osavallavalitsus kohapeal," rääkis Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam.

Kui Saaremaast saaks üks suur ja tugev omavalitsus, siis tuleks riigi poolt jagatavast 80 miljoni suurusest ühinemistoetusest Saaremaale suurusjärgus viis miljonit eurot, mille väljamakse jagatakse riigieelarvest kolmele aastale.

Toimetaja: Merili NaelFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.