Eestimaist piima ei pruugi ühel hetkel poelettidele jaguda ({{commentsTotal}})

Mitu piimatootjat ja Coopi ehk endised tarbijate ühistule kuuluvad kauplused käivitasid kampaania Aus Piim, kus iga piimapaki liitrilt makstakse piimatootjatele täiendavalt 10 senti. Kuid seegi ei pruugi tagada, et eestimaist piima poelettidele jätkuks.

Ausa Piima pakil on täpselt kirjas, kuidas kujuneb piima hind ja kui palju saavad müüdud piimapaki pealt farmerid. Piimapakk maksab 79 senti ja see on veidi kallim kui muu tetrapakis müüdav piim, vahendas „Aktuaalne kaamera“.

Piimatootjaid koondava tulundusühistu EPIKO nõukogu esimees Märt Riisenberg selgitas, et praegu on piima hind farmeri jaoks ligikaudu 21 eurosenti ühe kilo piima eest, mis on alla piimatootmise omahinna. Kui sellele 21 eurosendile lisandub kümme senti, teeb see farmerile makstavaks tasuks 31 eurosenti.

Riisenberg lisas, et kui kõik farmerid suudaksid piima sellise hinna eest maha müüa, oleks piimatootmine normaalsel järjel, kuid esialgu on tellitud kogus 50 000 liitrit, mis on EPIKO ja Eesti farmerite mõttes väike kogus. Kampaania taga on 75 EPIKO piimafarmi, Farmi piimatööstus ja Eesti kapitalile kuuluv Coop kauplustekett.

10 000 lehma tapamajja

Kampaania põhjus on piimatootjate vilets majanduslik olukord, mis on halvenenud alates 2014. aastast Venemaa kaubanduspiirangute ja maailmaturu madalate hindade tõttu.

„Juba kuskil 9–10 000 lehma on lüpsmisest ära viidud tapamajja ja kui olukord niimoodi jätkub, siis sama palju lehmi võib veel piimatootmisest eemale jääda,“ rääkis Riisenberg. Tema sõnul jäävad inimesed tööta ning ühel hetkel ei pruugi enam eestimaist piima poelettidele jätkuda.

Eesti piimaliidu juhatuse esimees Jaanus Murakas, kes on Ausa Piima kampaanias mitte osaleva e-piima juhatuse esimees, kiidab kampaaniat ja lisab, et seda on proovitud teha ka Euroopa Liidu teistes riikides.

Tema sõnul on sellist ettevõtmist kõige lihtsam teha just joogipiimaga. „Kuna joogipiima osas tarbijal tekib otsene seos, et see on lehmapiim. Paraku aga kõigest 10 protsenti kogu Eesti piimast müüakse joogipiima kujul,“ lisas Murakas. Piimatooteid müüakse ka hapukoore ning jogurtitena ja veel mitmel muul kujul.

Esimesed piimapakid läksid müügist välgukiirusel

Jaanus Murakas selgitas, et kui sellest müüakse kallimalt maha mõni protsent, siis ei avalda see nii suurt mõju, et olukord piimasektoris paraneks. „No piimatootjad on siin 19 kuud pidanud taluma väga madalaid piimahindu,“ märkis Murakas.

„Kui nüüd farmerid suudaksid kõik oma piima selle hinna eest maha müüa, siis see oleks normaalne, piimatootmine oleks normaalsel järjel.“ Kuna Ausa Piima pakke telliti esimeseks kuuks 50 000 liitrit, mis on Muraka hinnangul aga nii väike kogus, et see EPIKO ja kogu Eesti farmereid ei suuda ära päästa.

Esimesed piimapakid läksid poes nii ruttu, et nende filmimiseks, tuli müüjatel neist osa kõrvale tõsta.

Toimetaja: Marju HimmaTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

Kiirabi.Kiirabi.
Korterelamu neljandalt korruselt alla kukkunud laps sai viga

Pärnus kukkus reedel üheksa-aastane poiss alla korterealumu neljandlat korruselt ja sai viga.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema