Trump: USA seotust NATO-ga tuleb lähiaastatel märkimisväärselt vähendada ({{commentsTotal}})

Vabariiklaste ridades USA presidendiks pürgiv kinnisvaramagnaat Donald Trump ütles oma välispoliitilisi seisukohti tutvustades, et USA peab oma osalust NATO-s märkimisväärselt vähendama ja et Euroopa julgeolekuga peaksid tegelema eelkõige Euroopa riigid ise. Ka muudes küsimustes jäi kõlama veendunud isolatsionism.

Ajaleht The Washington Post kirjutas, et tänase ülevaatega tõestas Trump taas kord, et välispoliitikas eelistab presidendikandidaat riigi siseasjadele pühendumist ning et välismaailmaga eelistab ta suhelda agressiivselt, kuid vähese kulu ja vähese pühendumisega.

"Ma arvan, et maailm pole eriti palju muutunud, ja ma ei usu, et me peaksime rohkem riikide üles ehitamisega tegelema. Ma arvan, et on tõestatud, et see ei toimi," rääkis Trump ja juhtis tähelepanu sellele 19 triljoni dollari suurusele võlale. "Kui see mull lõhkeb, siis saab see olema väga vastik. Ma lihtsalt leian, et me peame praegu oma riigi üles ehitama."

"Ma vaatasin, kuidas me ehitasime koole Iraaki, ja kuidas need hiljem õhku lasti. Me ehitame uue, meid endid lastakse õhku. Me ehitame seda kolm korda üles, aga samas ei saa me ehitada kooli Brooklynis. Meil ei ole raha hariduse jaoks, sest me ei suuda oma riigis ehitada. Millisel hetkel hakkate te küsima, et hei, me peame enda eest ka hoolitsema. Seega, jah, ma tean, et välismaa eksisteerib ja ma kavatsen selles küsimuses väga teadlik olla. Kuid samal ajal meie enda riik laguneb, suured osad sellest, eriti suurte linnade osad," jätkas ta.

Trump seadis kahtluse alla ka USA jätkuva osalemise NATO-s ning Venemaa agressiooni Ukrainas analüüsides rõhutas ta, et "Ameerika liitlased ei tee selles küsimuses midagi".

"Ukraina mõjutab meie riiki palju vähem, kui see mõjutab teisi NATO riike, aga ikkagi peame meie kogu töö ära tegema," lausus Trump. "Nad (Euroopa liitlased - Toim.) ei tee mitte midagi. Miks on see nii, et Saksamaa ei tee NATO-s midagi Ukraina heaks. Miks need teised riigid Ukraina lähistel, miks nemad sellega ei tegele? Miks peame need olema alati meie, kes juhivad... võimalik, et ka Venemaaga peetava kolmanda maailmasõja suunas?"

Trump ütles, et USA seotust NATO-ga tuleb lähiaastatel märkimisväärselt vähendada ehk sisuliselt toetab ta ligi 70 aastat Washingtonis kehtinud välispoliitilise konsensuse muutmist. "Me ei saa kindlasti seda enam endale lubada. NATO läheb meile varanduse maksma ning, jah, me kaitseme NATO abil Euroopat, kuid me kulutame selleks väga palju raha."

Sarnast tagasitõmbumist pidas Trump vajalikuks ka Aasia regioonist ning väitis, et sealsed liitlased, nagu näiteks Lõuna-Korea, ei panusta ise piisavalt oma julgeolekusse.

Täna tutvustas Trump ka oma välispoliitiliste nõunike meeskonda, mida juhib Alabama senaator Jeff Sessions ja kuhu kuuluvad Keith Kellogg, Carter Page, George Papadopoulos, Walid Phares ja Joseph E. Schmitz.

Toimetaja: Laur ViirandLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema