Eesti lennuekspert: Rostovi lennuõnnetuse põhjustas tuulenihe ({{commentsTotal}})

Lennundusõppejõu ja endise piloodi Rein Porro hinnangul võib avalike andmete ja õnnetusele eelnevast lennutrajektoorist järeldada, et masin kaotas stabiilsuse järsu tuulemuutuse tõttu.

Porro selgitas "Ringvaates" ilmaandmeid analüüsides, et spekuleeritud tugev külgtuul lennukit tasakaalust välja ei viinud. Teise maandumiskatse ja õnnetuse eel puhus tuul 10 m/s, mis eksperdi hinnangul ei ole lennukit mõjutava kiirusega.

Samuti sõnastasid meteoroloogide selgelt, et piirkonnas toimub tugev tuulenihe. Porro arvates võis lennuk seetõttu esimesest maandumiskatsest loobuda. See korraldus ehk soovitus minna teisele maandumiskatsele võis tulla lennudispetšerilt.

Samal ajal üritas samal lennuväljal maanduda ka suur reisilennuk Moskvast, mis pärast kolme maandumiskatset suundus Krasnaderi lennuväljale.

"Oleme mitu päeva kolleegidega arutanud. Meie praegune arvamus on, et see [, mis lennuki allakukkumiseni viis,] oli tuulenihe," sedastas Porro.

Ta selgitas, et tuulenihe on ilmastikunähtus, kus tuul väikese kõrgusvahe jooksul kiiruselt ja suunalt väga kardinaalselt muutub.

Näiteks vastutuule 180-kraadine muutus pärituuleks toob kaasa lennuki kiirusekao ja allakukkumise. Tuule muutumist vastutuulest taga- või külgtuuleks nimetatakse negatiivseks tuulenihkeks.

Masin jätkab küll tuulenihke ajal esialgu inertsi tõttu mitu sekundit endisel kiirusel lendamist, kuid olukorras, kus tuule liikumine lennuki suhtes aeglustus, kaob tiibade alt tõstejõud.

Porro ei välista iseeneslikku pagasi süttimist või diversiooni, kuid peab neid kahte vähetõenäoliseks. "Lennunduses ei ole miski asi võimatu - ootamatu on kõik," sõnast ta.

Tuulenihet ei ole ette näha. Külla aga saab selle esinemise tõenäosust meteoroloogiliselt hinnata. Ka Rostovis juhtunud õnnetuse eel oli ilmaandmetes tuulenihke võimalus märgitud.

Porro spekuleeris, et alla kukkunud lennuk ei läinud teisele lennuväljale ettevõtte surve tõttu. Allakukkunud Boeing 737-800 omanik FlyDubai on odavlennufirma. Võimalikult suure kasumi teenimise eesmärgil survestavad Porro sõnul odavlennufirmad tihti piloote eirama lennuohutusreegleid ja tegema lende ettenähtud ajalimiidis ja ettenähtud kohas, et vältida lisakulutusi.

"Kõver [õnnetuseelne] lennutrajektoor lükkab mind vägisi selle mõtte poole," põhjendas Porro hinnangut.

Lennundus üldiselt ei ole Porro sõnul ohtlikumaks muutunud, sest õnnetuste üldarv maailmas ei ole kasvanud. "Üle tänava minna on ohtlikum," märkis ta.

Venemaa lõunaosas Rostovi oblastis kukkus ööl vastu laupäeva alla reisilennuk Boeing 737-800. Hukkusid kõik pardal olnud 62 inimest.

FlyDubai lend 981 oli teel Dubaist Doni-äärsesse Rostovisse, vahendasid agentuurid.

Õnnetus juhtus Eesti aja järgi kell 2.50, kui reisilennuk oli maandumas Doni-äärse Rostovi lennuväljale.

Vene ajakirjanduse andmetel oli nähtavus lennuväljal ilmaolude tõttu halb ning lennuk oli parajasti juba teisel maandumiskatsel. Kokku olevat lennuk üritanud maanduda rohkem kui 2 tundi. Lennuk maandus umbes 250 meetrit enne lennuraja algust.

Venemaa transpordiministeerium on lennuõnnetuse võimaliku põhjusena toonud esile kaks versiooni - kas piloodi viga raskete ilmastikuolude arvestamisel või lennuki tehniline rike. Terroriakt õnnetuse põhjusena on välistatud, kinnitasid allikad.

Toimetaja: Greete PalmisteVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema