Abdeslami kaitsja: Pariisi rünnakutes kahtlustatav teeb võimudega koostööd ({{commentsTotal}})

{{1458397936000 | amCalendar}}

Pariisi terrorilaine üks arvatavaid korraldajad Salah Abdeslam, kes peeti kinni eile Brüsselis Molenbeeki linnaosas peetud erioperatsiooni käigus, teeb võimudega koostööd, teatas kahtlusaluse kaitsja Sven Mary. Pariisi prokurör Francois Molins kinnitas, et Abdeslam mängis Pariisi terrorilaine korraldamises keskset rolli ja pidi ka ennast Stade de France juures õhku laskma, kuid Abdeslam mõtles viimasel hetkel ümber.

Salah Abdeslamile on esitatud süüdistus terroristlikus mõrvas, kuid kahtlusalune ei soovi, et teda Prantsusmaale välja antakse, vahendasid BBC ja Reuters.

Õigusekspertide hinnangul Abdeslami taotlust ei arvestata, kuid see võib anda kahtlusalusele rohkem aega kaitseplaani koostamisel.

Abdeslami vanem vend lasi end 13. novembril ühe rünnaku sihtmärgiks osutunud restorani ees õhku. Pariisi prokuratuuri kinnitusel pidi Abdeslam ennast õhku laskma Pariisis asuva Stade de France juures, kus rünnaku hetkel toimus sõpruskohtumine Saksamaa ja Prantsusmaa jalgpallikoondiste vahel, kuid mõtles viimasel hetkel ümber.

"Salah Abdeslam kinnitas täna Belgi uurijatele, et ta tahtis ennast Stade de France'i juures õhkida, kuid loobus mõttest viimasel hetkel," ütles Pariisi prokuratuuri esindaja Francois Molins. Ta lisas, et 26-aastase Abdeslami välja andmine Prantsusmaale võib võtta maksimaalselt kolm kuud.

Pariisi prokuratuuri väitel mängis Abdeslam Pariisi sündmuste korraldamises keskset rolli, kuna tema tegeles relvade toimetamisega Prantsusmaa pealinna. Molinsi sõnul tegi Abdeslam mitu reisi Euroopas ja sõidutas veretöö toimepanijad Pariisi. Lisaks sellele hankis Abdeslam detonaatorid ja hapnikuga rikastatud vee, mida kasutati lõhkeseadeldiste valmistamisel.

"Oma esmastes ütlustes, mille õigusust peame veel kontrollima, jätab ta vastamata mitmeid küsimusi. Eelkõige peab ta selgitama, kas ta oli 13. novembril kella 22.00 ajal Pariisi 18. rajoonis. Samuti peab ta põhjendama, miks ta otsustas pommivöö maha võtta," rääkis Molins.

Peale Abdeslami vahistati teda varjanud kaasosalised

Koos Abdeslamiga, keda lasti vahistamise käigus jalga, peeti kinni veel vähemalt neli kahtlusalust. Esimesel neist oli dokument Monir Ahmed Alaaj nimele, kuid ta kasutas ka teist passi, kus oli mehe nimeks märgitud Amine Choukri. Uurijate hinnangul on mõlemad dokumendid võltsingud.

Kolmas kahtlusalune, kes arreteeriti samuti reedese operatsiooni käigus, nimetas end Abid A-ks. Mõlematele meestele esitati süüdistus terroriorganisatsiooni kuulumises ja tagaotsitava varjamises.

Korteris vahistati ka kaks naist, kellest ühele esitati süüdistus tagaotsitava varjamises. Teisele naisterahvale aga süüdistust ei esitatud. Mõlemad naised vabastati.

Julgeolekuteenistused jätkavad võitlust

Julgeolekuteenistused ei ole suutnud imbuda moslemi kogukondadesse. Seetõttu pole suudetud tabada Belgia kodanikke, kes on läinud Süüriasse ISIS-e eest võitlema. Ühtlasi on vajakajäämised mõjutanud Pariisi rünnaku tagamaade uurimist ning relvaäri, mis Brüsselis toimub.

Belgia välisminister Didier Reyndres ütles, et kindlasti on veel Belgias teisigi terroriste, kuid tema hinnangul võis Abdeslami vahistamine nende plaane häirida. Seetõttu loodavad uurijad, et Abdeslam saab neile anda rohkem teavet ISIS-e Euroopas asuva terrorivõrgustiku kohta. Samuti soovivad võimud teada, kuidas terrorirakukesi rahastatakse ning strateegiaid, mida rünnakute korraldamiseks kasutatakse.

Ametnike väitel oli Abdeslam 13. novembri õhtul Pariisi, kuid senini on jäänud segaseks tema roll terrorilaine korraldamises. Usutakse, et Abdeslam põgenes pärast terrorilaine korraldamist Belgiasse.

Nii Europol kui ka Interpol on soovitanud EL-i politseiametitel jälgida piiridel toimuvat, kuna nende andmetel võivad Abdeslami kaasosalised proovida Euroopast põgeneda. Näiteks on veel jooksus Abdeslami kaasosaline 31-aastane Mohamed Abrini. .

Eelmise aasta 13. novembril korraldatud Pariisi terrorilaines hukkus 130 inimest. Rünnaku eest võttis vastutuse äärmusrühmitus ISIS.

Toimetaja: Allan Rajavee

Allikas: BBC, ReutersPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics