ERR Washingtonis: opositsioon kritiseerib Obama Kuuba visiiti ({{commentsTotal}})

Ameerika Ühendriikide president Barack Obama külastab sel nädalal Kuuba saareriiki, kellega on ameeriklastel viimase sajandi jooksul olnud üsna keerulised suhted. Üldiselt toetavad ameeriklased presidendi poliitikat Kuuba suunas, kuid jälle on suur erinevus vabariiklaste ja demokraatide vahel.

Nagu pea kõigi teemadega Ameerika ühendriikides, mis puudutab poliitikat või vähemasti president Barack Obama otsuseid, on ka tema ajalooline Kuubas käik vähemasti meedia silmis vastuoluline. Või tegelikult on Obama Kuubas käik vastuoluline vaid konservatiivsete meediakanalite silmis, kes kajastavad eelkõige vabariiklaste presidendikandidaatide nägemust.

Vabariiklastest poliitikute arvamus on see, et Kuubat valitseva kommunistliku, totalitaarset režiimi ei tohiks justkui heaks kiita presidendi külaskäiguga.

Kuubal on probleeme inimõiguste ja sõnavabaduse tagamisega, mida illustreeris ka näiteks vägivaldne meeleavaldajate arreteerimine vaid mõni tund enne seda, kui president Obama maandus.

Nende ja ka paljude ajakirjanike hinnangul ei ole võimalik väita, et Obama nn suhete normaliseerumise poliitika tagajärjel oleks inimõiguste tagamine Kuubas paremaks muutunud ning nad on selle kohta ka teravaid küsimusi esitanud välisministeeriumi pressiesindajalt, et mis on siis alates 2014. aastast paremaks on läinud.

"Inimõiguste olukord on jätkuvalt probleemne. Leebelt öeldes. Me mõistame seda. Aga nagu ma olen varem öelnud, osa meie mõttekäigust, miks muuta suhtumist Kuubasse,
ongi see, et oleksime valmis ja võimelised nendest muredest Kuuba valitsusega ausalt rääkima ja püüda niimoodi muutust esile kutsuda," kommenteeris USA välisministeeriumi pressiesindaja Mark Toner.

Kuid nii Kuuba elanikud kui ka ühendriikide elanikud kiidavad Obama poliitika heaks ning siin ühendriikides on varasema olukorra jätkamise pooldajaid suures vähemuses.

Samuti tuleb meeles pidada, et üks Kuuba isoleerimise suurim eestkõneleja, vabariiklastest presidendikandidaat Marco Rubio sai nädal aega tagasi oma koduosariigis suure valimiskaotuse osaliseks.

Ametlikest kohtumistest enam tähelepanu saab Obama meedialt tõenäoliselt homme, kui ta kohtub Kuuba kodanikuaktivistide ja poliitiliste dissidentidega ning peab kõne Kuuba tulevikust.

Obama külaskäik Kuubale on märkimisväärne, sest viimati külastas USA riigipea Kuubat 88 aastat tagasi.

Toimetaja: Greete PalmisteVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.