Eesti saab USA-lt Javelin tankitõrjesüsteemi rakette ({{commentsTotal}})

{{1458489299000 | amCalendar}}

Eesti kaitsevägi võttis täna Ameerika Ühendriikidelt vastu hiljuti relvastusse jõudnud Javelin relvasüsteemi laskemoonasaadetise.

Ameerika Ühendriigid annetasid Eestile kahte sorti Javelini tankitõrjerakette nn Block-0 ja Block-1 tüüpi rakette, mis on oma eelkäijast suurema kiiruse ja purustusjõuga.

Kaks aastat tagasi otsustas USA eraldada miljard dollarit Euroopa julgestsumeetmeteks – täpsemalt NATO toetamiseks. See abi kordus tänavu ning loodetavasti ka järgmisel aastal, ütles USA saatkonna sõjalise koostöö ohvitser William McNicol „Aktuaalsele kaamerale“.

„Praegune annetus on üks julgestusmeetme viiest sambast, mis aitab välja kujundada partnerite võimekusi.
Osa sellest hankest hõlmavad 33 miljoni dollari väärtuses Javelini tankitõrjeraketid.“

Saadud rakettidega võib hävitada terve tankibrigaadi, kus on veidi alla saja tanki ja veidi üle saja lahingumasina, ütleb kaitseväe pearelvur major Risto Pärtel. Samuti võimaldab kingitus tankitõrjujatel rohkem lahinglaskmisi korraldada.

„Need raketid lähevad suures osas ikkagi meie sõjaaja reservide tagamiseks. Aga samamoodi, nagu need raketisüsteemid ise võetakse kasutusse meie kaitsejõududes, siis vastavalt sellele kasvab laskmiste arv kaitseliidus ja kaitseväes,“ ütles Pärtel.

Lisaks rakettidele on ameeriklased 25 miljoni dollari väärtuses ehitanud Tapal rajatisi rasketehnikale ja 10 miljoni väärtuses treeningalasid. Plaanis on suurendada ka Tapal roteeruvate allüksuste tegutsemise eelarvet.

2013. aasta algul kinnitatud Riigikaitse arengukava 2013-2022 üheks oluliseks suurvõimeks on kaitseväele uute tankitõrjeraketisüsteemide hankimine.

Javeline kasutatakse jalaväepataljoni tasandi tankitõrjerelvadena, kus nad järk-järgult vahetavad välja senised Milanid. Samuti on plaanis Javeline hakata kasutama Kaitseliidu maakaitseüksustes.

Javelin on nn lase ja unusta tankitõrjesüsteem, millel on võimsam lõhkepea ning mida saab vajadusel lasta ka suletud ruumidest.

Süsteem on Ameerika Ühendriikide ja paljude teiste riikide relvastuses alates 1990. aastate keskpaigast ning neid on edukalt kasutatud nii 2003. aasta Iraagi sõjas soomusmasinate vastu kui ka hiljem Afganistani mässuliste vastases võitluses.

Toimetaja: Marju HimmaVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.