Tõnis Leht presidendivalimistest: stardipakud on staadionil, kuid potentsiaalsed võistlejad kõhklevad ({{commentsTotal}})

Poliitika.guru toimetaja Tõnis Leht leiab, et praegu on veel vara rääkida kindlatest presidendikandidaatidest, kuna erakondadel on veel viis kuud aega selgitada välja see inimene, kes suudaks korjata laiapõhjalise toetuse valimiskogus. Seejuures ei pea Leht väga tõenäoliseks, et augustis suudetakse riigikogus uus president valida, kuna vähemalt hetkel pole sellist kandidaati, keda toetaks nii koalitsioon kui ka mõni opositsiooniline jõud.

Tõnis Leht tõdes "Terevisioonis", et praegu on veel vara rääkida kindlatest presidendikandidaatidest, kes võiksid Toomas Henrik Ilvese koha riigipeana üle võtta.

"Tuues paralleeli kergejõustiku 100 meetri sprindiga, siis täna on staadion olemas, stardiaeg on teada ja isegi stardipakud on juba paigal. Staadionil on näha ka mõningaid potentsiaalseid võistlejaid, kuid keegi ei julge veel tunnistada, et ta starti läheb," rääkis Poliitika.guru toimetaja.

"Selles mõttes on taoline olukord loogiline, kuna kandidaatide üles seadmise aeg esimeseks vooruks riigikogus on veel nii kaugel, siis lihtsalt parteid ei taha veel kindlate kandidaatidega välja tulla, et nende kandidatuuri varakult auklikuks ei lastaks," märkis Leht. Eesti presidendivalimiste süsteemis on tavapärane, et kandidaadid seatakse üles alles neli kuni kaks päeva enne esimese vooru toimumist riigikogus.

Kandidaat peab esindama rohkem ühe erakonna huve

Samas on juba välja käidud esimesed nimed, kes võiksid riigipea kohale kandideerida. Lisaks on tehtud ka arvamusküsitlusi, mille kohaselt näevad enamus eestlastest, et järgmiseks presidendiks sobiks tänane välisminister Marina Kaljurand. Venekeelne elanikkond toetab aga Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare kandidatuuri.

Tõnis Leht möönis, et rahva arvamus on loomulikult oluline, kuid otseselt see protsessi siiski ei mõjuta. "Presidendivalimised pole otsevalimised, mistõttu üldrahvalikku kampaaniat ei tule. Kuid suurem tõenäosus valituks osutuda on tõesti sellel kandidaadil, kes suudab esindada rohkem kui ühe erakonna taha koondunud kitsa valijaskonna huve," rääkis Leht.

"Tõenäoliselt valitakse president valimiskogus. Seal on kohalike omavalitsuste volikogude esindajaid terve hunnik, kes vaatavad, et see kandidaat esindaks rohkem kui ühe erakonna huve," lisas Poliitika.guru toimetaja.

Riigikogu tõenäoliselt presidenti ära ei vali

Leht nentis, et praegu pole esile kerkinud selliseid kandidaate, kes suudaksid võtta võidu riigikogus. "Küsimus pole nii väga isegi kandidaadis, vaid pigem selles, et parlamendis pole sellist valmisolekut presidenti ära valida," leidis Leht.

Koalitsioonil on koos 59 häält, kuid riigipeaks saada peaks kandidaat koguma parlamendi voorus 68 saadiku poolt hääle. "Isegi kui koalitsioon suudab panna välja ühise kandidaadi, mis on suhteliselt vähe tõenäoline, siis on neil vaja ka opositsiooni tuge, kuid hetkel tundub, et ükski opositsioonierakond ei soovi sellist kingitust teha," arvas Leht.

Seega võib olla üsna kindel, et augustis algavad presidendivalimised jõuavad lõpuks valimiskogusse. Kuid see tähendab Lehe arvates seda, et kandidaatide nimekirja võib lisanduda ka nn. "mustasid hobuseid", kes pole veel ennast väga näidanud.

"Neid nimesid, millega on vehitud, on palju. Kasvõi näiteks Alar Karis, kelle nimega on viimastel nädalatel spekuleeritud. Tema eitus sellele teemal polnud väga jõuline, kuid samas poliitika on selline, et "jaa" ega "ei" ei pruugi seda tähendada, kuidas neid otsetähenduses tõlgendatakse," nentis Leht.

Tiidus: Kaljuranna ja Kallase kõrvale võib lisanduda veel kandidaate

Reformierakond on öelnud, et nemad eelistaksid valida presidendi siiski riigikogus. Reformierakonna fraktsiooni esimees Urve Tiidus märkis, et praegu on arutelusid olnud, kuid pigem on need toimunud kuluaarides ning ametlikke kõnelusi peab veel ootama.

"Avalik valimisprotsess pole veel käima läinud. Küllap te olete kuulnud Reformierakonnaga seotud nimesid Kaljurand ja Kallas aga miskipärast ma arvan, et tuleb veel keegi aga mina sa tea," ütles Tiidus.

Tiiduse hinnangul testitakse avalikkuses inimesi, kes võiksid endale rahva seas laiapõhjalise toetuse saada. "See, mida arvatakse meedias, kommentaariumites ja küsitlustes, on selline huvitav indikaator erakondadele, kuidas kandidaatidega edasi liikuda," ütles Tiidus.

Ta lisas, et kuigi otsevalimisi ei toimu, võib avalik toetus mõjutada valimiskogusse kuuluvate kohalike omavalitsuste esindajate otsuseid. "Valimiskogu on üsna representatiivne, sest see koosneb rahva valitud kohalike omavalitsuste esindajad. Seega kaudselt omab rahva arvamus väga suurt kaalu," möönis riigikogu saadik.

Toimetaja: Allan RajaveeViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema