Johannes Tralla: Eesti jaoks on Türgi ja EL-i leppe märksõnad raha, piirivalvurid ja solidaarsus ({{commentsTotal}})

ERR-i Brüsseli korrespondent Johannes Tralla ütles, et Eestil on Türgi ja Euroopa Liidu migratsioonileppes täita oma osa ja see puudutab raha andmist, ametnike Kreekasse saatmist ja solidaarsust.

Tralla rääkis "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et esimene faas leppest läheb käiku lähipäevil.

"Paralleelselt Türgi kõnelustega valmistati kuluaarides ette väga suurt Kreeka missioni, kus peaks osalema umbes 4000 politseinikku, piirivalvurit ja migratsioonitöötajat kõikjalt Euroopa Liidust. Asi on selles, et Kreekas viibib praegu ligi 40 000 põgenikku, kellest suur osa on endiselt registreerimata. Ainuüksi möödunud nädalal saabus Kreeka saartele umbes 8000 inimest," rääkis Tralla.

"Aga Türgi nõue on, et varem saabunud põgenikud tuleb selgelt eristada neist, kes saabuvad alates pühapäevast, mil hakkab kehtima tagaisaatmise lepe. Järgmiste päevade väljakutse on seega see, et saada sotti, kes on Kreeka saartel ja ilmselt proovitakse suur osa põgenikke sealt minema toimetada. See on esimene faas, mis selles leppes peaks käiku minema," lisas ta.

Leppe praktilise teostatavuse osas on tema sõnul palju küsitavusi ja seda on kritiseerinud ka inimõiguslased. Tralla viibis eelmisel nädalal ise Kreeka-Makedoonia piiril Idomeni pagulaslaagris ja küsis kümnekonnalt inimeselt, kas nad oleksid nõus Türki tagasi minema. Kõik vastasid eitavalt.

"Aga näib, et see on lihtsalt praeguse seisuga parim plaan rändevoogude piiramiseks ja sellele on pandud suured lootused. Põhiline lootus on see, et tagasisaatmise hirm vähendab juba ise oluliselt Kreekasse saabuvate paadipõgenike arvu. Näis kas see nii ka läheb," ütles Tralla.

Vastates küsimusele, mida tähendab migratsioonilepe Eesti jaoks, vastas Tralla: "Kõigepealt raha, piirivalvureid ja solidaarsust."

"Eesti kanda on ka oma osa 3 miljardist, mida Euroopa Liit on Türgile praegu lubanud. Teiseks lubas peaminister Taavi Rõivas, et saadame juba lähinädalal umbes 20 PPA töötajat Kreekasse appi põgenikke registreerima. Kolmandaks rõhutati mitmel korral, et viimaks peaks nüüd käivitama ka need liikmesriigid ümberpaigutamise, kes on seni olnud selles suhtes tõrksad. Nii et kui alates möödunud suvest on ümberpaigutatud alla 1000 põgeniku Kreekast ja Itaaliast, siis Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles, et teeb kõik endast oleneva, et tagada edaspidi vähemalt 6000 inimese ümberpaigutamine kuus. See on oluline selleks, et Kreeka ei muutuks suureks põgenikelaagriks ja Eestil on siin teha oma osa - umbes 500 põgenikku peaksime ka meie ümberpaigutama," rääkis Tralla.

Toimetaja: Merili NaelKirjastuste koostööpartneritest saavad konkurendid

May: otsust tagasi ei pöörata

Märt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.