Teraviljakasvatajad asuvad riskide maandamiseks uusi kultuure kasvatama ({{commentsTotal}})

Jätkuv hinnalangus maailmaturul paneb Eesti teraviljakasvatajaid otsima võimalusi, kuidas muuta töö mitmekesisemaks ja tasuvamaks. Hinnariskide maandamiseks tuleb rohkem panustada kaera, tatra ja kaunviljade kasvatamisse, leiti Paides toimunud teraviljafoorumil.

Meie teraviljakasvatajad kogusid mullu aegade suurima saagi, ometi pole põllumeeste sissetulekud oluliselt kasvanud, sest maailmaturu hinnad on viie aasta madalaimad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Põllumajandus-kaubanduskoja teraviljatoimkonna esimees Mati Koppel sõnas, et eelmise aasta rekordsaagid jäid kümne tonni hektari kohta. Eesti keskmine oli mullu 4,3 tonni hektarilt.

"Reservid on olemas. Need kasvatajad, kelle saagid on madalad ja kelle efektiivsus on madal, need suudavad reservide najal esimestele võimalikult lähedale järgi tulla," sõnas ta.

Eestis toodetakse kõige enam nisu ja otra, kuid hinnariske aitaks maandada kasvatatavate tera- ja kaunviljade laiem valik. Koppel sõnutsi on tõusnud huvi toidukaera kasvatamise vastu.

"Selline mitmekesistamine toob kindlasti asjale kasu juurde, et kui ühe toote hinnad on madalal, siis on võimalus teenida teise pealt," ütles ta.

Aga võimalusi teraviljakasvatuse hoogustamiseks on veelgi.

Ühelt poolt küll piimatootmine väheneb, aga Eestil on kohustus säilitada need püsirohumaad, mis on püsirohumaadena kirjas, et seal me ei võigi midagi muud kasvatada kui heintaimi.

"Meil on saadetud Euroopa Komisjonile ettepanek, kus võiksime kehtestada ühe erisuse. Erisus puudutab just seda, kui tahetakse ühest sektorist teise minna ehk võetakse maa teises sektoris kasutusele. Me loodame, et me saame positiivse vastuse," ütles maaeluminister Urmas Kruuse.

Kuna maailma elanikkond kasvab ja teraviljasaaduste tarbimine suureneb, on võtmeküsimus uute turgude leidmine. Praegu on Eesti teraviljatoodete olulisemad sihtturud Alžeeria, Saudi Araabia ja Iirimaa.

Toimetaja: Greete Palmiste

Allikas: Aktuaalne KaameraVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.