"Välisilm": Brasiilia tipp-poliitikud tüürivad riigi kaosesse ({{commentsTotal}})

Brasiilias keeb juba pikemat aega korruptsiooniskandaal, mis ühe agara kohtuniku eestvedamisel paljastab ärimaailma ja poliitikute salaringi. Miljarditesse dollaritesse ulatuva rahapesu ja altkäemaksude skandaali on tõmmatud ka president Dilma Rousseff, kes on varem olnud riikliku naftagigandi Petrobas juht.

Brasiilia on jõudnud olukorda, kus protestimeeleavaldused ei rauge hetkekski.

Peamiselt valge keskklass avaldab meelt president Dilma Roussefi ja tema personaliülema, ekspresident Luiz Inacio Lula Da Silva vastu. Peamiselt muu nahavärviga vaesem seltskond Roussefi, Lula ja valitseva Töölispartei poolt.

"Siin Sao Paolos on palju rahvast, kes tahavad, et Dilma Roussef valitseks seda riiki ja [tahavad] teda kaitsta riigipöörde eest. Emban teid, inimesed, ja homseni, kui Jumal tahab," sõnas Brasiilia presidendi personaliülem Luiz Inacio Lula da Silva.

President Roussef on samuti tunnistanud, et olukord on keeruline. "Brasiilia on täna silmitsi majanduslikult ja poliitiliselt raske ajaga. Sel hetkel ei saa ega taha ma tegutseda kedagi kõrvale jättes. Praegustes oludes peame me seisma üheskoos Brasiilia eest," sõnas ta.

Riigijuhid tüürivad otsustega kaosesse

Siiski pole päris õige näha toimuvas eeskätt klassi- või isegi rassikonflikti. Nagu enamasti sellistel puhkudel, on siingi tegelikkus keerulisem, mis nähtub sellestki, kui kiiresti sündmused arenevad.

Lula ei jõudnud ametivannetki anda, kui kohus oli selle juba tühistanud. Välismaiste ja ka mõningate Brasiilia enda poliitikavaatlejate meelest keeravad nii president, kui ka tema vastased praegu vindi nii üle, et riik paiskubki kaosesse. Ei president, ega ka tema vastased tundu ise seda ohtu aga sugugi tajuvat.

Ibmeci ärikooli professor Ricardo Macedo tõi välja kolm arengustsenaariumi. Esimese kohaselt jätkavad inimesed tänaval valitsuse kukutamist, nõuavad põhjalikumat juurdlust, et kõik, kes on segatud korruptsiooni, kangutataks kohtadelt ja olukord tipneks uute valimistega. 

"Teisel juhul ei juhtu esialgu midagi, aga järgnevad radikaalsemad reaktsioonid, mis paiskavad valitsuse kaugemale vasakule ja võetakse vastu turu ootustele täpselt vastupidine majanduspoliitika. Kolmandana eksisteerib ka võimalus, et Dilma valitsus, mis on tuntud oma manööverdamisvõime poolest, jääb püsima. See võib kaasa tuua majanduse uue tõusu ja kõik on ausam, kui oli Lula valitsuse ajal," rääkis Macedo.

Ohtlikud poliitilised otsused õigussüsteemis

Analüütikute meelest on õigussüsteem praegu üle võtmas poliitilise süsteemi funktsioone ning midagi ohtlikumat on raske ettegi kujutada. Seda ohtu kehastab vaatlejate meelest eeskätt kohtunik Sergio Moro, kelle kätes on ekspresident Lula korruptsiooniasi.

President Roussef heidab uurijaile ette, et need ilma vastava loata avaldasid tema ja Lula vahelise telefonivestluse salvestise. Presidendi pooldajate meelest ei nõudnud avalik huvi salvestise avaldamist, seda oli vaja ainult presidendivastase protestilaine käivitamiseks.

Tuge pooldajate väitele annab tõik, et just avaldatud kõneluse põhjal arvab avalikkus, et president võttis ekspresidendi personaliülemana ametisse ainult selleks, et tagada talle puutumatus ning päästa ta niimoodi teenitud karistusest korruptsiooni eest.

Nii ehk teisiti: on selge, et Moro on võtnud endale tunduvalt suuremad volitused, kui ühel föderaalkohtunikul tavaliselt on ning raske on vaielda nendega, kelle väitel üritab võimukas kohtunik presidenti ja tema personaliülemat lihtsalt lintšida, jättes muuhulgas tähelepanuta hulga mitme parempoolse poliitiku. Sealhulgas ka parlamendi esimehe, samalaadse korruptsiooniskandaali.

Kindlasti aga ei saa president Roussefit ja Lulat siin näha märtritena, süütute ülekohtu käes kannatajatena. Kui president, kelle tagandamisprotsess parajasti pooleli on, võtab personaliülemaks korruptsioonis süüdistatava ekspresidendi, siis on see parimal juhul poliitiline küündimatus.

Isegi kui süüdistused kummagi vastu kinnitust ei leia, on nad oma tegevusega praeguses kriisis Brasiilia vasakpoolsuse mainele raskestipuhastatava pleki jätnud ning sellega vasakpoolsed valijad tegelikult reetnud.

Toimetaja: Greete PalmistePolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics