Trump: USA seotust NATO-ga tuleb lähiaastatel märkimisväärselt vähendada ({{commentsTotal}})

Vabariiklaste ridades USA presidendiks pürgiv kinnisvaramagnaat Donald Trump ütles oma välispoliitilisi seisukohti tutvustades, et USA peab oma osalust NATO-s märkimisväärselt vähendama ja et Euroopa julgeolekuga peaksid tegelema eelkõige Euroopa riigid ise. Ka muudes küsimustes jäi kõlama veendunud isolatsionism.

Ajaleht The Washington Post kirjutas, et tänase ülevaatega tõestas Trump taas kord, et välispoliitikas eelistab presidendikandidaat riigi siseasjadele pühendumist ning et välismaailmaga eelistab ta suhelda agressiivselt, kuid vähese kulu ja vähese pühendumisega.

"Ma arvan, et maailm pole eriti palju muutunud, ja ma ei usu, et me peaksime rohkem riikide üles ehitamisega tegelema. Ma arvan, et on tõestatud, et see ei toimi," rääkis Trump ja juhtis tähelepanu sellele 19 triljoni dollari suurusele võlale. "Kui see mull lõhkeb, siis saab see olema väga vastik. Ma lihtsalt leian, et me peame praegu oma riigi üles ehitama."

"Ma vaatasin, kuidas me ehitasime koole Iraaki, ja kuidas need hiljem õhku lasti. Me ehitame uue, meid endid lastakse õhku. Me ehitame seda kolm korda üles, aga samas ei saa me ehitada kooli Brooklynis. Meil ei ole raha hariduse jaoks, sest me ei suuda oma riigis ehitada. Millisel hetkel hakkate te küsima, et hei, me peame enda eest ka hoolitsema. Seega, jah, ma tean, et välismaa eksisteerib ja ma kavatsen selles küsimuses väga teadlik olla. Kuid samal ajal meie enda riik laguneb, suured osad sellest, eriti suurte linnade osad," jätkas ta.

Trump seadis kahtluse alla ka USA jätkuva osalemise NATO-s ning Venemaa agressiooni Ukrainas analüüsides rõhutas ta, et "Ameerika liitlased ei tee selles küsimuses midagi".

"Ukraina mõjutab meie riiki palju vähem, kui see mõjutab teisi NATO riike, aga ikkagi peame meie kogu töö ära tegema," lausus Trump. "Nad (Euroopa liitlased - Toim.) ei tee mitte midagi. Miks on see nii, et Saksamaa ei tee NATO-s midagi Ukraina heaks. Miks need teised riigid Ukraina lähistel, miks nemad sellega ei tegele? Miks peame need olema alati meie, kes juhivad... võimalik, et ka Venemaaga peetava kolmanda maailmasõja suunas?"

Trump ütles, et USA seotust NATO-ga tuleb lähiaastatel märkimisväärselt vähendada ehk sisuliselt toetab ta ligi 70 aastat Washingtonis kehtinud välispoliitilise konsensuse muutmist. "Me ei saa kindlasti seda enam endale lubada. NATO läheb meile varanduse maksma ning, jah, me kaitseme NATO abil Euroopat, kuid me kulutame selleks väga palju raha."

Sarnast tagasitõmbumist pidas Trump vajalikuks ka Aasia regioonist ning väitis, et sealsed liitlased, nagu näiteks Lõuna-Korea, ei panusta ise piisavalt oma julgeolekusse.

Täna tutvustas Trump ka oma välispoliitiliste nõunike meeskonda, mida juhib Alabama senaator Jeff Sessions ja kuhu kuuluvad Keith Kellogg, Carter Page, George Papadopoulos, Walid Phares ja Joseph E. Schmitz.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.